AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa pediatra 2/2014

Pri starostlivosti o potomka narazíte na niekoľko problémov, s ktorými si nebudete vedieť rady. Na vaše otázky i dnes odpovedá naša stála spolupracovníčka, MUDr. Klára Šillerová, odborníčka na detské zdravie.
Poradňa pediatra 2/2014

Keď nechce spať

Rada by som poznala váš názor - môj sedemmesačný syn spí od 2,5 mesiaca cez deň vždy po polhodine, výnimočne v čase obeda dlhšie. Znepokojuje ma však jeho nočný spánok, ku ktorému ho ukladám obvykle o pol ôsmej.

Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák | Školák

Nepodceňte výber teplomeru

Zaspí a už po polhodine sa začne prevaľovať, až sa zobudí, a tak je to celú noc dokola. Väčšinou trochu pocmúľa prsník a spí ďalej. Najprv som si myslela, že má hlad, ale teraz už zavádzam príkrmy, takže hlad to nie je.

Zúbky to tiež nebudú, pretože keď mu dám sirup proti bolesti, nič sa nezmení. Má síce atopický ekzém, ale ani Dithiaden a trikrát tri kvapky Fenistilu nepomohli. V čom je teda problém? Čítala som o homeopatických liekoch, ale vraj pomôžu len niekomu. Čo si o nich myslíte?

Použitie homeopatík na tzv. nočné mory je obľúbené pre minimum vedľajších účinkov a častý efekt. Ale ak má váš chlapček atopický ekzém a škriabe sa, nepokojný spánok je veľmi častým príznakom. Myslím, že dávka Fenistilu, ktorú používate, je nízka – dojčatám sa dáva až 10 kvapiek 3 x denne, tak ju v prvom rade skúste navýšiť.

Možno ďalšie príčiny ako rast zúbkov, hlad a podobne ste sa už snažili bez efektu ovplyvniť. Predpokladám, že syn prospieva dobre a nejaví známky nejakého ochorenia, čo by váš lekár iste poznal. Odporučila by som vám prečítať si knihu Keď dieťa nechce spať od Jiřiny Prekopovej, ktorá by vám mohla pomôcť.

Chronický kašeľ

Mám trojročné dievčatko, ktoré bolo dosiaľ úplne zdravé, v troch rokoch však dcérka nastúpila do škôlky a začala mať suchý dunivý dávivý kašeľ, ktorý trvá vždy niekoľko týždňov, potom sa ho nakrátko antibiotikami zbavíme, a po dvoch troch týždňoch v škôlke sa zase vráti.

Inak je čulá, bez teplôt, len v noci máva občas horúčku, ktorá do rána vždy ustúpi. Takto sa to opakuje už viac než pol roka. Za tú dobu má už po štvrtý raz antibiotiká pre nález vo výtere z krku. Je to normálne?

Dôvodov pre chronický kašeľ je niekoľko. Je pravda, že po nástupe do kolektívu je vyššia chorobnosť častá a normou je až osem infektov horných ciest dýchacích za jeden rok.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Príčin opakovaných infekcií horných ciest dýchacích, pri ktorých je hlavným príznakom kašeľ, je veľa, napr. zadná nádcha, zväčšená nosná mandľa, zápal dutín, ďalej poruchy obranyschopnosti – znížená imunita (opakované infekty s vysokými teplotami), alergie – zvýšená reaktivita priedušiek či astma. Veľmi častou príčinou je gastroezofageálny reflux (dráždivý kašeľ po uľahnutí, čo by mohlo byť príčinou vo vašom prípade), možné je aj cudzie teleso v dýchacích cestách a ďalšie príčiny.

Myslím, že by bolo vhodné postúpiť vyšetrenie na ORL a imunologicko-alergiologické vyšetrenie. Ak nebudete chcieť podstúpiť vyšetrenie pH-metrie (sonda do žalúdka a meranie epizód reflexu po dobu 24 hodín), možno skúsiť terapiu antacidami, váš lekár vám určite odporučí ďalší postup.

Bolesti nožičiek

Naše dva a pol roka staré dievčatko už asi pol roka v noci plače, že ju bolia nožičky, niekedy len jedna. Naša detská lekárka na nej nič nenachádza, mne sa to však nezdá v poriadku.

Myslím, že pri preťahovaných bolestiach a hlavne pri bolestiach len jednej končatiny je nutné ortopedické vyšetrenie, vrátane rtg vyšetrenia. Je síce pravda, že u detí často ide o tzv. rastové bolesti – tie sa vyskytujú väčšinou v noci, nebolia pri nich kosti, ale ide o napätie okolitých mäkkých tkanív.

Cez deň dieťa nijako neobmedzujú, ani o nich nevie. V prípade rastových bolestí by však nemalo mať ďalšie príznaky – žiadne teploty, žiadne prejavy na končatinách, napríklad začervenanie, zdurenie, obmedzenie pohybu. Tiež musia bolieť obe nožičky rovnako, či sa bolesť pravidelne striedať.

Domov a rodina | Predškolák | Školák

Problémy odstávajúcich uší

Väčšinou pomáha ľahká masáž, ďalej vitamínoterapia – podávanie vitamínu D, existujú i želatínové doplnky s vitamínom D, kalciom a podobne. Len v nevyhnutnom prípade môžete podať liek proti bolesti, ale pri nutnosti jeho opakovaného podávania určite vyhľadajte lekára.

Šarlachová angína

V poslednej dobe sa boríme so stále rovnakým problémom. Môj syn má počas tohtoročného roku opakovane šarlachové angíny, jednu práve prekonáva po štvrtý raz.

Opäť má antibiotiká, i keď teraz vraj streptokoka našli len v zmiešanej flóre, penicilín však predpísali kvôli srdcovej chybe, ktorú syn mal a pre ktorú bol v dojčenskom veku operovaný. Čo by mu pomohlo, aby sa angíny toľko neopakovali?

Liečba šarlachovej angíny penicilínom je správna. Ale treba podotknúť, že pri takomto častom opakovaní je nutné pátrať po možnej príčine.

Určite by bolo vhodné zistiť, či nie je nosičom streptokoka blízky člen rodiny, ktorý nemusí mať vôbec žiadne ťažkosti (to sa zistí výtermi), ďalej vyšetriť syna na ORL, kde posúdia, či by nepomohlo úplné, či len čiastočné odstránenie mandlí (robí sa laserom v celkovej anestézii). Pendeponizácia sa teraz nerobí z dôvodu výpadku dodávky tohto lieku v ČR.

Na čo je CRP

Naša polročná dcérka má zápal priedušiek, pani doktorka jej vzala krv a CRP malo hodnotu 8, takže jej nedala antibiotiká. Je to správne? A môže sa CRP prípadne zhoršiť?

CRP je bielkovina, ktorá sa zvyšuje pri akútnej fáze zápalu a je veľkým pomocníkom pri rozlíšení vírusovej a bakteriálnej infekcie. Toto rozlíšenie je dôležité na určenie správnej liečby. Pri hodnotách nad 50 mg/l sa už väčšinou nezaobídeme bez antibiotickej liečby.

Normálna hodnota je pod 10 mg/l. Vždy však musí lekár individuálne posúdiť klinický stav pacienta. Z toho vyplýva, že vaša lekárka urobila správne, že antibiotiká nenasadila.

Domov a rodina | Materstvo | Tehotenstvo

Aké sú príčiny neplodnosti?

Ale majte na pamäti, že choroba sa môže vždy skomplikovať nasadnutím bakteriálnej infekcie, čo by ste poznali podľa zhoršenia stavu, kašľa, opätovného stúpnutia teplôt a podobne, v tomto prípade je potom opäť nutné lekárske vyšetrenie.

Maminkin odborník, MUDr. Klára Šillerová – detská lekárka so sedemnásťročnou praxou. Má štyri deti vo veku 3, 5, 10 a 12 rokov. Prevádzkuje ordináciu praktického lekára.

Na otázky týkajúce sa očkovania odpovedá MUDr. Daniel Dražan – pediatrii sa venuje 19 rokov, 10 rokov je praktickým lekárom pre deti a dorast. O vakcínach prednáša na kongresoch a píše o nich texty do odborných časopisov.

Akým chorobám a následkom chorôb dnes očkovaním predchádzame?

Vďaka očkovaniu sa Slovenskej republike prakticky nevyskytuje tetanus a záškrt, veľmi dobre kontrolované sú osýpky a rubeola, ktorých sa objavuje minimálny počet.

Za veľký úspech posledných rokov považujem zavedenie očkovania dojčiat proti ochoreniam spôsobeným baktériou Haemophilus influenzae typu B.

Už pár rokov potom, čo bolo zavedené plošné očkovanie, u nás táto život ohrozujúca infekcia vlastne vymizla. Očkovaním sa môžeme chrániť aj proti pneumokokovým infekciám, HPV infekciám, hepatitíde A a B, meningokokovým infekciám a chrípke.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma