AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa pediatra 1/2014

Poradňa pediatra 1/2014

Čo vás zaujíma

Batoľacie obdobie je časom veľkých zmien. Nielen postavenie sa na vlastné nohy a prvé slová, ale i vstup do kolektívu vrstovníkov. To so sebou prináša rôzne otázniky. A tiež choroby…

Detská imunita

Vždy som si myslela, že po prekonaní takých chorôb, ako sú napríklad ovčie kiahne alebo šarlach, vzniká doživotná imunita a dieťa ani dospelý už ich nemôže dostať po druhý raz. Ale naše deti mali podľa všetkého nielen kiahne, ale aj šarlach už po druhý raz, i keď priebeh bol miernejší než po prvý raz. Ako je to možné? Nemajú nejako oslabenú imunitu? A existujú teda choroby, ktoré človek skutočne prekoná len raz a viackrát ich mať nemôže?

Pediater: Áno, existujú choroby, ktoré človek prekoná len raz, vytvorí si protilátky a nabudúce je chránený. Ovčie kiahne sú takou chorobou, ale záleží na ich priebehu. Keď prebiehajú veľmi mierne so sporým výsevom pľuzgierikov, môže sa stať, že telo si nevytvorí dostatočnú imunologickú ochranu do budúcna, nezávisle od toho, aký je jeho imunitný systém funkčný a výkonný.

Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Batoľa

Poradňa psychológa 1/2014

Šarlach alebo ochorenie vyvolané beta-streptokokovou infekciou nepatria medzi choroby, proti ktorým sa vytvára trvalá ochrana. Naopak, u vnímavých jedincov sa beta-streptokokové infekcie opakujú s rôznou intenzitou. Častejšie však v podobe angíny. Vaše dieťa teda najskôr nemá oslabenú imunitu.

Bolesti končatín

Môj 2,5-ročný syn má už týždeň striedavo zvýšenú teplotu (do 38°C) a trochu pokašliava. Náhle mu však včera vyskočila teplota na 39°C a sťažoval sa, že ho bolia nožičky. Dávala som v noci na striedačku lieky s paracetamolom a ibuprofenom a ráno sme navštívili lekárku.

To už sa syn vôbec nedokázal postaviť na nohy a plakal, že ho bolia. Pani doktorka urobila CRP a záver bol, že ide o virózu a že tie nožičky sú len reakcia na ňu, ktorá odznie. Nikdy som o ničom podobnom nepočula…

Pediater: Existuje ochorenie tzv. parainfekčná artritída, ochorenie kĺbov, ktoré sa u dieťaťa prejaví silnými bolesťami nožičiek a je vyvolané vírusovou infekciou. Obvykle predchádzajú teploty a únava. Často býva pre bolestivosť obmedzená hybnosť predovšetkým v bedrovom kĺbe.

Zdravá výživa | Životný štýl | Predškolák

Viete, čo vaše dieťa jedáva mimo domova?

Avšak bolesti nožičiek sprevádzajú i ďalšie choroby spôsobené baktériami alebo ochorenia krvného radu. CRP je len orientačné vyšetrenie. Pokiaľ pri podávaní ibuprofenu a dodržaní pokoja na lôžku bolesť počas niekoľkých dní nebude odznievať, treba znovu vyhľadať lekára, ktorý zváži ďalšie vyšetrenia, vrátane krvných odberov, rentgenovej snímky a ortopedického vyšetrenia.

Ľahkou chôdzou

Máme 26-mesačné zdravé dievčatko. Chodiť začala v 13 mesiacoch, ale stále našľapuje na špičky. Nemali by sme navštíviť ortopéda?

Pediater: Rozvoj chôdze má svoje zákonitosti, medzi ktoré patrí postupný presun ťažiska v prednom kĺbe členka.

Dôsledkom je prechodná chôdza po špičkách, ktorá je u batoliat bežná a sama sa upraví. Iná situácia nastáva u detí, u ktorých vplyvom neurologického postihnutia v dobe okolo pôrodu došlo k poruche vývoja a u ktorých pretrváva zvýšené svalové napätie. Tam je potrebná rehabilitácia a prípadne ortopedická operácia skrátených šliach.

Kamarát nočník

Všade sa píše a odporúča počkať s nácvikom používania nočníka až do dvoch rokov veku dieťaťa. Prečo? Náš 16-mesačný syn už sa krásne vyciká i vykaká, keď ho na nočníček posadím, aj keď sa ešte sám nepýta. Známi hovoria, že je to skoro, že sme mali počkať.

Nechápem, čo je na tom zlé. Veď naša generácia už bývala tiež od roka bez plienok, tak prečo sa odrazu odporúča to tak odkladať?

Pediater: Pravdou je, že naša generácia cikala i kakala do nočníka skôr vďaka látkovým plienkam. V jednorazových moč vsiakne, dieťa je takmer v suchu a necíti nič nepríjemné.

Zdravá výživa | Predškolák

Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

A kakanie potom ide ruka v ruke. V knihách sa píše, že k nácviku na nočník je ideálna doba medzi 18 mesiacmi a 2 rokmi, ale ku každému dieťaťu pristupujeme individuálne. Sú deti, u ktorých sa dodržiavanie hygienických návykov darí skôr. Chybou by bolo ich do toho nútiť a trestať ich, keby sa sadeniu na nočníku nedarilo.

Prevencia civilizačných chorôb

Čo sú to autoimunitné ochorenia a ako vznikajú? V poslednej dobe o nich počujem čím ďalej, tým častejšie. Čo je ich spúšťačom?

Postihujú i deti? Môžem ako matka urobiť niečo pre to, aby som zmenšila riziko, že moje deti ochorejú na nejakú autoimunitnú chorobu? Hrá rolu aj dedičnosť?

Pediater: Autoimunitné ochorenia sú také choroby, pri ktorých telo vytvára protilátky proti vlastnému, pôvodne zdravému tkanivu a poškodzuje ho. Spúšťacím mechanizmom je často obranná reakcia proti vírusovej infekcii, ktorá sa telu akosi vymkne z kontroly.

Človek si v sebe nesie dedične zakódovanú vlohu pre takéto správanie jeho systému obranyschopnosti a je len otázka času a súhry náhod, kedy a či vôbec sa táto vloha prejaví.

Ochorenie autoimunitnej povahy sa môže objaviť už v ranom detstve (napríklad diabetes mellitus 1. typu, neznášanlivosť lepku) alebo v školskom veku či dospievaní (hypotyreóza, chronické črevné zápaly, ale i celiakia a cukrovka).

Možnosti prevencie sú obmedzené: dlhodobé dojčenie, zavádzanie nemliečnych príkrmov a lepku v dobe, kedy je dieťa ešte dojčené, podávanie probiotík, pestrá strava bohatá na zeleninu, strukoviny, ovocie, dostatok pohybu, zdravý životný štýl. I napriek tomu je však mnoho detských pacientov, ktorí trpia hneď niekoľkými autoimunitnými chorobami súčasne.

Ako sa zbaviť cumlíku?

Máme 20-mesačné dievčatko, ktoré sa bez cumlíka nezaobíde.
Začínam mať obavy, aby to nemalo vplyv na tvarovanie zhryzu, zúbkov a podnebia. V akom veku by sa dieťa malo defi nitívne zbaviť cumlíka, aby v ústach nedošlo k nejakej deformácii?

Pediater: Najlepšie je, keď sa dieťa zbaví cumlíka už po prvom roku. Časté cumľanie môže mať skutočne negatívny vplyv na vývoj a utváranie podnebia a postavenie predných zúbkov. Na druhej strane, keď odoberieme dieťaťu cumlík príliš skoro, cmúľa si palec a to je pre formovanie tvrdého podnebia, prípadne i ďasien a postavenie zúbkov často ešte horšie.

Keď mu na kratší čas ponecháme cumlík ako pomôcku pri usínaní, určite tým negatívne neovplyvníme tvarovanie zhryzu, zúbkov a podnebia, i keď bude používať cumlík i neskôr, teda po roku veku. Podstatné je, aby sme mali dostatok času, všemožne sa mu venovali a prejavovali mu svoju lásku. Potom si ľahšie odvykne od cumlíka a nebude ho nahrádzať svojím palčekom.

Zaspávanie nie je zábava

Náš dvojročný chlapček má ťažkosti so zaspávaním. Dojčený bol do roka a štvrť a po odstavení spočiatku usínal dobre, ale teraz je to nejako čím ďalej, tým horšie.

Postupne sme skúšali všetko možné a zatiaľ sa nám najviac osvedčilo, keď mu necháme v izbičke rozsvietené malé tlmené svetlo a pustíme potichu detské pesničky z CD. Je to tak v poriadku, neprekáža mu rozsvietené svetlo a muzika?

Pediater: Nemyslím si, že by svetlo pri zaspávaní malo prekážať. Tlmené svetlo môže svietiť po celú noc.

Pomáha rozptýliť detskú úzkosť. Aj vhodná a pokojná hudba môže byť len na prospech. Keby ste mu sama zaspievali alebo prečítali rozprávku, bolo by to ešte lepšie.

I tak však nemožno chcieť, aby dieťa pokojne spalo každú noc. Možno ho však naučiť, ako byť v pokoji so svojimi hračkami a známymi vecami. Uspávacie rituály sú základom pokojného spánku.

Rodičia by však nemali byť otrokom dieťaťa. Ukladanie do postieľky je jedna vec a vlastné usínanie, ktoré už má dieťa zvládnuť samo, vec druhá.

NEVIETE SI RADY? Trápia vás podobné problémy? Neváhajte nám napísať. Svoje otázky odborníkom z oblasti výchovy, psychológie, výživy, gynekológie, pôrodníctva a homeopatie píšte na adresu: maminka@versamedia.sk, heslo: PORADŇA

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma