AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Neprijal súrodenca

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Neprijal súrodenca

Otázka

HELENA R.: Narodilo sa nám druhé dieťa a starší Tonko (5 rokov) začal byť veľmi agresívny. Hryzie mňa i manžela, nedokáže byť chvíľu v pokoji, na ihrisku bije kamarátov. Keď sme spolu chvíľku sami, je plačlivý a tvrdí, že bábätko je hrozné. Ako mu mám vysvetliť, že jeho správanie je neadekvátne a mal by bračeka prijať?

Odpoveď

Mgr. Tereza Beníšková: Zdá sa, že Tonkovo správanie je naozaj reakciou na príchod súrodenca (pokiaľ sa podobným spôsobom nesprával už skôr). Prijať nového člena rodiny nie je pre niektoré deti jednoduché.

Narodenie brata či sestry je podobnej situácii, ako keby si váš manžel priviedol domov druhú manželku a predstavil vám ju so slovami: „To je Hanička, odo dneška s nami bude bývať, budete sa o mňa deliť a budeš ju mať rada.“ Mali by ste ju rada? Samozrejme, že nie, boli by ste skôr naštvaná, smutná, rozčúlená, chceli by ste, aby sa Hanička zase odsťahovala preč.

Malý súrodenec je pre dieťa podobný votrelec, s ktorým sa musí deliť o pozornosť a čas rodičov a ktorý mu narušuje jeho doterajšie istoty. Nenúťte staršieho syna, aby vám hovoril, aký je súrodenec fajn. Naopak, podporte ho
v tom, že chápete, aké má pocity, že ho bábätko

štve, je náročné, uplakané, nedá sa s ním hrať, že má Tonko zlosť. Nemusí mať bračeka hneď rád, stačí, keď mu nebude ubližovať. Snažte sa, aby starší syn trávil pravidelne čas len s vami alebo len s oteckom bez prítomnosti bábätka.

V tomto čase spolu robte všetko, čo vás baví a čo sa s dieťatkom nedá – bicyklovať sa, plávať, ísť na preliezačky do lanového centra, hrať spolu hry. Buďte jednoducho len pre Tonka. Uvidíte, že časom sa dobrý vzťah k bračekovi prirodzene vybuduje, pretože bude vnímať, že ich máte radi oboch. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma