AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Moje dieťa v škôlke chytí všetky choroby

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Moje dieťa v škôlke chytí všetky choroby

Otázka

ROMANA H.: Moje dieťa v škôlke chytí všetko, čo okolo neho preletí. Dá sa tomu nejako predísť alebo ho nejako obrniť? Za rok ide do školy a neviem si predstaviť prvú triedu v takom nastavení... 

Odpoveď

MUDr. Azita Gebauerová: Každý z nás dostal ako dar od svojich rodičov v genetickej výbave určitú dávku prirodzenej obranyschopnosti, ktorá v priebehu predškolského a skorého školského veku dozrieva a formuje sa vytváraním protilátok proti bežným chorobám, s ktorými sa naše telo dostáva do kontaktu.

Imunitná výbava a jej „vyzrievanie“ je však individuálne a kontakt s infekčným patogénom, ktorý zvládne jedno dieťa bez problémov, môže byť pre druhé neúmernou záťažou. Dôvodom je práve imunitná nezrelosť a istá vrodená indispozícia. Odporúčam rodičom pravidelný aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, otužovanie, pobyt pri mori či na horách, vyváženú stravu vrátane čerstvého ovocia a zeleniny.

Medzi ďalšie prípravky, ktoré imunitu v jesenných a zimných mesiacoch podporujú, patria probiotiká, imunoglukány, kolostrum či niektoré vitamíny. Rozhodne rodičom neodporúčam vytvárať pre svoje deti neprimerane sterilné prostredie v snahe ich ochrániť. Tým môžu nevedomky skôr zvýšiť chorobnosť dieťaťa.

Pri opakovaných infekciách horných ciest dýchacích, teda nádchach, virózach, na ktoré často „nasadajú“ nepríjemné bakteriálne infekcie, odporúčam malým pacientom aj niektoré preventívne prípravky. Okrem iného nosové spreje s roztokom morskej vody.

Pri dlhodobom užívaní týchto prípravkov sa znižuje či vylučuje nutnosť užívania nosových kvapiek, ktoré môžu mať pri chronickom podávaní devastujúci vplyv na nosovú sliznicu. Súčasne je možné obmedziť podávanie liekov proti kašľu, teplote a tiež antibiotík. Niektoré z nich sa dajú použiť i preventívne, zvlášť vo vykurovaných a klimatizovaných miestnostiach, kde sa sliznica nosa vysušuje a stráca schopnosť brániť sa bacilom a vírusom. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma