AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Mlieko a tvaroh v jedálničku

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Mlieko a tvaroh v jedálničku

Otázka

MICHAELA G.: Ako by mal vyzerať denný jedálny lístok ročného dieťaťa? Kedy je dobré zaviesť kravské mlieko a v akom množstve? Čo si myslíte o rôznych tvarohových a podobných výrobkoch?

Odpoveď

HANKA KNÍŽKOVÁ, DIS.: V ideálnom prípade by si dieťa samo malo určiť množstvo jedla, ktoré zje. Najvhodnejšia cesta je dieťa povzbudzovať a motivovať, ale nie nútiť. Nútenie do väčších porcií, väčšieho množstva jedla vedie často k odmietaniu a niektoré deti reagujú tak, že dokonca vracajú.

Medzi 1. a 2. rokom je typické, že sa objem zjedeného jedla zo dňa na deň mení. V množstve zjedenej stravy u jednotlivých detí sú veľké individuálne rozdiely. Dôležitým vodidlom na posudzovanie primeranosti množstva potravy je prospievanie, teda rast a pribúdanie na váhe, nie množstvo zjedeného jedla.

Z mliečnych výrobkov sa odporúča podávanie len nesladeného bieleho jogurtu deťom medzi 8. – 9. mesiacom. Je vhodné jeho pridanie k ovocnému pyré. Od 10. mesiaca možno dávať dieťaťu ochutnať malé množstvo tvrdého syra.

V tomto veku sa tiež môže použiť pasterizované plnotučné kravské mlieko na prípravu pokrmov. Kravské mlieko na pitie a mliečne výrobky (ako napr. tvaroh, tvarohové dezerty a pod.) nie sú pre dieťa do jedného roku vhodné. Obsahujú veľké množstvo bielkovín, ktoré zaťažujú organizmus. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma