AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Manžel má vysoký tlak, ja cukrovku. Ako ochránim dieťa?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
PORADŇA: Manžel má vysoký tlak, ja cukrovku. Ako ochránim dieťa?

Otázka

Renáta T.: Máme v rodine niektoré civilizačné ochorenia (manžel sa lieči
s vysokým tlakom) a z mojej strany je to zase cukrovka. Môžem nejako stravou ochrániť trojročného syna pred týmito chorobami?

Odpoveď

Hana Knížková, Dis.: Vhodnou skladbou jedálneho lístka možno preventívne pôsobiť proti vzniku civilizačných ochorení. Vzhľadom na to, že váš syn má ešte len tri roky, máte skvelé podmienky na budovanie jeho správnych stravovacích návykov a vedenie syna k zdravému životnému štýlu, ktorého neodmysliteľnou súčasťou bude pohyb.

Snažte sa, aby syn jedol rôzne druhy potravín a uprednostňovali ste tie „zdravé“ (mliečne výrobky bez pridaného cukru, chudé mäso, ryby, strukoviny, zeleninové jedlá, doma pečené koláče, chlieb). Výhodou je variť teplé večere pre celú rodinu, čím možno zaistiť variabilitu jedálneho lístka a obmedzenie prílišnej konzumácie pečiva.

Snažte sa zbytočne nesoliť a v kuchyni používajte zdravé tuky (olivový, repkový olej). Je jasné, že občasným „sladkostiam a slanostiam“ sa nevyhnete. Snažte sa však jedálny lístok v taký deň odľahčiť.

Zároveň nezabúdajte na pestrosť stravy a dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, ktorá by mala byť súčasťou každého denného jedla. Dbajte na pitný režim, ktorého základom bude voda. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma