AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa: manžel alebo milenec?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Poradňa: manžel alebo milenec?

Otázka

ROMANA R.: Mám 35 rokov a dve deti (7 a 5 rokov). Našla som si milenca (hoci som to vôbec neplánovala), ale teraz mám problém. Nechcem sa rozvádzať, ale zároveň mám problémy milovať sa s manželom. Čo s tým? Mám to riešiť radikálne, alebo sa premáhať a čakať, že to „prejde“? Doc. PhDr.

Odpoveď

Dr.phil Laura Janáčková, CSc.: Premáhanie a nútenie sa do sexu s manželom vašu situáciu ešte zhorší, pretože hrozí riziko, že si k manželovi vypestujete fyzický odpor. Milenec, ktorého ste si zadovážili, je pravdepodobne znakom nespokojnosti, ktorú ste v manželstve pociťovali.

Je však aj veľkým rizikom pre celú rodinu. Muži milenci sú totiž oveľa ľahšie schopní mať odosobnené sexuálne vzťahy ako ženy, u ktorých hrozí, že sa zamilujú. Zamilovaná žena je potom schopná boriť všetko, obetovať rodinu, spokojnosť detí i vzťahy s blízkymi a priateľmi. Taká láska je často sebecká a ťažko môže byť pevným základom pre partnerský vzťah.

Odporúčala by som vám položiť si otázku, prečo k tejto situácii došlo, v čom ste nespokojná, čo v živote chcete, kam smerujete. Treba si ujasniť životné priority, hodnotu svojho manžela a oddeliť podstatné od nepodstatného. Pokiaľ sa vaše predstavy nebudú zásadne odlišovať, je nádej na záchranu vášho vzťahu s manželom.

Potom je nutné o problémoch komunikovať a riešiť ich, napríklad i za pomoci odborníka, a nie utekať do náručia milencov a ohrozovať rodinu. Pokiaľ však žiadny problém v terajšej rodine nemáte a našli ste si milenca len na zábavu, položte si otázku, či pozitíva tohto sexuálneho stretávania sa skutočne prevážia problémy a možné riziká, ktoré iba sexuálny vzťah prináša. Človek je totiž väčšinou len sám strojcom svojho šťastia. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma