AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Depresia a tehotenstvo

Vy sa pýtate, my odpovedáme.

Otázka

ALENA V.: Po pôrode dcéry pred rokom a pol som prekonala popôrodnú depresiu. Cítim sa dobre, chceli by sme druhé, ale stále užívam antidepresíva. Moja psychiatrička odporúča brať počas tehotenstva a dojčenia liek s účinnou látkou sertralín.

Odpoveď

Prof. Pavel Calda, CSc.: U tehotných žien nie sú k dispozícii dobre kontrolované štúdie, ale z veľkého počtu dát nebol preukázaný vplyv na vznik vrodených chýb plodu. Štúdie so zvieratami preukázali účinky na reprodukciu.

Používanie účinnej látky sertralín v tehotenstve je možné vtedy, pokiaľ klinický stav pacientky je taký, že výhody liečby prevážia potenciálne riziko. Ak pokračuje matka v užívaní sertralínu i v neskorších fázach tehotenstva, zvlášť v 3. trimestri, je nutné sledovať novorodenca.

Po užívaní sertralínu i v neskorších fázach tehotenstva sa môžu u novorodencov objaviť nasledujúce príznaky: dychová nedostatočnosť, cyanóza, apnoe, záchvaty, teplotná nestabilita, problémy s príjmom potravy, vracanie, hypoglykémia, hypertónia, hypotónia, hyperreflexia, tras, nepokoj, podráždenosť, letargia, sústavný plač, somnolencia a ťažkosti so spánkom.

Tieto príznaky môže vyvolať buď sérotonín, alebo vzniknú z vysadenia lieku. Vo väčšine prípadov sa komplikácie objavujú ihneď alebo čoskoro (do 24 hodín) po pôrode. Epidemiologické údaje naznačujú, že užívanie sertralínu v priebehu tehotenstva, zvlášť v jeho neskorom štádiu, môže zvýšiť riziko vzniku pretrvávajúcej pľúcnej hypertenzie novorodencov, konkrétne asi 5 prípadov na 1000 tehotenstiev.

V bežnej populácii, bez lieku, sa objavujú 1 až 2 prípady na 1000 tehotenstiev. Čo sa dojčenia týka, malé množstvo sertralínu a jeho metabolitu sa vylučuje do mlieka. Väčšinou boli nájdené iba v zanedbateľnej alebo nedetekovateľnej hladine sertralínu v sére dojčiat (bez významných účinkov na zdravie dieťaťa).

Dosiaľ neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky na zdravie dojčiat dojčených matkami, ktoré užívali sertralín, riziko ale nie je možné vylúčiť. Používanie sertralínu u dojčiacich matiek je možné len vtedy, kedy podľa uváženia lekára výhody prevážia riziko podania. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma