AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa: Chĺpky na tvári

Vy sa pýtate, odborník odpovedá.
Poradňa: Chĺpky na tvári

Otázka

SIMONA V.: Mám taký problém, odjakživa sa mi tvoria tmavé tvrdšie chĺpky na tvári, krku, ale aj v okolí bradaviek. je to znak, že nemám niečo v poriadku? Môžem mať v budúcnosti problém s neplodnosťou? Mala by som sa dať hormonálne liečiť?

Odpoveď

MUDr. Peter Krajkovič: Tvorba ochlpenia je aj u žien veľmi individuálna. Závisí od viacerých faktorov, genetických, hormonálnych, vplyvov liekov, a mnohých iných. Pri výraznejšom ochlpení u ženy, najmä na atypických miestach je určite vhodné gynekologické a endokrinologické vyšetrenie. Zisťujú sa hladiny hormónov a najmä hladina mužského hormónu testosterónu.

Niektoré gynekologické a endokrinologické ochorenia dokážu zvýrazniť ochlpenie u žien na atypických miestach. Hovoríme napríklad o ochoreniach vaječníkov, nadobličiek, o nádoroch, ktoré tvoria mužské hormóny a mnohých iných. Jeden z najčastejších je syndróm polycystických vaječníkov, ktorý sa prejavuje nepravidelnou menštruáciou, chýbaním ovulácie, zvýšenými hormonálnymi hladinami mužských hormónov v krvi a častokrát aj sterilitou.

Pri polycystických vaječníkoch sa vyskytuje výraznejšie ochlpenie a tieto ženy majú niekedy problém s dozrievaním vajíčok a otehotnením. Hormonálne ochorenia sú v dnešnej dobe dobre liečiteľné medikamentózne alebo operačne. Na druhej strane okrem liečebných možností existujú alternatívne kozmetické riešenia pre dámy s výraznejším ochlpením.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma