AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

PORADŇA: Bolesti chrbta počas tehotenstva

MuDR. Michaela Tomanová primárka Rehabilitačného ústavu Brandýs
PORADŇA: Bolesti chrbta počas tehotenstva

Prečo v tehotenstve bolí chrbát?

V priebehu tehotenstva prebiehajú v tele ženy rôzne zmeny. Okrem iného sa tiež posunuje ťažisko tela dopredu a zvyšuje sa záťaž na celý pohybový aparát. V tejto súvislosti môže dochádzať k nevyváženosti v postavení tela a ku skracovaniu a preťažovaniu chrbtových svalov. To môže spôsobiť napríklad bolesti chrbta či šije.

Ako vyzerá rehabilitácia?

Rehabilitácia v tehotenstve je odlišná od klasickej rehabilitácie. U tehotných žien treba skôr uvoľňovať panvu predovšetkým v mikropohybe (pohyb v milimetroch). Vhodná je napríklad špeciálna rehabilitačná metóda INFINITY, vďaka ktorej sa uvoľní panva a zároveň posilní panvové dno.

Môže bolesti zhoršovať nevhodný matrac?

Áno. Pri výbere matraca je dobré venovať pozornosť jeho tvrdosti. Keď je príliš tvrdý, nemôže sa prispôsobiť tvaru tela, čo vedie k nesprávnej polohe chrbtice a následne i k možným bolestiam. Keď je, naopak, príliš mäkký či preležaný, telo nemá dostatočnú oporu.

Aký matrac je najvhodnejší?

Všeobecne platí, že pre správnu polohu chrbtice sú vhodnejšie skôr stredne tvrdé a tvrdšie matrace (na stupnici tvrdosti matracov 1–5 sú tieto označené číslom 3 a vyššie). Kým matrac kúpite, mali by ste si ho najprv otestovať a niekoľko minút na ňom ležať.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma