AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Poradňa: Ako zatočiť s kašľom

Vy sa pýtate, odborníci odpovedajú.
Poradňa: Ako zatočiť s kašľom

Otázka

KLÁRA R.: Náš šesťročný syn je každú chvíľu chorý, trpí na častý kašeľ a zápaly dýchacích ciest. Čo robiť pri suchom a čo naopak pri vlhkom kašli? A kedy sa už radšej vybrať k lekárovi?

Odpoveď

MUDr. Josef Tenora: Kašeľ je častý sprievodný symptóm ochorenia dýchacích ciest. Tieto ochorenia sú v detskom veku, najmä u detí, ktoré navštevujú kolektívne zariadenia, veľmi rozšírené. V prevažnej väčšine ide o ochorenia vírusového pôvodu, iba zlomok spôsobuje bakteriálna infekcia. Vo väčšine prípadov teda nie je indikovaná antibiotická liečba.

Stručne sa dá povedať, že prvé prejavy zápalu dýchacích ciest sprevádza suchý, neproduktívny kašeľ, ktorý v priebehu niekoľkých dní prejde do produktívneho kašľa, keď dieťa začne hlieny vykašliavať. V tejto fáze je vhodné vykašliavanie podporiť.

Na našom oddelení a v našich ambulanciách s úspechom používame suchý extrakt z listov brečtanu (EA 575), ktorý sa nachádza v prípravku Prospan. Ide o sirup pripravený len na prírodnej báze, použiteľný už od novorodeneckého veku.

Neodeliteľnou súčasťou liečby respiračných infektov je sledovať telesnú teplotu dieťaťa a včas podávať antipyretiká, zvlhčovať vzduch v miestnosti a dbať na dostatočný pitný režim. Ak teploty neklesajú približne piaty deň od začiatku ochorenia, alebo ak sa zmení farba vykašliavaného hlienu na žlto alebo žlto-zeleno, treba navštíviť lekára.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma