AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Popôrodná očista vášho tela

Každá nastávajúca mamička vie, že po pôrode príde doba čistenia, hojenia a regenerácie. Prakticky ihneď po narodení dieťatka začne maternica pracovať na tom, aby sa vrátila k pôvodnej veľkosti a zbavila sa všetkého, čo už nebude potrebovať. Hovorí sa tomu šestonedeľná očista. Ako dlho krvácanie potrvá a aké komplikácie môžu nastať?
Popôrodná očista vášho tela

Spomínam si, ako som po prvom pôrode na oddelení šestonedelia zúfalo zháňala informácie, ako to s tým popôrodným krvácaním vlastne je. Zatiaľ čo ostatné mamičky riešili dojčenie a váhu svojich detí, ja som vtedy vydesene písala kamarátke esemesku: Vyzerá to, že nasledujúcich 6 týždňov budem menštruovať a nosiť tri hrubé vložky odrazu! To neprezijem! O čo lepšie by sa mi vtedy rozbehla laktácia, keby som vedela, že o takú veľkú obeť nepôjde...

Prečo a ako dlho?

Len čo porodíte, vaše telo i psychika sa bude v nasledujúcich niekoľkých týždňoch (počítajte so zhruba piatimi až ôsmimi) regenerovať zo všetkých zmien podmienených tehotenstvom a pôrodom. Vnútorné i vonkajšie orgány sa budú hojiť a najviac úsilia pritom vyvinie maternica, ktorá v šestonedelí prechádza najväčšími zmenami.

V rámci čistenia z nej budú odchádzať tzv. očistky (krv, krvné zrazeniny a zvyšky plodového obalu, ktoré neboli vylúčené v tretej dobe pôrodnej). Práve maternica v priebehu tehotenstva mnohonásobne zväčšila svoj objem, ale teraz sa musí čoskoro navrátiť do pôvodného stavu, preto takmer ihneď po pôrode začne dochádzať k zmršťovaniu jej svalových vláken a buniek.

Tie dokážu stiahnuť maternicu v priemere o jeden centimeter za 24 hodín. Ak je všetko v poriadku, zhruba desiaty deň po pôrode už fundus (vrchol maternice) zvonku nenahmatáte. Doba a tempo zavinovania sú však individuálne, záleží na spôsobe vedenia pôrodu, veľkosti dieťatka i prípadnom použití nástrojov.

Najväčšou plochou, ktorá sa teraz musí zahojiť, je poranená vnútorná stena maternice. Aj preto sú v prvých dňoch očistky s prímesou krvi sfarbené na tmavo-červeno. Len čo sa však poranené orgány zotavia, začnú sa očistky zosvetľovať, farbiť sa dohneda a vďaka stúpajúcemu počtu bielych krviniek stále viac žltnúť. Na konci sú očisty už len priesvitnej či belavej farby.

Dopredu síce neodhadnete, ako dlho bude vaše hojenie trvať, avšak vďaka tomu, že sa krv ženy po pôrode zráža dvakrát rýchlejšie než normálne, nemalo by mať toto krvácanie dlhodobý charakter. „V prvých piatich dňoch mi pripadalo, že krvácam rovnako ako pri menštruácii,“ rozpráva Lida, mamička päťmesačnej Viktorky.

„Spočiatku som zaznamenala i krvné zrazeniny, ale doktorka ma upokojila, že pár dní po pôrode sú normálne. Potom postupne ubúdali a očistky bledli. Moja očista maternica trvala len štyri týždne a potom bol pokoj.“

Pokiaľ dojčíte, pôjde zavinovanie i očisťovanie výrazne rýchlejšie, pomalšie sa maternica sťahuje po viacpočetnom pôrode, pri polyhydramniu (veľkom množstve plodovej vody) alebo po preťahovanom pôrode, ktorý trval
dlhšie než 18 hodín.

Nerodíte, zavinujete...

Áno, sťahovanie maternice budete prvých pár dní pociťovať ako ľahké kontrakcie, pričom platí, že ich intenzita stúpa pri dojčení, kedy sa z tela prirodzene vyplavuje hormón oxytocín. Ten je totiž zodpovedný za sťahy a zavinovanie maternice. Aj preto mávajú dojčiace ženy priebeh zavinovania a odchod očistkov rýchlejší.

Bolestivosť „zavinovacích“ kontrakcií však bude zo dňa na deň slabnúť, až postupne vymizne. Ale ak ste viacrodička, potom sa pripravte na to, že intenzita sťahov sa s každým tehotenstvom stupňuje. Ženy po cisárskom reze majú maternicu dôkladnejšie vyčistenú, a teda sa im odchod očistkov zmierňuje a skracuje.

Hrdinstvo odložte na neskôr

Lekári odporúčajú používať aspoň prvé dva týždne po pôrode jednorazové nohavičky a buničité pôrodnícke vložky, ktoré výborne sajú a sú celkom priedušné. Klasické vložky z umelých materiálov (s igelitovou fóliou) totiž často vedú k ťažkostiam z premnoženia choroboplodných baktérií. V šestonedelí dbajte na naozaj zvýšenú hygienu rodidiel a vyhnite sa tampónom či menštruačným kalíškom.

Na umývanie nepoužívajte žiadne parfumované mydlá, ale stavte na obyčajný detský syndet alebo mydlá obsahujúce dubovú kôru na lepšie hojenie poranení. Zlaté pravidlo hovorí: vetrať, vetrať, vetrať, a preto pokiaľ vám to už objem očistkov (a súkromie) dovolí, choďte čo najčastejšie „naostro“... 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma