AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Popôrodná inkontinencia nemusí byť trvalá

Tehotenstvo je pre každú budúcu mamičku obdobím veľkým zmien. Najväčší zvrat však príde po pôrode, keď je bábätko na svete. Toto radostné obdobie však môže narušiť nepríjemná popôrodná inkontinencia. Čo to je a ako máte tento problém riešiť?
Popôrodná inkontinencia nemusí byť trvalá

Keď únik moču nemáte pod kontrolou

Nie je podmienkou, že sa s tým po pôrode stretne každá rodička, ale popôrodná inkontinencia je bežným javom. Našťastie, zväčša ide o pominuteľný problém. Dôvodom popôrodnej inkontinencie je znecitlivenie nervov po tom, ako sa bábätko dostane von cez pôrodné cesty. Aj pôrod cisárskym rezom môže podnietiť vznik inkontinencie, pretože chirurgický zákrok môže prerušiť nervové vlákna okolo močového mechúra. Našťastie, nervy majú schopnosť sa pomerne rýchlo zregenerovať a za niekoľko dní alebo týždňov sa môžu dostať do normálu. Dovtedy si môžete pomôcť inkontinenčnými pomôckami, ako sú napríklad absorpčné vložky či naťahovacie nohavičky. Na trhu nájdete produkty, ktoré spájajú funkčnosť a diskrétnosť. Ich výhodou je superabsorpčné jadro, ktoré udrží vo vnútri moč, ale zabráni i neželanému šíreniu pachu. Ak ťažkosti s nekontrolovateľným únikom moču pretrvávajú dlhšie ako pár týždňov, nespoliehajte sa na to, že problémy čoskoro zmiznú a okamžite navštívte lekára. Môže ísť totiž o stresovú inkontinenciu moču spôsobenú oslabením svalov panvového dna obklopujúcich močovú trubicu. Vo vážnych prípadoch, kedy inkontinencia pretrváva už dlho, sa tento problém odstraňuje chirurgickým zákrokom.

Inkontinencia a jej formy

Mimovoľný únik moču môže mať niekoľko podôb. Ak s ňou zápasíte i dlho po pôrode, nemusí ísť o popôrodnú inkontinenciu, ale niektorý iný typ. Rozlišujeme viacero druhov inkontinencie, pričom k frekventovaným patrí stresová inkontinencia, urgentná, inkontinencia z pretekania, reflexná inkontinencia moču, či zmiešaný typ inkontinencie. Pri zmiešanom type trpí veľa ľudí ako stresovou, tak i urgentnou inkontinenciou. Príčiny kombinovania oboch foriem môžu, ale nemusia súvisieť. Medzi časté ďalšie príznaky problémov s únikom moču patrí frekvencia močenia a nyktúria. Problém frekvencie močenia máte, ak chodíte viac ako šesťkrát denne na toaletu a vždy vylúčite iba malé množstvo moču. Za normálnych okolností sa totiž počas jedného močenia vylúči cca 350 ml (1 a pol pohára) moču. Pri nyktúrii sa jedná o močenie častejšie ako raz či dvakrát za noc, ktoré je charakteristické pre ľudí starších ako 60 rokov.

KK13002A_002B_ALT_SWOP3_crop_FPO.jpg

Ženy sú rizkovejšie pohlavie

Hoci sa s inkontinenciou potykajú muži i ženy, faktom je, že ohrozuje viac ženské pohlavie. Nie je to preto, že by mali ženy dramaticky odlišný životný štýl. Spôsobila to sama príroda. Vzhľadom na to, že dámy sa stávajú matkami, tehotenstvo prispieva k oslabovaniu svalov panvového dna. Ak sa táto porucha nezachytí včas, začne moč unikať aj pri oveľa miernejšom vnútrobrušnom tlaku- pri chôdzi po rovine alebo schodoch. Najťažšie štádium je permanentný únik moču v pokoji vo vzpriamenej polohe. Vo vyššom veku majú tieto ženy zvýšené riziko, že budú inkontinentné.

Ohrozené sú i mladé ženy

Najčastejšie sa v  praxi vyskytuje stresový a urgentný typ úniku moču. Pri stresovej forme dochádza k nechcenému unikaniu moču z dolných močových ciest. Stáva sa to najmä pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku, akým je napríklad kýchanie, kašľanie, smiech, prudší pohyb, beh, dvíhanie bremien a pod. Za bežných okolností sú kŕčok močového mechúra a močová rúra podopierané svalmi panvového dna a uzatvárací tlak v močovej rúre prevyšuje tlak v močovom mechúre. Stresová inkontinencia si zaslúži zvláštnu pozornosť, preto by sa nemala podceňovať. Trpia ňou najmä mladé ženy, u ktorých ju môže odštartovať i pôrod alebo niektoré chirurgické zákroky.

Čo inkontinenciu podporuje?

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú šancu mimovoľného úniku moču, patrí u žien spomínané tehotenstvo, no je tu i veľa ďalších činiteľov, ktoré ovplyvňujú oba pohlavia. Veľký dosah na túto poruchu močovej sústavy má vaša hmotnosť, presnejšie nadváha. Obezita spôsobuje záťaž pre tkanivá v panve, čo spôsobuje napínanie a oslabovanie svalov, nervov i tkanív. U obéznych ľudí je riziko problémov s únikom moču až štvornásobne väčšie. Telesnú hmotnosť si ustrážiť síce môžeme, ale to, čo neovplyvníme, je vek a pribúdajúce roky. Vysoký vek so sebou prináša zvýšenú hrozbu nielen problémov s udržaním moču, ale aj výskytu iných ochorení. Spôsobuje to najmä ochabnutosť svalstva, tkanív a nižšia kapacita močového mechúra.

Je inkontinencia i váš problém?

Takmer každý štvrtý človek má problémy s mimovoľným únikom moču. Nájdu sa však ľudia, ktorí namiesto toho, aby ju začali riešiť, radšej potláčajú jej prejavy do úzadia. Hlavným dôvodom je, že sa za tento problém hanbia. To však  ich trápenie neukončí. Odhoďte obavy a ostych a vyhľadajte odbornú pomoc. Váš ošetrujúci lekár posúdi, či sa jedná o inkontinenciu, a následne vám odporučí alebo predpíše niektorú z mnohých možností liečby, ako napríklad cvičenie močového mechúra, cviky posilňujúce panvové svaly, úpravu stravovacích návykov, lieky, prípadne aj operáciu. Našťastie, na trhu je i mnoho pomocníkov, vďaka ktorým môžu ľudia s inkontinenciou žiť bez zbytočných obmedzení. Novinkou na trhu s absorpčnými produktmi sú napríklad naťahovacie nohavičky značky Depend, ktoré sú určené pre pacientov so stredným až vysokým stupňom inkontinencie. Majú super absorpčné jadro, ktoré zaisťuje extrémne rýchle vsiaknutie moču a jeho následné uzavretie vo vnútri nohavičiek. To chráni pacientov i od nechceného šírenia pachu. Naťahovacie nohavičky nájdete vo variante navrhnutej zvlášť pre ženy i pre mužov, podľa rôzneho stupňa savosti i veľkosti. A teraz si môžete vybrať dokonca i farbu! Depend ponúka ako jediný výrobca na trhu naťahovacie nohavičky v nových atraktívnych farbách- jemná marhuľová pre ženy a sivá pre mužov. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma