AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Počas búrky sa vraj rodí najviac detí. Je to pravda?

Ako je to s babskými povedačkami na tému „za búrky sa rodí najviac detí“, nám vysvetlila meteorologička Dagmar Honsová. Iste, stať sa môže kadečo. Je to však vedecky podložené?
Počas búrky sa vraj rodí najviac detí. Je to pravda?

Vo filmoch často vidíme, ako sa vonku preženie búrka, na tehotnú
zašteká pes, prípadne sa zľakne z iných dôvodov a začne rodiť. Je to však vždy tak, alebo sa nemusíte báť, horor si pokojne užiť a tanec v letnom daždi vychutnať?

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky

Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa.

Nevieme, ako je to s pôrodom zo zľaknutia, na to by bolo potrebné vyspovedať iného odborníka. Zistili sme však pre vás, ako je to s búrkovými mrakmi, ktoré sa vám počas leta môžu pomerne často sťahovať nad hlavou.

Meteorologička D. Honsová vysvetľuje: „Pred rokmi som si myslela, že za pôrodmi stojí len bujná fantázia scenáristov, ktorí potrebujú do jedného dielu seriálu či filmu dostať čo najviac drámy, realita je však úplne iná.

Za začiatkom pôrodu naozaj môžu stáť vonkajšie vplyvy, a to vrátane počasia. Práve to a jeho každodenné výkyvy môžu na budúce mamičky negatívne pôsobiť už počas tehotenstva a na jeho konci dokonca urýchliť príchod bábätka na svet.

Podľa prieskumu sa až 80 % tehotných žien súčasne radí i medzi tzv. meteosenzitívnu skupinu ľudí, teda tých, na ktorých aktuálnu psychickú a fyzickú kondíciu majú vplyv teploty vzduchu, ich náhle zmeny, zmeny tlaku vzduchu, zhoršené rozptylové podmienky, obloha zatiahnutá nízkou oblačnosťou, búrky, čerstvý vietor alebo tiež dlhšie trvajúci dážď.“

Kedy sme najcitlivejšie?

„Najväčšie príznaky vplyvu počasia na svoje zdravie mamičky pociťujú v prvom a treťom trimestri tehotenstva. Tiež platí, že čím je mamička staršia, tým je vplyv počasia väčší. Najviac sa na negatívne vplyvy počasia sťažujú prvorodičky.

Zmena počasia môže priniesť bolesti hlavy, kĺbov, jaziev, nespavosť, počas dňa väčšiu únavu, horšie sústredenie na prácu alebo menšiu chuť do jedla. Na psychiku najhoršie pôsobia pošmúrne, hmlisté dni v zime, kedy v predpovediach počasia počúvame, že bude zatiahnuté nízkou oblačnosťou a hmlisto.

Pokiaľ za celý týždeň na oblohe nevykukne slniečko, môže to, napokon, poriadne zalomcovať aj psychikou budúceho otecka. Pritom platí, že naše telo je viac zraniteľné počasím vo chvíľach, kedy navyše bojuje
s nejakou virózou alebo nachladnutím,“ objasňuje Dagmar Honsová ako počasie, jeho predpoveď a realita na oblohe pôsobia na budúcich rodičov.

Letné deti sa ponáhľajú?

Najmä v období od júna do augusta narastá v našich zemepisných šírkach počet dní s výskytom búrok, ktoré sa podľa štatistík najviac podieľajú na náhlom pôrode. „Aby som bola celkom presná, môžu za to najmä tzv. frontálne búrky, teda búrky, ktoré u nás cez prázdniny vznikajú na studenom fronte.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

Práve prechody ‚búrkových frontov‘ sú totiž vždy spojené s výraznou zmenou tlaku vzduchu a na tú tehotné ženy najviac reagujú,“ upresňuje meteorologička. „Pred prechodom frontu tlak vzduchu klesá, po jeho prechode, naopak, rýchlo stúpa.

Určite nemusím dopĺňať, že taký studený front môže v lete za 12 hodín priniesť ochladenie o viac než 15 °C, čo tehotným tiež príliš nevyhovuje. Ďalším nepríjemným javom týchto búrok je, že väčšinou prídu nečakane, a tak môžu krúpy, prívalové zrážky a silný vietor zastihnúť tehotné mamičky v letných šatách bez dáždnika.

Aj tento zážitok môže byť hlavným spúšťačom prvých kontrakcií. Naopak, tzv. búrky z tepla, ktoré vznikajú za dusných dní, väčšinou vzduch okolo nás príjemne ochladia a už od rána môžeme na oblohe pozorovať pozvoľný nárast tzv. kopovitej oblačnosti, teda baránkov, z ktorých sa postupne vyvíja búrková oblačnosť.

Pre oba typy búrok platí, že sa prejavujú bleskami a hromami, teda viditeľnými a zvukovými prejavmi, ktoré pre budúce mamičky ani bábätká v brušku tiež nemusia byť veľmi príjemné.“ A trocha štatistiky? V lete sa počasie u nás mení v priemere každé štyri dni a s búrkou sa stretávate tým častejšie, čím viac stúpate do horských polôh. Letné obdobia bez búrok vás vlastne nečakajú, určite sa s nejakou búrkou v lete stretnete.

Ochrana proti predčasnému pôrodu

Ako sa chrániť pred nepriaznivým vplyvom počasia? Asi najlepšou radou je sledovať predpoveď počasia a postupne zisťovať, ako na nás pôsobí určitý meteorologický jav a jeho zmeny.

Potom už neostáva iné, ako prispôsobiť svoj bežný denný režim počasiu. Pokiaľ napríklad zistíte, že vám naozaj nerobia dobre teploty vyše 30 °C, je lepšie v taký horúci deň nevychádzať na poludnie von. Tiež platí, že sa s negatívnymi vplyvmi počasia lepšie vyrovnávajú mamičky s dobrou fyzickou kondíciou, takže aj v tehotenstve je dobré si ju udržiavať na čo najvyššej latke a nezabúdať dodržiavať pitný režim.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa

Výlety s batoľaťom: Nerobte si veľké plány

„Na druhej strane však musíme počasiu pripísať tiež nejaké plusové body. Také slnečné a príjemne teplé dni nás môžu nabiť energiou na týždeň dopredu a každá mamička, či už sa jej dieťatko narodí po búrke alebo nie, bude si na veky pamätať hlavne prvý kontakt s bábätkom,“ dodáva D. Honsová.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma