AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Plodový maz? Nechajte ho na dieťatku aspoň 24 hodín

Len čo vám vaše dieťatko položia po pôrode na bruško, začnete automaticky premýšľať, ako mu príchod na svet čo najviac spríjemniť a uchrániť ho od nástrah. Okrem svojho náručia a mliečka môžete svojmu malému dať ešte jeden benefit: nechať mu plodový maz na telíčku aspoň 24 hodín.
Plodový maz? Nechajte ho na dieťatku aspoň 24 hodín

Nenechať svojho práve narodeného potomka pri prvom vyšetrení vykúpať? Znie to trochu neobvykle, veď v bežnej pôrodníckej praxi sa vykonáva rutinný postup, ktorý zahrňuje vyšetrenie, váženie, meranie a umytie novorodenca ešte skôr, než vám ho prinesú k vzájomnému zamilovaniu. Svoje bábätko tak dostanete dokonale čisté, očistené od zvyškov plodovej vody, krvi i mazu.

Vedeli ste však, ako veľmi je maz výnimočný a pre bábätká prospešný? Lekárka Marcela Peremská zverejnila v Neonatologických listoch to, čo pôrodné baby predtým vedeli a my sme dnes už celkom zabudli: maz má svoje výnimočné funkcie, ktoré bábätkám uľahčujú život – v maternici, pri pôrode
aj po narodení.

Pomocník na troch frontoch

Novorodenecký maz je biela syrovitá hmota, ktorá pokrýva kožu plodu počas posled- ného trimestra tehotenstva a niekoľko dní po pôrode. V maternici je jeho hlavnou úlohou chrániť kožu plodu pred maceráciou v plodovej vode, pri pôrode pomáha ľahšiemu vypudeniu plodu z tela matky (dieťa je vďaka vysokej viskozite klzké) a po pôrode uľahčuje adaptáciu kože, už ideálne nielen chráni pred vysychaním, ale tiež pôsobí ako antimikrobiálna ochrana.

Dá sa povedať, že v každom z troch zásadných období (vnútromaternicový vývoj, pôrod i narodenie) dieťaťu môže veľa ponúknuť. Konkrétne v brušku pomáha zhruba od začiatku tretieho trimestra.

„Maz pôsobí ako hydrofóbna bariéra a chráni tak kožu pred maceráciou plodovou vodou. Okrem toho pomáha vývoju kože a bráni strate tekutín a elektrolytov. Tým, ako plod prehĺta plodovú vodu s mazom, má pozitívny vplyv aj na vyvíjajúce sa črevo,“ vypočítava M.

Peremská úlohy, ktorých sa maz zhostí pri vnútromaternicovom vývoji. V tomto období je dieťatko mazom prirodzene obklopené a ostáva ním chránené až do pôrodu, kedy maz plní svoje ďalšie poslanie: v priebehu pôrodu zmenšuje trenie a funguje ako antimikrobiálna ochrana.

Najsilnejší ochranca „imunity“

„Misia“ mazu sa však narodením dieťatka zďaleka nekončí. Táto nápadná biela hmota je pripravená pomôcť bábätku aj v prvých dňoch života mimo maternice. Bohužiaľ, mamičky však väčšinou o týchto mazových benefitoch netušia, alebo sú natoľko naplnené vzrušením, že dianie v pôrodnej sále príliš nevnímajú. Príroda by možno povedala, že je to škoda.

Drobcovi slúži maz po narodení ako najlepšia imunitná mechanická ochrana pred baktériami. K tomu však podľa doktorky Peremskej ponúka ešte ďalšie výhody, napríklad v termoregulácii: „Skutočne, podľa niektorých štúdií bráni prítomný maz nadmerným stratám tepla i tekutín. K definitívnemu potvrdeniu je však potrebné urobiť ešte ďalšie štúdie.“ Isté však je, že ponechaný maz detskú pokož- ku prirodzene hydratuje.

„Pri porovnaní s rôznymi krémami, ako je vazelína, má maz vyšší obsah vody. Triglyceridy, ktoré maz obsahuje, sú navyše zdrojom pre tvorbu mastných kyselín. Dochádza k poklesu pH kože, kyslé pH potláča rast patogénnych baktérií. Okrem toho má maz vďaka prítomnosti vitamínu A, E a melanínu aj antioxidačné vlastnosti,“ dodáva odborníčka.

Niečo pre mamičky

Uvažujete, že by ste svojmu dieťatku dopriali prirodzenú ochranu mazom, ale bojujete s pocitom, že keď bábätko nebude vykúpané, nebude teda ani čisté? Potom má pre vás doktorka Peremská príjemnú správu: „Maz má porovnateľné čistiace účinky ako komerčné prostriedky na umývanie kože, ale na rozdiel od mydiel je schopný zaistiť pokožke dostatočnú hydratáciu i ochranný lipidový film.“ Ten bábätko chráni napríklad pred mechanickým poškodením či stratou telesnej teploty.

Lekárka sa tiež zmieňuje o prítomnosti feromónov v maze, ktoré rozširujú zmyslové vnemy a spôsobia napríklad to, že mamičky cítia potrebu telesného kontaktu s dieťatkom a ochranárskeho správania.

Vyzerá to, že maz môže vám i vášmu dieťatku v prvých dňoch po narodení veľmi prospieť. Konečné rozhodnutie, či nechať bábätko po pôrode umyť, alebo potlačiť estetickú stránku a vyzdvihnúť prínos tej zdravotnej, je však len na vás. 

Vedeli ste, že...

...maz sa začína tvoriť okolo 21. týždňa tehotenstva, kedy sa plodu odlupuje povrchová (tretia) vrstva kože (periderm) a nahradí ju tzv. vrstva najvrchnejšia (rohová)? Odlúpnuté bunky peridermu potom spolu so sekrétom mazových žliaz vytvárajú maz.

Ten môže po narodení pokrývať celé telíčko, ale môže byť prítomný napríklad len v kožných záhyboch. Objem mazu závisí od stavu a veku plodu. Lekári z neho môžu aj vyčítať prípadné vnútromaternicové ťažkosti. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma