AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Piata choroba - ako ju spoznať a ako sa lieči?

Môže pripomínať bežnú virózu sprevádzanú zvýšenou únavou a bolesťou kĺbov, ale tiež môže pekne vyľakať, a to keď sa demonštruje červenofialovými škvrnami na koži. Reč je o piatej detskej chorobe.
Piata choroba - ako ju spoznať a ako sa lieči?

Piata detská choroba patrí medzi detské infekčné ochorenie a postihuje najmä predškolákov a najmladších školákov, jej prejavy sú rôzne a rôzne dramatické. "Pôvodcom choroby je Parvovírus B19, a v detských kolektívoch sa choroba prenáša kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je jeden až dva týždne a koncom tejto doby je dieťa najviac infekčné," vysvetľuje MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčných, parazitárnych a tropických chorôb Nemocnice na Bulovke.

Parvovírus vstupuje do organizmu dýchacími cestami, odtiaľ prechádza do krvi, šíri sa aj do kostnej drene, kĺbov a kože. "V kostnej dreni spôsobuje krátkodobé zníženie krvotvorby, u zdravých detí ale tento útlm neznamená žiadne vážne zdravotné problémy," hovorí lekárka.

Najčastejšie prejevy ochorenia

  • Vyrážka, najprv okolo nosa s presahom na tváre, jej ohraničenie má tvar rozovretých motýlích krídel

  • Vznik červených, tmavo červených až červenofialových škvŕn na koži, najvýraznejšie sú na vonkajšej strane končatín a zadočku, na bruchu a chrbte je vyrážky menej a je menej výrazná. Vyrážka pretrváva sedem až desať dní, potom bledne a ustupuje.

  • Zvýšená teplota

  • Zväčšené uzliny

  • Bolesť kĺbov

  • Únava

Ako sa choroba lieči

"Vzhľadom k tomu, že ide o vírusovú infekciu, tak liečba spočíva v miernení príznakov choroby a pokoji na lôžku. To znamená, že sa dieťaťu podávajú lieky proti teplote a bolesti s obsahom látky paracetamol či ibuprofénu v zodpovedajúcej dávke. Aby nedošlo k ďalšiemu šíreniu, je vhodné choré dieťa izolovať," vysvetľuje lekárka a dodáva:" Piata detská choroba patrí medzi ochorenia, ktoré zanechávajú dlhodobú imunitu, teda ich prekonáme len raz za život. "

Pozor u tehotných!

Parvovírus B 19 má schopnosť prechádzať krvnou cestou cez placentu k plodu. Tento typ prenosu je veľmi nebezpečný a môže spôsobiť vážne poškodenie až úmrtie plodu v maternici. Nespôsobuje ale vrodené vývojové chyby. Anémiu, ktorá u plodu môže vzniknúť, je možné korigovať vnútromaternicovou transfúziou krvi.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma