AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Patrí tablet deťom do ruky?

O nebezpečenstve spojenom s hraním počítačových hier sa veľa hovorí. Niektorí odborníci varujú pred tým, aby deti mali prístup k modernej technike. Lenže moderná technika nás dnes obklopuje na každom kroku. A deti po nej, samozrejme, túžia...
Patrí tablet deťom do ruky?

Dnešní rodičia sú už trochu iní než ich rodičia a prarodičia. Pre väčšinu z nich je počítač, notebook, tablet a, samozrejme, mobilný telefón absolútne bežnou a prirodzenou súčasťou života. Používajú ho skoro denne, pracujú, hrajú sa, prezerajú fotky, dívajú sa na filmy.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Kde sa začína šikana

Deti ich pritom už od najnižšieho veku sledujú. A pochopiteľne, preberajú správanie rodičov, takže po nejakej tej technickej hračke siahnu oveľa skôr, než by sme si boli ochotní pripustiť. Celkom prirodzene sa naši potomkovia už
v najmenšom veku posadia k notebooku alebo siahnu po tablete – najprv ich, samozrejme, fascinuje svetlo a zvuky.

Ako postupne dorastajú, začnú zariadenie aktívne používať. Dnes nie je vôbec výnimkou, že malý capart v necelých dvoch rokoch zoberie tatkov
či mamičkin tablet a celkom bravúrne ho ovláda. Rovnako dnešné deti hravo zvládajú obsluhovať televízor, DVD prehrávač či ďalšiu „zábavnú“ elektroniku.

Je zvláštne, že veľa rodičov často pokojne umožní dieťaťu samostatne si púšťať DVD s rozprávkami alebo filmy z USB disku pripojeného k televízoru, ale len čo dieťa prejaví záujem o tablet či notebook, rodičia sa zarazia a spozornejú. Keď sa povie počítač a deti, väčšine z nás sa okamžite vybaví varovanie psychológov pred závislosťou od počítačových hier, obmedzovanie pohybu, či dokonca choroby.

Popredný odborník na závislosti doktor Karel Nešpor varuje v mnohých svojich prácach pred kontaktom detí a počítačov. Tvrdí dokonca, že „excesívne hranie počítačových hier môže zhoršovať emočné aj iné duševné problémy“.

Vec prístupu

Iste, riziká spojené s počítačmi a ďalšími IT prostriedkami určite existujú. Psychológovia varujú, že množstvo stimulov, ktoré dieťa získava prostredníctvom televízie či ďalšej elektroniky, je také veľké, že ostatné veci potom môžu skoro začať dieťa nudiť.

Ponúka sa logická cesta – uchrániť dieťa čo najdlhšie od všetkých IT technológií a ideálne tiež od televízie a všetkého ďalšieho. Keď sa však nad tým všetkým naozaj pokojne zamyslíme, je to skutočne tá správna cesta?

Nemá asi cenu si navrávať, že naše dieťa sa s technológiami nikdy nestretne, nebude chcieť tablet, notebook ani mobil. V dnešnom svete nič také nie je možné. Pokiaľ sa budeme snažiť dieťa od technológií celkom odstaviť, môžeme tým nakoniec spôsobiť viac škody než úžitku.

Domov a rodina | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák

Kam s predškolákom v lete?

Samozrejme riskujeme, že až raz usúdime, že náš potomok je už dostatočne veľký na počítač, nebude sa ho môcť nabažiť a bude s ním tráviť oveľa viac času, než ak by bol už dlhšiu dobu prirodzenou súčasťou jeho života. Navyše, vo väčšine škôl sa moderné technológie dnes už bežne využívajú.

Možno si ešte sami spomeniete na to, aké bolo vaše prvé stretnutie s počítačom, a zrejme tiež na to, o koľko ľahšie to mali vaši spolužiaci, ktorí sa
s počítačmi stretli už skôr. Práve ovládanie počítača dnes predstavuje celkom základnú zručnosť a ľudia, ktorí s ním nevedia zaobchádzať, sú v živote pomerne hendikepovaní. Našťastie, dieťa nie je na svete samo. Má rodičov.

Takže oveľa rozumnejšia cesta je neoddeľovať deti úplne od sveta informačných technológií, ale naopak, prirodzene ich doň vpustiť. Pravdaže, takým spôsobom, aby sme všetko udržali v rámci určitých hraníc a nepripravili dieťa o iné zážitky.

Deti sediace hodiny pri počítači nie sú v mnohých prípadoch ani tak dôsledkom závislosti ako skôr produktom pohodlných rodičov, ktorí ich k nemu jednoducho posadia, aby mali pokoj.

Kedy a čo vybrať

Skúste pristúpiť k problému úplne obrátene. Zabudnite chvíľu
na myšlienku „nebezpečného sveta IT“ a skúste, naopak, dať svojmu dieťaťu priestor rozvíjať sa. Prvé, čo budete musieť vyriešiť, je
otázka, čo dieťaťu kúpiť.

V posledných dvoch rokoch vtrhli do našich životov tablety. Ich cena dnes už výrazne klesla, a dokonca sa dá kúpiť množstvo „detských“ tabletov. Hlavnou výhodou tabletu sú jeho rozmery a veľkosť. Dieťa si ho môže ľahko vziať do rúk, rýchlo a celkom prirodzene sa ho naučí ovládať.

Proti tabletom však existuje jedna pomerne zásadná námietka. Naozaj sa vám
chce investovať desiatky eur do elektronického prístroja, ktorý nebude mať v domácnosti iné využitie, než ako hračka pre dieťa? Nech si navrávame čokoľvek, tablet je stále predovšetkým hračka (aj pre nás dospelých), jeho použitie na serióznu prácu je predsa len obmedzené.

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Zdravá výživa | Životný štýl

Pozrite sa, čo robí obezita s deťmi. Najtučnejšie deti sveta

Takže skôr alebo neskôr sa bude musieť váš potomok zoznámiť s klasickým počítačom, ktorý potom bude využívať v škole alebo ešte neskôr v práci. Keď začne na tablete, získa určite rad prirodzených návykov, ale bude ho čakať učenie sa novému prostrediu a orientácie v ňom.

Z tohto pohľadu sa zdá vhodnejšie siahnuť po nejakom zariadení, ktoré bude do budúcna použiteľnejšie. V súčasnosti zažívame nástup tzv. ultrabookov, teda malých, útlych notebookov. Stále väčšie percento z nich má pritom dotykový displej ako tablet, niektoré (tzv. konvertibilné) dokonca umožňujú
v niektorých prípadoch odpojiť obrazovku a používať ju bez klávesnice.

To potvrdzuje i Lukáš Křovák zo spoločnosti Microsoft: „V mnohých prípadoch dôjdete k záveru, že tablet nie je úplne vhodným zariadením a bude pre vás lepšie obzrieť sa po prístroji, ktorý kombinuje notebook a tablet v jednom.

Tieto zariadenia sú univerzálnejšie – možno sa na nich pripravovať do školy, ale zároveň hrať hry alebo používať internet.“ Oproti tabletom majú tieto prístroje obrovské plus v operačnom systéme. Pokiaľ ich vybavíte vhodnými aplikáciami, môžu poslúžiť deťom na hranie, ale tiež na rozvoj.

Navyše: Ako bude vaše dieťa dospievať, aj ono bude všetko používať viac ako počítač a menej ako hračku. Pritom sa celkom prirodzene naučí existovať v prostredí, ktoré bude neskôr používať v škole a následne v práci. Nebude si musieť v škole zložito zvykať na nové programy, inú logiku ovládania a tak ďalej.

Dôveruj, ale preveruj

Ďalšou výhodou, ktorú majú notebooky oproti tabletom, je oveľa prepracovanejšia rodičovská kontrola. Stačí zvoliť vhodný operačný systém, ktorý dieťa nepustí, kam vy nechcete, a bude dokonca strážiť čas, ktorý potomok trávi s elektronickou hračkou.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Recepty | Zdravá výživa

Keď deťom nechutí

Ak si teda dáte trochu práce (nastavenie je naozaj triviálne, takže ho zvládne každý mierne pokročilý užívateľ počítača), nemusíte dieťa de facto vôbec strážiť. Nechajte mu pri používaní počítača slobodu, budete totiž vedieť, že pravidlá nemôže prekročiť. Rodičovská kontrola vlastne už dávno nepredstavuje iba zakázané weby alebo aplikácie.

Nástrojov máte poruke oveľa viac. Jednoducho stačí na notebooku zriadiť dieťaťu jeho účet (tým ostatne uchránite svoje vlastné dáta pred náhodným zmazaním). Potom už môžete veľmi jednoducho určovať, ktoré aplikácie si môže pustiť, ale tiež kedy bude zariadenie používať.

Tak teda napríklad môžete povedať, že k počítaču sa prihlási len v určité hodiny, napríklad v popoludňajších hodinách, keď už má všetky úlohy do školy pripravené. Zároveň môžete pridať ešte vekové obmedzenie, takže bude možné spustiť len hry, ktoré zodpovedajú veku dieťaťa. Podobne ľahko môžete vybrať aj set povolených aplikácií, ktoré bude smieť dieťa používať.

Tým môžete presne definovať rámec využitia zariadení a nemusíte sa báť, že by sa váš potomok dostal tam, kam nemá. Množstvo nebezpečenstva čaká na deti tiež na internete. Opäť – úplná reštrikcia nie je zrejme tou najlepšou cestou.

Ale pokiaľ nastavíte pre dieťa pravidlá v aplikácii Zabezpečenie rodiny, môžete nechať automaticky vyhodnocovať
a následne blokovať nevhodné stránky bez toho, aby ste museli hodiny stráviť nastavovaním.

Zodpovednosť máte vy!

Počítač alebo tablet môže byť dobrý sluha, ale zlý pán. Doktor Nešpor varuje pred prílišným hraním hier. Pokiaľ sa rozhodneme neizolovať deti od moderných technológií, čo je zrejme rozumné, kladie to na nás ako rodičov oveľa väčšie nároky. Musíme sa totiž oveľa viac snažiť o to, aby sa nestali stredobodom detského sveta.

Urobíme to len tak, že dieťaťu dodáme dostatok inej zábavy. Prístup „Tu máš tablet a hraj sa“ nie je práve vhodný. Pokiaľ necháme dieťa vstúpiť
do tohto sveta prirodzene, v budúcnosti sa nám to pozitívne vráti.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma