AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Partner nechce byť pri pôrode? Vezmite si tam mamičku!

Počas pôrodu mojej vnučky mi prebehol pred očami celý môj život; moje "maličké dievčatko" je teraz mama! Život je zázrak, nesmiem sa nechať pripraviť ani o jeden deň, ktorý tu ešte budem!
Partner nechce byť pri pôrode? Vezmite si tam mamičku!

Pani Jarmila mala nedávno 60 rokov. K svojim šiestym gulatinám dostala ten najpôvabnejší darček na svete - krásnu vnučku Žofiu, ktorú jej dcéra porodila dva dni pred Jarmilinými narodeninami. Jarmila ale nebola babičkou čakajúcou "na telefóne", ktorej dcéra zavolá z pôrodnice a ohlási radostnú novinu, Jarmila zastúpila pri pôrode otca, ktorý sa zľakol nielen pôrodu, ale aj samotného otcovstva a nastávajúcu mamičku jednoducho opustil.

Nie som akčná seniorka – naopak!

Nemyslite si, že patrím medzi akčné a stále energické seniorky, ktoré sú stále fit, všetko zvládajú ľavou zadnou, cestujú, pestujú najrôznejšie koníčky, kľudne ešte naháňajú chlapov - skrátka majú energie, nápadov a rád na rozdávanie. Nie, taká seniorka rozhodne nie som! Vždy som bývala skôr domáci typ.

Rada varím, pečiem, šijem, pletiem, bavia ma domáce práce a víkendy aj dovolenku trávim na chate. Svojej dospelé dcére nehovorím do života, rešpektujem jej zrelosť a spolieham sa na to, že som ju dobre vychovala. Výnimku, a to veľkú, som urobila iba v čase, keď bola dcéra tehotná...

Ak chceš, aby som zostal, choď na potrat!

Dcéra plánovane otehotnela a na bábätko sa veľmi tešila. Na dieťa už mala vek i vybudované zázemie - všetko sa zdalo ideálne. Lenže zo dňa na deň bolo všetko inak; dcéra bola uprostred tretieho mesiaca, keď otec dieťaťa (aj keď sa mi ho tak vôbec nechce nazvať) dcére oznámil, že sa na otcovskú rolu necíti, a buď pôjde dcéra na potrat, alebo od nej odíde.

Keď sa mi zúfalá dcéra zverila, bola naklonená tomu, že pôjde na potrat. Neviem, kde sa to vo mne vzalo, krv sa mi doslova varila v žilách a ja som vyhŕkla: "To nemyslíš vážne, že by si dieťa obetovala vzťahu s takým darebákom! To má byť človek, o ktorého sa chceš v ťažkých chvíľach oprieť? Veď myslí len na seba, na svoje pohodlie! Ak dieťa naozaj nechceš, tak prosím, ale ak sa k nemu po tom, čo ti povedal, vrátiš, zničíš si život! "Dcéra sa urazila a odišla, lenže už druhý deň mi volala, že som mala pravdu, že o všetkom celú noc premýšľala, a že sa s priateľom rozchádza a dieťa si nechá.

Babička na predpôrodnom kurze

Aby toho nebolo málo, bolo tehotenstvo dcéry z počiatku rizikové, myslím, že sa na tom podpísal aj stres, ktorým dcéra prechádzala. Samozrejme som jej pomáhala, ako sa dalo a dcéra sa nakoniec vrátila na posledné dva mesiace do práce.

Mesiac pred pôrodom ma moja dievčatko zaskočila prosbou: "Mami, ja sa bojím, prosím, buď so mnou pri pôrode." No, čo vám mám rozprávať, bála som sa tiež, ale čím bol pôrod bližšie, a dcéra nervóznejšia, tým viac vo mne rástla sila a istota, že všetko zvládneme. Chodila som s dcérou (na jej žiadosť) aj na predpôrodný kurz, čítala knižky, hľadala na internete, skrátka som sa na všetko zodpovedne pripravovala.

Úžasný „babinec“ na sále

Deň "D" bol satisfakciou za všetky ťažkosti, ktorými dcéra prešla. Bol pokojný sobotný večer, dcére začali slabšie, avšak pravidelné bolesti, odtiekla plodová voda, a tak sme išli taxíkom do pôrodnice. Na skoro prázdnom oddelení nás privítala úžasná doktorka a dve sestry, všetky tri dámy v mojom veku. Všetky tri chápavé a veľmi láskavé - proste priateľský "Babinec".

Maličká Dorotka bola počas 2 hodín od príchodu na svete. Dcéra rodila "moderne", v podrepe, a ja som bola úplne ohromená, ako krásny a prirodzený okamih môže pôrod byť - za nás všetko chodievalo úplne inak.

Musím povedať, že som sa chvíľu bála, ako budem znášať dcérine pôrodné bolesti, ale nakoniec nebol absolútne čas, nad niečím takým rozmýšľať.
Všetko išlo ráz na ráz a ja som dostala k narodeninám ten najkrajší darček. Vlastne darčeky dva - Dorotku a prekrásny a nesmierne silný zážitok, ktorý mi pomôže starnúť v mieri, s láskou a bez akejkoľvek horkosti starobe. Život je obrovský dar a ja som veľmi vďačná, že som si to mohla naplno uvedomiť. Mojím dievčatám veľmi prajem, aby im osud do života v pravý čas priviedol skvelého manžela a úžasného ocka! Zaslúžia si to.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma