AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Opuchnuté nohy ako vedrá? Poradíme

Rozšírenie ciev, väčší objem krvi v tele, zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na dolnú dutú žilu (tá odvádza krv z nôh späť k srdcu, takže sa jej mechanicky zužuje priesvit), strata bielkoviny močom. To všetko sú dôvody, prečo vznikajú v priebehu gravidity opuchy……
Opuchnuté nohy ako vedrá? Poradíme

Nepríjemnosti

Keď pridáte bežné činnosti, ako je dlhé státie, horúčava, nevhodné oblečenie, ktoré vám zaškrtí nohy nad členkami, celková nepohoda, pri ktorej bábätko v maternici utlačuje orgány v tele budúcej mamičky, nečudujte sa, že vznikajú edémy. Ide o v podkoží nahromadenú tekutinu, ktorá napína kožu, a tá svrbí, je citlivá a roztiahnutím v miestach opuchov svetlá.

Tehotenstvo

Umelé oplodnenie: šťastie zo skúmavky

Bežné opuchy končatín zistíme obyčajným pohľadom (najčastejšie bývajú okolo členkov, na prstoch, ale i lýtkach) alebo stlačením postihnutého miesta prstami, kde sa vytvorí jamka. Keď nemáte ďalšie ťažkosti, informujte o opuchoch gynekológa pri bežnej preventívnej prehliadke. Určite neuškodí úprava životného štýlu: zvýšený príjem minerálov (horčík a vápnik). Doprajte si banány, minerálky, kakao či kvalitnú čokoládu. Nezabúdajte na prechádzky (denne) a pridajte cvičenie.

V tehotenstve sa odporúča plávanie, voda nadnáša rastúce bruško a prirodzene si pretiahnete celé telo, nezaťažujete jednostranne práve končatiny. Navyše tlak vody zmenšuje opuchy a pôsobí blahodarne na prietok krvi organizmom.

To platí i pre aqua aerobik, pokojne môžete cvičiť i niekoľkokrát týždenne, pokiaľ sa cítite fit a tehotenstvo prebieha fyziologicky. Odpočinok a spánok je vhodnejší na ľavom boku, uľahčí sa obeh krvi, dolná dutá žila je totiž umiestnená napravo od chrbtice, takže nehrozí jej utláčanie a zaškrtenie.

Šetrite nôžky: oželejte na niekoľko mesiacov vysoké podpätky, silonové pančuchy, podväzky a ďalšie „utláčadlá“ žíl. Možno vám gynekológ odporučí kompresné pančuchy, potom neváhajte.

Dnes ich dostať i vo veľmi módnych slušivých odtieňoch a vzoroch, nijako hyzdiť vás teda nebudú. Nešvár sedenia s nohou cez nohu by ste nemali používať ani mimo tehotné obdobie, podporuje vznik kŕčových žíl, ale v gravidite už vôbec nie.

Dodržujte pitný režim: predídete trombóze, riedite si krv a predchádzate opuchom. Navyše doplníte (zvlášť vhodnou skladbou nápojov) vodné hospodárstvo vášho tela, minerály i vitamíny.

Znamenie, že je zle

V prípade, že vám výrazne opuchla len jedna noha, je isté, že nejde o tehotenské opuchy. Opuch nemizne, postihnuté miesto je horúce, tvrdé a bolestivé?

Máte zápal. Urýchlene v takom prípade vyhľadajte lekára. Môže dôjsť ku krvnej zrazenine, ktorá upchá žilu dolnej končatiny, kúsky zrazeniny, ktoré sa z miesta môžu uvoľniť, putujú telom a môžu skončiť v pľúcach alebo v mozgu a spôsobiť embóliu. Tá je život ohrozujúca.

Domov a rodina | Životný štýl

Je to dieťa po mne alebo nie?

Keď sa tehotnej zvyšuje krvný tlak (lekár ho meria pri každej pravidelnej prehliadke) a nedarí sa ho udržiavať v prijateľnej výške, zároveň sa objavujú opuchy končatín, ale i prstov na rukách, na tvári, na rôznych miestach po tele, hrozí závažný stav zvaný preeklampsia. Obličkami sa stráca viac bielkovín, tie potom chýbajú v krvi a voda uniká mimo cievy do tkanív.

Tam je bielkovín dostatok a opuchy sa postupne stále zväčšujú. Pokiaľ sa včas stav nediagnostikuje a nezačne riešiť, môže dôjsť k poškodeniu buniek pečene, mozgu a ďalších orgánov. To ohrozuje matku i nenarodené dieťa, preto sa obvykle ukončuje tehotenstvo a žene sa vyvolá pôrod.

Nepodliehajte panike: patríte medzi 80 percent tehotných

Také vysoké číslo sa udáva v súvislosti s opuchmi horných a dolných končatín v gravidite. Najčastejšími partiami sú členky a predkolenia. Po spánku obvykle miznú. Opuchy sa objavujú v priebehu dňa, so zvyšujúcou sa námahou, v teplom počasí.

Čo uľaví?

Aromaterapia: éterické oleje zo smreka, borovice či borievky. Samozrejme sa musíte cítiť dobre, nemať žiadne zdravotné ťažkosti ani rizikové tehotenstvo. S aromaterapiou sa všeobecne začína až od 4. mesiaca gravidity, kedy už je jasné, že citlivé počiatočné obdobie prvého trimestra máte za sebou.

Masáže: uľavujú namáhaným partiám tela, musí ich však vykonávať odborník na tehotenské masáže a veľmi opatrne a citlivo. Vyskúšať môžete základný masážny olej s citrónom, mätou, cyprusom a grepom.

Cvičenie: konkrétne tlakové masáže, ktoré by mohli pomôcť vytlačiť opuch. Opuchnuté miesta na tele stláčajte len toľko, aby ste si nepôsobili bolesť. Lekár vám poradí jednoduché cviky na lepšie prekrvenie a úľavu končatín. Lymfodrenáž (po konzultácii s lekárom): podporuje odtok lymfy, neposilňuje pritom prítok krvi. Robí sa kruhovými hmatmi prstami alebo dlaňami jemne a šetrne.

Voda: Na opuchy prikladajte studené obklady, miesta môžete ľadovať, ale opatrne, aby ste si nespôsobili omrzliny. Skúste sprchu – striedavo teplou a studenou vodou. Zlepší sa vám prekrvenie pokožky a prietok krvi končatinami.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma