AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Opar u novorodenca

Pokiaľ patríte k viac než polovici populácie, premorenej vírusom herpes, ktorý je pôvodcom oparu, buďte v strehu. Akokoľvek je pri dnešnej zdravotníckej starostlivosti výnimočné, aby sa novorodené dieťa nakazilo niektorým typom vírusu, stále je to možné. A potom už sú v hre možné neurologické problémy alebo poruchy psychomotorického vývoja.
Opar u novorodenca

Ktorý z nich je nebezpečnejší

„Opar je vírusová infekcia, ktorú spôsobuje herpes simplex vírus a tie rozoznávame dva základné,“ vysvetľuje MUDr. René Hrdlička: „Herpes vírus typu 1 má na svedomí opary v oblasti pier a herpes vírus typu 2 je zodpovedný za opary v oblasti genitálií.

Novorodenec

Ako nespanikáriť pri postieľke

Ďalším typom je herpes zoster (pôvodca ovčích kiahní). Ten sa ďalej prejavuje ako pásový opar, prípadne vzácnejšie aj ako iný typ ochorenia. Herpes vírus pretrváva v organizme celý život a napríklad pri jeho oslabení dochádza k aktivácii ochorenia.

Pacient sa stáva nosičom vírusu a pri strese alebo záťaži dôjde k výsevu oparu – najčastejšie v oblasti hrudníka alebo brucha.“ V oblasti pier je opar úplne bežným ochorením, skôr nepríjemným než nebezpečným. Niekto ho má raz za život, mnoho ľudí však „na opary trpí“ a akákoľvek vyššia záťaž alebo stres znamená bolestivý pľuzgierik. Vírus je totiž už stále prítomný v organizme a môže kedykoľvek spôsobiť ďalšie ťažkosti.

Tie však vyriešime cestou do lekárne a niekoľkými dňami trpezlivosti. Mastičky znížia bolestivosť, vysušia pľuzgierik a zabránia hnisaniu. Existujú i mastičky, ktoré pôsobia priamo na samotný vírus. Celková liečba (tablety, injekcie) je vyhradená pre mimoriadne stavy, napríklad pre pacientov, ktorí užívajú lieky spôsobujúce zníženie imunity.

Herpes vírus typu 2 má u dospelých podobný priebeh ako prvý menovaný s tým rozdielom, že pľuzgierik sa vytvára v oblasti genitálií, prenáša sa pohlavným stykom. Po niekoľkých dňoch sa vzniknutý pľuzgierik spontánne vyhojí a jeho ďalší výsev opäť súvisí so stresom, námahou alebo oslabením v dobe inej choroby. Pokiaľ na tento typ oparu trpí budúca mamička, rozhodne by to nemala prehliadať ako maličkosť.

Cisársky rez kvôli pľuzgieriku?

Pri pravidelných kontrolách u svojho gynekológa by mala nastávajúca mamička o tomto probléme rozhodne hovoriť už od začiatku tehotenstva. Iný stav je pre organizmus pochopiteľne záťaž, ktorá sa môže zvýšenými ťažkosťami s oparmi prejaviť práve počas deviatich mesiacov čakania na dieťatko.

Nie je výnimkou, že sa opar v oblasti genitálií prejaví v tehotenstve po prvý raz. A jeho dôsledky pre novorodeniatko by mohli byť fatálne. „Veľmi nebezpečný je opar v treťom trimestri. Priechod plodu cez pôrodné cesty je totiž vysoko rizikový, a preto sa pristupuje k cisárskemu rezu,“ opisuje MUDr. Hrdlička.

V poslednej fáze tehotenstva je teda namieste byť veľmi opatrná a bedlivo sa sledovať. Samozrejme, nie každý možný pľuzgierik musí byť opar, spôsobený vírusom herpes. Gynekológ by ho mal správne diagnostikovať a dohodnúť sa s mamičkou na prevedení pôrodu sekciou.

Novorodenec

Chyby, ktoré robia rodičia čerstvých bábätiek najčastejšie

„To sa ešte napríklad pred desiatimi rokmi nerobilo, herpes vírusu sa neprikladal taký význam, medicína v tomto smere veľmi pokročila,“ doplňuje primár Hrdlička: „Ani diagnostické postupy neboli na takej úrovni, matky porodili spontánne a riziko prenosu vírusu na novorodenca bolo veľké.

I keď sa dnes hrozba nákazy výrazne znižuje, stále trvá. Mamička totiž nemusí mať problémy s oparom také veľké, aby ich zaznamenala.“ A neodhalený herpes môže byť pre dieťa až životu nebezpečný.

Opar nie je oparom

V Slovenskej republike sa odporúča pobyt novorodenca v pôrodnici aspoň 72 hodín po pôrode. To umožní zachytiť i klinické prejavy herpetickej infekcie a nasadenie okamžitej liečby. Včas začatá liečba totiž znamená lepšiu prognózu ďalšieho vývoja, a to je obrovsky dôležité.

Nič totiž nie je jednoduché, a tak u novorodenca nakazeného vírusom herpes rozhodne nenájdeme opar na pere či genitáliách, ako vysvetľuje MUDr. Hrdlička: „Pokiaľ sa novorodenec nakazí, je to systémová infekcia.

Vírus je v krvi v celom tele a môže dôjsť k herpetickej encefalitíde – teda zápalu mozgu. Je to vzácne ochorenie, ale pokiaľ sa objaví, má, bohužiaľ, veľké riziko následkov.“ Nákaza sa prejaví v prvých hodinách a dňoch po pôrode väčšinou kŕčmi a poruchou vedomia.

„S liečbou začíname okamžite, dieťa dostáva virostatiká do žily a niekoľko dní trvá, kým sa v laboratóriu dokončí správna diagnóza,“ doplňuje lekár: „I keby sa podozrenie nepotvrdilo, v týchto prípadoch je menšie riziko liečiť,zbytočne‘, ako čakať niekoľko dní na potrebné výsledky.“

Tých niekoľko dní totiž môže mať obrovský vplyv na ďalší vývoj. Riziko následkov, bohužiaľ, nemôže nikto vylúčiť ani pri včas začatej liečbe.

Patria k nim kŕčové stavy, rozvoj epilepsie či poruchy psychomotorického vývoja.

Nenápadný zabudnutý pľuzgierik u matky tak môže mať, žiaľ, do budúcna devastujúci vplyv na zdravie dieťaťa.

Nebozkávajte bábätká

Môže sa novorodenec a dojča nakaziť herpes vírusom typu 1, ktorý má na svedomí opary na pere? Podľa primára Hrdličku je táto možnosť raritná. Predovšetkým preto, že väčšina matiek má protilátky proti herpes vírusu a plod ich od nej prijíma cez placentu.

V tele novorodenca potom pretrvávajú asi 3 mesiace (to je i dôvod, pre o takéto malé deti prakticky nemôžu chytiť ovčie kiahne, pokiaľ ich matka prekonala). Bábätko by teda malo byť proti tomuto ochoreniu chránené, a to i v prípade matky, ktorá často máva opary na perách.

„Dieťa môže byť bez problému i dojčené, keď má mamička herpetickú infekciu. Protilátky sa dostávajú i do mlieka a dieťatko tak chránia,“ dodáva MUDr. Hrdlička. Treba však stále počítať s tým, že herpes je vysoko infekčný a typ 1 sa získa predovšetkým maznaním a bozkávaním.

A to je, pochopiteľne, prvé, čo kdekto z rodiny i okolia s bábätkom robí najradšej. „Pri aktívnom výseve oparu sa treba mať veľmi na pozore!“ varuje odborník: „Pokiaľ má ktokoľvek z blízkeho okolia aktívny opar, nesmie ho mamička pustiť k novorodencovi, i keby to bol najbližší príbuzný.“

Zdravá výživa | Novorodenec

12 superjedál pre čerstvé mamičky

Staré dobré šestonedelie

Akákoľvek vírusová infekcia je pre novorodenca nepríjemná a často nebezpečná. Kto zažil malé dieťatko s obyčajnou nádchou, to iste potvrdí – dieťa zle pije, nespí, a to všetko má vplyv i na jeho spokojný a zdravý vývoj v prvých týždňoch života.

„Aktívny opar trvá týždeň a príbuzní by mali byť ohľaduplní. Predtým sa dodržiavalo šestonedelie, čo malo veľký význam. K dieťaťu sa okrem najbližších nikto ďalší nepúšťal a možnosti nákazy vírusovými infekciami sa výrazne znižovali.

V súčasnosti je bežné, že už do pôrodnice prúdia davy ľudí, čo je, samozrejme, riziko,“ vysvetľuje MUDr. Hrdlička: „S oparom by sa nikto nemal priblížiť k čerstvo narodenému dieťaťu, blízkej rodine potom rozhodne odporúčame nosiť rúško, dokiaľ sa opar úplne nezahojí.“

Bábätko staré niekoľko dní alebo týždňov by sme teda mali chrániť ako oko v hlave, komukoľvek s oparom, teplotou, nádchou alebo kašľom zavrieť dvere pred nosom. V kontexte ďalších rokov, kedy si dieťa užijú všetci príbuzní, sa zvýšená opatrnosť prvých dní iste nemusí zdať ako prehnaná. Za zdravý štart do života to určite stojí.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma