AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Opaľovanie počas tehotenstva: iba občas a s rozumom

Hoci si mnohí z nás nevedia leto bez slniečka predstaviť, nadmerné opaľovanie neprospieva nikomu. V tehotenstve je navyše pobyt na slnku spojený s ďalšími možnými zdravotnými rizikami, preto by sa budúce mamičky mali vystavovať lúčom len s najväčšou opatrnosťou.
Opaľovanie počas tehotenstva: iba občas a s rozumom

Veľké nebezpečenstvo predstavuje pre tehotné prehriatie a s tým spojená dehydratácia - oboje môže ohroziť matku aj jej plod. Pretože je telesná teplota v tehotenstve prirodzene vyššia, k prehriatiu môže navyše dôjsť omnoho ľahšie.

Preto je dôležité:

  • dbať na dostatočný príjem tekutín, a to aj v prípade, že sa žena vo veľkých horúčavách pohybuje v tieni,

  • kryť si hlavu klobúkom,

  • vyhýbať sa priamemu slnku najmä v období okolo obeda, keď je žiarenie najsilnejšie.

Citlivejšia koža

Vplyvom hormonálnych a iných zmien, ktoré sa v tele gravidnej ženy odohrávajú, sa koža stáva citlivejšia na účinky ultrafialového žiarenia a je náchylnejšia na spálenie. Častejšie tiež dochádza k nerovnomernému opáleniu a tvorbe nevzhľadných pigmentových škvŕn, ktoré môžu byť aj trvalé. Ak sa budúca mamička aj tak rozhodne pokožku slnku vystaviť, mala by:

  • zvoliť opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom,

  • prípravok naniesť s dostatočným predstihom pred zahájením opaľovania, aby bol schopný poskytnúť maximálnu ochranu.

Nedostatok kyseliny listovej

Intenzívne slnenie môže viesť aj k poklesu hladiny kyseliny listovej, ktorej dostatočné množstvo v tele je počas tehotenstva obzvlášť dôležité, pretože znižuje riziko vzniku niektorých vrodených chýb plodu. Aj z tohto dôvodu by ženy v inom stave mali nutnosť bronzovej pokožky dôkladne zvážiť.

Každý extrém zvyčajne škodí a opaľovanie v tehotenstve nie je výnimkou. Avšak úplne sa vyhýbať slnku tiež zdraviu budúcej matky a jej dieťaťu neprospieva. Takže aj tu platí "všetko s mierou".

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma