AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Opaľovací krém - nevyhnutný bodyguard

Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad si vy i vaše ratolesti užijete príjemné letné teploty a hrejivé slnečné lúče bez úhony.
Opaľovací krém - nevyhnutný bodyguard

Slnečné lúče opaľujú kožu do bronzova a pomáhajú aj zlepšiť náladu. Podporujú totiž tvorbu sérotonínu, hormónu, ktorý v ľudskom tele vyvoláva pocit šťastia a pohody. Navyše deti si rady užívajú slnečné počasie a kopu času trávia vodnými hrami.

Materstvo | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako byť v lete krásna

Treba však myslieť na to, že slniečko nie je len vaším hrejivým priateľom. Ultrafialové žiarenie, ktoré slnko produkuje, sa dokáže s ľudskou kožou nepekne pohrávať. UV žiarenie prenikajúce z atmosféry na Zem sa totiž skladá predovšetkým z UVA a UVB lúčov.

UVA lúče prenikajú hlboko do kože, majú za následok jej poškodenie a prispievajú k predčasnému starnutiu kože, vzniku vrások i pigmentových škvŕn. Vplyvom UVB žiarenia koža červenie a môže sa spáliť, poškodzuje sa DNA a má za následok vznik rakoviny kože, preto je také dôležité používať na slniečku opaľovacie prípravky, ktoré obsahujú ochranu proti obom
typom žiarení.

Ľudská koža má navyše veľmi dobrú pamäť a pamätá si každé spálenie už odmalička a časté spálenie pokožky zvyšuje riziko vzniku nádorov kože v neskoršom veku. Dôležité je aj číslo slnečného faktora uvedené na opaľovacom prípravku. Čím vyššie číslo faktora, tým je pokožka lepšie a dlhšie chránená.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák | Školák

Prázdninový reštart detského mozgu

Obvykle horšie reagujú na slnečné lúče ľudia so svetlejšou kožou, svetlými až hrdzavými vlasmi a veľkým množstvom pieh. Najmä pre nich je ochrana kože pred slnečným žiarením dôležitá a mali by tak používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.

Pri aplikácii opaľovacieho prípravku nešetrite s dávkou, ale naopak sa vždy presvedčte, že ste nevynechali žiadne miestečko na koži. A urobte tak najlepšie dvadsať minút pred odchodom na slnko. Náter opakujte každé dve hodiny. Hoci výrobcovia uvádzajú, že opaľovacie prostriedky sú vode odolné, odporúča sa ich aplikáciu opakovať po každom kúpaní.

UV žiarenie si dokáže bez problému nájsť cestu cez mraky, takže ani tie neochránia kožu pred jeho pôsobením a tak treba používať opaľovacie krémy, aj keď je slnko práve schované za mrakmi. Zvláštnu pozornosť treba venovať deťom, najmä tým najmenším, pretože ich jemná koža je oveľa citlivejšia.

Dojča do jedného roka vôbec nevystavujte slnku, aj v kočíku ho chráňte slnečníkom alebo plienkou, aby slnečné lúče nemierili priamo na neho. Keď už sa dieťa zdržiava na slniečku, okrem opaľovacieho krému by ho malo chrániť tričko, nohavice, hlavičku klobúčik alebo ľahká čiapočka a ideálne
tiež slnečné okuliare.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Predškolák

Syn začal hovoriť neskôr než jeho vrstovníci. Je to problém?

Nezabúdajte ani na starostlivosť o pokožku po opaľovaní. Používajte upokojujúce prípravky, ktoré uľavia slnkom podráždenej pokožke, hydratujú, zvláčňujú, regenerujú a navyše predlžujú opálený vzhľad kože.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma