AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Odstriekavanie mlieka: štasťie praje pripraveným

Dojčenie skloňuje každá tehotná vo všetkých pádoch. Nie je dobré báť sa, ani dopredu hádzať flintu do žita. Skôr sa treba pripraviť a vedieť, že existujú ďalšie možnosti, ako dopriať dieťatku materské mlieko. Napríklad odstriekavaním.
Odstriekavanie mlieka: štasťie praje pripraveným

Až v priebehu tehotenstva by žena mala zbierať informácie a pripravovať sa na dojčenie. Ideálne je poradiť sa s lekárom pri pravidelných preventívnych prehliadkach, na predpôrodných kurzoch, osloviť môžete laktačné poradkyne (na webe nájdete nielen zoznam akreditovaných poradkýň z radov zdravotníkov i mamičiek, ale tiež odpovede na základné otázky, poradňu, návody, rady a ďalšie užitočné informácie).

S lekárom preberte užívané lieky a ich vhodnosť pri dojčení, životosprávu dojčiacej ženy, aby bábätko dostávalo len potrebné a pritom strava podporovala tvorbu materského mlieka. Pozornosť treba venovať i bradavkám a dostatočnej starostlivosti o ne. Napríklad vpáčené alebo krátke bradavky možno stimuláciou tvarovať už v priebehu posledného trimestra.

Na predpôrodných kurzoch by sa rodička mala zoznámiť s technikou dojčenia, teda ako najlepšie držať prsník, ako sa oň starať, prakticky si nacvičí jednotlivé polohy pri dojčení. Nepátrajte po „katastrofických scenároch“, na sociálnych sieťach ich je dosť. Zamerajte sa skôr na pokojnú prípravu a snahu nájsť niekoho, kto bude pripravený pomáhať.

TIP: Oživte a rozšírte si aktuálne informácie o trendoch v dojčení, starostlivosti o prsníky, hoci už ste skúsená a čakáte ďalšie dieťatko. „Po prvý raz sa mi vôbec nedarilo malého rozdojčiť. Bola som zúfalá, plakala som, dostala zápal prsníka, pretože som zle prikladala, a navyše sa mi prsníky poriadne nevyprázdnili,“ spomína Lucie.

„Ale dokázala som sa presvedčiť, že po druhý raz to pôjde. Našla som si v pôrodnici zdravotnú sestru, ktorej som naozaj verila, porozprávali sme sa o tom, bola môj priateľ na telefóne a podarilo sa to.“ 

Signály s predstihom

Už niekoľko týždňov pred samotným pôrodom a bezprostredne po ňom je v prsiach prítomné takzvané mledzivo (kolostrum). Práve vďaka rýchlemu priloženiu novorodenca k prsníku (do 30 minút po pôrode) sa urýchľuje a pozitívne ovplyvňuje tvorba a spustenie mlieka. Druhý až tretí deň začína žena cítiť teplo a stúpajúce napätie v prsníkoch.

Tie sa zväčšujú (takzvane nalejú), tlak môže byť niekedy dosť silný. Prsníky sú prekrvené, uvoľnia ich teplé obklady a pravidelné sprchovanie teplou vodou pred dojčením. V pauzách medzi kŕmením, naopak, uľavia obklady studené. Za ďalších cca 12 hodín sa opuch uvoľní a žene začne vytekať z prsníkov mlieko.

Dieťa postupne začne piť väčšie dávky. Dovtedy bolo prikladanie a cicanie doslova symbolické, aj preto novorodenec v prvých dňoch tak nepriberá, ale naopak, stratí 10 až 15 percent pôrodnej váhy, a žena môže začať časť mlieka tiež odstriekavať. To je zásadné nielen pre dostatočné množstvo mlieka, ale aj z toho dôvodu, aby ste predišli zápalom prsnej žľazy.

Tip: Zostaňte pokojná, pokiaľ nie ste práve učebnicový príklad. Zhruba u desiatich percent žien totiž nastáva neskorý nástup tvorby mlieka, napriek tomu, že popôrodné obdobie prebieha nekomplikovane. Naliatie prsníkov sa môže oneskoriť dokonca až o týždeň po pôrode. Za tvorbu a produkciu mlieka zodpovedá hormón prolaktín.

Jeho produkciu zvýšite stimuláciou bradaviek a čo najčastejším prikladaním bábätka. Upokojenie pre ženy, ktoré nemôžu ihneď prikladať dieťatko (napríklad ak podstúpili cisársky rez): prolaktín postupne stúpa v priebehu celého tehotenstva, niekoľko hodín pred pôrodom jeho hladina v krvi klesne, aby potom opäť výrazne stúpla do troch hodín po narodení dieťaťa.

Hladina zostáva vysoká celý prvý týždeň po pôrode, bez ohľadu na dojčenie. Asi až do dvanásteho týždňa pretrváva dvakrát až trikrát vyššia základná hladina prolaktínu a cicaním stúpa až dvadsaťkrát. Po treťom mesiaci po pôrode klesá prolaktín k bežným hodnotám, ale laktácia pokračuje naďalej. Mierny vzostup hladiny hormónu spôsobuje tiež odstriekavanie mlieka ručne alebo pod tlakom, teda za pomoci odsávačky. 

Starostlivosť o mlieko

Skladovať a zbierať odstriekané mlieko môžete až 24 hodín v chladničke a počas tejto doby ho musíte použiť. Ihneď po odstriekaní ho šetrne schlaďte pod tečúcou vodou, v chladničke uložte čo najďalej od dvierok, aby ste ho uchránili pred zmenami teploty. Pokiaľ ho zamrazíte v špeciálnych vrecúškach alebo nádobách, vydrží aj tri mesiace.

Odporúča sa zamrazovať menšie dávky, jedna dávka sa totiž musí spracovať naraz, znovu zamraziť ju nemožno. Mlieko rozmrazujte pri izbovej teplote, nie v mikrovlnke (príliš veľký rozdiel teplôt, jej nerovnomerné rozloženie, zníženie obsahu vitamínu C). A čo robiť vtedy, keď máte mlieka „na rozdávanie“?

Môžete ho tak isto ako mamička Martina ponúknuť v pôrodniciach s bankami materského mlieka. „Matej vôbec nebol schopný mlieko spracovať, takže som používala odsávačku a plnila chladničku,“ spomína Martina.

„Potom mi napadlo, že by som mohla ponúknuť mlieko mamičkám, ktoré nemajú takú produkciu. Prihlásila som sa vo svojej pôrodnici a ponúkli mi banku materského mlieka.“ V ktorých mestách sa takéto banky nachádzajú nájdete napríklad na stránke www.mamila.sk.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma