AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Odstavujete mlieko, ale neviete ako na to

Redakcia Maminka.sk radí.
Odstavujete mlieko, ale neviete ako na to
  • Pokiaľ váhate, či prestať dojčiť, spíšte si svoje dôvody na papier a pripojte všetky plusy a mínusy, ktoré vám táto zmena prinesie (výhody vám budú jasné, do nevýhod nezabudnite zahrnúť vyššie finančné náklady, nutnosť kúpiť a vhodne sa starať o výbavičku na kŕmenie, oveľa väčšiu časovú i organizačnú náročnosť).
  • Najšetrnejším spôsobom ukončenia dojčenia je pre dieťa i vaše prsníky ten pozvoľný, teda rozložený do niekoľkých týždňov, kedy postupne nahradzujete jednotlivé dojčenia kŕmením z fľaštičky. Ideálne je ešte pred prechodom na UM zvykať dieťa na fľaštičku s vaším mliekom, ľahšie tak prijme novú techniku kŕmenia.
  • Pokiaľ končíte s dojčením ešte pred zavádzaním príkrmov (4. alebo 6. mesiac), začnite mliečnou dávkou nahradzovať najprv jedno z denných dojčení a to „najdôležitejšie“, večerné pred spaním, si nechajte až na koniec. Bábätko bude potrebovať viac vášho fyzického kontaktu a maznania, doprajte mu ich, všetko pôjde ľahšie. 
  • Ak chcete odstaviť dieťa hneď, poproste o radu pediatra alebo gynekológa, na podporu laktačnej poradkyne sa v tomto prípade veľmi nespoliehajte. „Chcela som od laktačnej poradkyne radu a pomoc, ako skončiť s dojčením, keď malo moje dieťa pol roka, a ja som sa musela vrátiť do práce. Ale ona mi miesto praktických rád začala kázať, že dojčenie i moja prítomnosť doma s dieťaťom je pre jeho zdravie zásadná a nech to všetko ešte poriadne zvážim. Pre mňa v už tak neľahkej situácii mi jednoducho uštedrila len ďalší úder a nervy,“ rozpráva tridsaťdvaročná Šárka.
  • Pri okamžitom odstavení vám gynekológ môže predpísať liek na zastavenie laktácie, býva však podmienený určitým režimom: prsníky by ste mali mať stiahnuté pevnou látkou a rozhodne neodstriekavať. „Gynekológ mi predpísal Dostinex, brala som ho ráno a večer prsia mala stiahnuté tesným tričkom, aby sa nenaliali, ale zabrániť sa tomu nedalo. Druhý deň som ich mala ako kamene a nakoniec som prežila najhoršiu bolesť vo svojom živote. Boľavé prsia naliate ako skaly tak, že odstriekať sa už ani nedalo, nemohla som ani zdvihnúť ruky, nedaj bože ležať na bruchu alebo na boku... Keby som vedela, do čoho idem, prestanem dojčiť sama, bez práškov,“ rozpráva Karla. Z prírodných produktov vám s ukončením dojčenia pomôžu homeopatiká Ricinus communis 30 CH a Lac caninum 30 CH (2 x denne 5 guľôčok oboch liekov) a popíjanie ľubovníkového či mätového čaju. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma