AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

Nechcem, nebudem, nejem. Niektoré dievčatká, ale i chlapci, tieto slová pri jedálenskom stole v predškolskom veku používajú dosť často. Je to preto, že naozaj nevaríte dobre, alebo si len vaše zlato skúša, ako veľmi vás môže ovládať?
Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

Odmietači jedla

Odborníci sa zhodujú v tom, že deti veľmi rady ovládajú svojich rodičov. Počnúc tým, že sa jedujú pri obliekaní, potom sa nechcú hrať s edukatívnou hračkou, ktorú im ponúkate, a nakoniec sa zlostia pri prestretom stole. Prečo to tak je?

Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák

Musia deti školu milovať?

Psychológovia súhlasne tvrdia, že predovšetkým preto, že nevedia hrať psychologické hry a požadovanie či odmietanie niečoho je tým najjednoduchším spôsobom, ako dať najavo vlastnú vôľu. Tú si deti uvedomujú už od dojčenského veku, len sa postupne a rôznymi možnosťami snažia aj o jej presadenie.
O presadenie seba.

Kde je zakopaný pes?

Predškoláci si ešte z batoľacieho veku pamätajú, že keď s mamičkou obedovali a odmietali jedlo, mamička za nimi pobiehala, prehovárala ich a nad každou skonzumovanou lyžičkou hlasno jasala.

Faktom ostáva, že pokiaľ ste ako odmenu za stravovanie bez komplikácií dávali dieťaťu maškrty, v predškolskom veku sa môže stať, že jediné, čo bude vaša ratolesť ochotná a schopná jesť bez odmietania, budú práve tie maškrty, z ktorých, ako viete, žiadne dieťa veľmi nevyrastie.

Okrem toho máte iste kopu otázok, či vaše zlatíčko nechorie, keď nebude jesť papriku, bude v určitom období života odmietať mäso a podobne. Čo keď to však len vyzerá, že vaše dieťa jedlo odmieta a že jedáva pri porovnaní so svojimi vrstovníkmi menej, sa zdá len vám? Čo keď vám len prekáža, že odmieta večeru, pritom ale zje cez deň dostatok detskej výživy, takže potom nemá voľné miesto v brušku?

Zábava | Životný štýl | Predškolák

Deti v zajatí bajtov

Možno by ste sa mali zamyslieť nad skladbou denných jedál a okrem toho, že je viac-menej isté, že s vami chce váš potomok cvičiť, možno je jeho odmietanie starostlivo pripravovanej stravy ukryté práve v tomto. Lekári sa zhodujú, že odmietaním jedla u detí sa nemáte trápiť, pokiaľ zdravo rastú a majú energie na rozdávanie.

Keď je vaše dieťa viac-menej zdravé a prospieva, nemusíte sa trápiť tým, že by bolo čokoľvek zle. Naopak, keď do domu vnesiete krik, vnútornú neistotu a podobne, vycíti to a bude s vami robiť ešte zaujímavejšie pokusy.

Čo keď je moje dieťa prieberčivé?

Áno, slovo prieberčivé môže byť v určitých situáciách eufemizmom pre malého vydierača, ktorý skúša, ako veľmi budete žobroniť, keď mu budete chcieť do úst vložiť mrkvičku, či bude mäsko vykúpené obeťou v podobe autíčka a tak podobne.

Lenže čo keď má naozaj vaše dieťa iné chute než zvyšok rodiny? Aj to sa totiž môže stať… Niektoré deti si obľúbia a zároveň vyškrtnú zo svojho jedálneho lístka niektoré druhy potravín, takže sa môže stať, že v určitom období budete len variť a variť stále dokola to isté.

Pokiaľ pripravíte akúkoľvek inú dobrotu, budete mať dosť veľkú smolu. Môžete si však byť skoro stopercentne istá, že toto obdobie vašu ratolesť veľmi rýchlo prejde a po určitej dobe bude chcieť experimentovať zase s inou požívatinou.

Aby ste sa nebáli, že zo suchých cestovín (ktoré sú momentálne v kurze) vaše dieťa nevyrastie, pripravujte mu i nenápadné desiate, ktoré nebudete vydávať za jedlo, ale budete ich spoločne konzumovať medzi rečou.

Psychológia a vzťahy | Predškolák

Keď máte trochu iné dieťa...

Ovocie, šunku, syr i zeleninu si deti dajú behom hry a vlastne ani nepoznajú, že sa snažíte dostať im do bruška niečo zdravé. V období, kedy si navyše tvrdošijne trvajú na svojom, je nevyhnutné, aby ste sa im nesnažili ponúkať ďalšie chute, ktoré budú rovno odmietať.

Korenie sa nenosí

Viete, prečo vaše malé dieťa odmieta bylinky, rascu a podobne korenia? Pretože dôvod sa vždy nájde. Aj keď až dosiaľ jedlo zemiaky s rascou bez rečí, odrazu má pocit, že by malo odmietať všetko, čo nevyzerá normálne.

Môžete sa tak dočkať komentára, že práve rasca je de facto podrvený chrobák, petržlen je tráva pre králika a podobne. Zavrite oči, počítajte do desať a naučte sa na určitú dobu variť bez nich. Uvidíte, že sa to istý čas dá a nebudete sa musieť hádať s drobcom, či ste do polievky strúhali lienky alebo cvrčky.

Bojíte sa, že je málo?

Všeobecne platí, že veselé dieťa je zdravé dieťa. Po všetkých stránkach. Pokiaľ vaša ratolesť síce odmieta mäso, ale je na nezastavenie a vy viete, že občas do nej dostanete vývar, z času na čas plátok šunky a podobne, nemusíte sa zbytočne desiť, že skončíte s krivicou alebo avitaminózou v nemocnici.

Koľko je akurát?

Koľko si vaše zlatíčko povie. Pokiaľ na to chcete ísť odborne, mali by ste počítať s tým, že sa váš život môže scvrknúť do prepočítavania čajových lyžičiek. Teda obed: dieťa by malo zjesť toľko prílohy, koľko sa vojde na čajovú lyžičku, násobené vekom. Tak isto je to s mäsom i prílohou.

Zdravá výživa | Životný štýl | Predškolák

Viete, čo vaše dieťa jedáva mimo domova?

Viac netreba a vy budete spočiatku prekvapená, aké malé množstvo je vlastne dostatočné. Nikdy, naozaj nikdy neponúkajte dezert ako úplatok za to, že zje o dve lyžičky viac, než by malo, nehrajte s potomkom stupídnu hru, kedy by malo jesť za mamičku a za otecka. Čože vy sa tak stravujete? Jete za dieťa a za manžela?

Čo desiate?

Zabudnite na sladkosti, pokiaľ vaša ratolesť odmieta veľké jedlá, servírujte syr, jogurt, ovocie, zeleninu, kvalitnú šunku a podobne veci. Priemerné dieťa by malo zjesť dve detské výživy za deň, ak je málo hlavného jedla, možno budú objemnejšie, mali by ste však trvať na tom, že sladkosti nie sú jeho súčasťou.

Pravidlom by malo byť, že desiata či olovrant sa nepodávajú, kedy si zažiada, ale presne v polovici intervalu medzi jedlami. Pokiaľ bude desiate odmietať, nechajte ho do ďalšieho jedla poriadne vyhladovať, trebárs zabudne na to, čo všetko neje a štandardný pokrm si dokonca pridá.

Nevnucujte sa s plnou naberačkou, žiadne dieťa dobrovoľne od hladu nezomrelo. Iste, odmietanie jedla môže byť signálom choroby či príznakom nejakej duševnej poruchy, venujte správaniu potomka pozornosť, ale nestrašte ho prehnanou úzkosťou.

Minimanekýnky

Stále častejšie môžete od päťročných dievčatiek počuť, že sladké nejedia, pretože držia diétu. Dietológovia a odborníci na detskú výživu zdvíhajú varovne prst. Malé slečny totiž robia presne to, čo ich mamičky. Odmietate jedlo? Nečudujte sa tomu, že i vaša dcéra sa snaží správať dospelo – teda, napodobniť vás.

Podľa celosvetových prieskumov dokonca hrozí už šesťročným dievčatkám riziko vzniku a rozvoja anorexie, pretože chcú byť krásnymi princeznami, aké vidia na titulných stranách časopisov, ktoré tak hltá ich mamička. Ak chcete, aby vaše dieťa jedlo, bolo krásne a zdravé, buďte mu príkladom.

Dávajte si na tanier zdravé jedlá, nevylučujte pohyb zo života rodiny a detail na záver: varte spoločne. Aj takéto malé dieťa dokáže pochopiť, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré zdravšie, aké na stôl chytrého človeka patria a aké už nie. Choďte príkladom, len tak bude vaša slečna krásna a zdravá presne tak, ako o tom snívate.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma