AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Odhaľte tajomstvo výchovy dvojčiat

"Gratulujeme, mamička, budete mať dvojčatá," znie v slovenských pôrodniciach stále častejšie. A štatistiky hovoria jasne: na päťdesiat pôrodov pripadajú jedny dvojčatá. Tehotenstvo s dvojčatami aj ich výchova však majú svoje špecifiká.
Odhaľte tajomstvo výchovy dvojčiat

Gynekológovia vždy indikujú viacpočetné tehotenstvo ako rizikové a ženy pozorne sledujú. Ich tehotenstvo býva často dosť komplikované a v polovici prípadov končí predčasným pôrodom, výnimkou nie je ani cisársky rez. Okrem fyzickej záťaže je tu však aj tá psychická. Tehotné ženy by síce mali byť čo najviac v psychickej pohode, ale verným sprievodcom mamičiek čakajúcich dvojčatá je strach, aby boli obe deti v poriadku, pretože u dvojčiat je výskyt vrodených vývojových chýb častejší.

Jednovaječné dvojčatá sa rodia v 25 percentách z celkového počtu dvojčiat. Vznikajú oplodnením jediného vajíčka, ktoré sa v rannej fáze embryonálneho vývoja rozdelilo. Vždy sú rovnakého pohlavia, majú rovnaký dedičný základ, teda aj krvnú skupinu, konštitúciu atď. Dvojvaječné dvojčatá sa vyskytujú v 75 percentách z celkového počtu dvojčiat. Vyvíjajú sa po oplodnení dvoch vajíčok. Môžu byť rovnakého, ale aj rozdielneho pohlavia.

Môžem mať rada obidve deti rovnako? 

A pôrodom obavy nekončia. Novopečená mamička sa obáva, že nebude obe svoje bábätká milovať rovnakou mierou. "V zahraničí už na túto tému existujú početné výskumy, ktoré dokazujú, že vždy je jedno dieťa obľúbenejšie než to druhé," upozorňuje Klára Vítková Rulíková, ktorá sa špecifikám výchovy dvojčiat dlhodobo venuje. Psychológovia odporúčajú podporovať u dvojčiat predovšetkým ich individualitu.

Nemecké výskumy totiž ukazujú, že jednovaječné dvojčatá si uvedomujú sami seba až neskôr, po dlhšej dobe sa tiež začnú označovať menom. Na fotografiách alebo v zrkadle samých seba tiež nerozoznávajú, označenie "ja" začnú používať až o niekoľko mesiacov neskôr než dvojvaječné dvojčatá alebo bežní súrodenci. Bežne si to začnú deti uvedomovať medzi druhým a tretím rokom, u dvojčiat je to ale neskôr, tento rozdiel sa stiera až okolo štyroch rokov veku. Aj medzi dvojčatami sa môže objaviť žiarlivosť. Je iná ako u súrodencov narodených po sebe.

V takom prípade ten starší žiarli na mladšieho, pretože mu zobral pozornosť rodičov, ktorá mu predtým patrila. Staršiemu sa to dá vysvetliť a nejako kompenzovať (chodí spať neskôr a pod.), u dvojčiat je to iné. Títo dvaja nikdy nemali pozornosť rodičov len pre seba, tu sa to žiarlenie prejavuje skôr formou upútania pozornosti rodičov na seba. A keď to nejde po dobrom, pôjde to po zlom.

Často teda hnevá a vyhovuje im, keď ich mamička karhá, majú tak totiž jej pozornosť. Dvojčatá strašne túžia po spravodlivosti, snažte sa tiež vyvarovať porovnávaniu detí. Každé dieťa je iné a každé je na niečo talentovanejšie, preto dvojčatá vnímajú porovnávanie ako strašnú nespravodlivosť.

Koľko to bude stáť? 

Pre rodičov je výchova dvojčiat naozaj veľkou výzvou, predovšetkým prvé roky sú veľmi náročné. Všetko sa musí robiť dvakrát: dojčenie, prebaľovanie, nočné vstávanie, maznanie... Navyše je potrebné si uvedomiť, že mať dvojčatá zaťaží rodinu aj ekonomicky. "Málokto vie, že mamičky dvojčiat majú jedno pôrodné, a to ešte len pokiaľ sa dvojčatá narodí ako prvý v rodine, inak nemajú na príspevok pri narodení dieťaťa nárok. Majú tiež jednu materskú a jeden rodičovský príspevok, "upozornila Vítková Rulíková.

Mamičky dvojčiat sú často trochu vyčlenené aj sociálne. "Svet nie je na rodičov s dvojčatami a viacerčatami prispôsobený," konštatovala Vítková Rulíková. "Všetky aktivity pre deti sú koncipované ako pre jednu mamičku a jedno dieťa," vysvetlila ďalej s tým, že pre mamičky dvojčiat bez rodinných pomocníkov sú často nedostupné aktivity ako dojčenské plávanie, materské centrá a ďalšie.

Nemáte dve rovnaké deti, každé je iné 

Intuitívne podporuje väčšina rodičov u svojich detí rozvoj ich individuálnej osobnosti, talenty. U dvojčiat však existuje nebezpečenstvo, že ich chtiac nechtiac budete "hádzať do jedného vreca". Výchova k individualite však začína už oblečením. Áno, je určite sladké, keď sú dvojčatá rovnako oblečené, majú rovnaké hračky, ale nie je to vôbec nutné. Na druhú stranu je treba vedieť, že medzi dvojčatami existuje niekoľko stupňov závislosti.

Britská pedagogička Pet Preedy rozdeľuje dvojčatá do troch skupín: dvojičky na sebe extrémne závislé, dvojčatá, ktoré sú na sebe zdravo závislé, a dvojčatá, ktoré sa navzájom nenávidia. Najlepšia je samozrejme zlatá stredná cesta, ale spravidla existujú extrémy na obidve strany. "Najčastejšie je dvojča A (teda to, ktoré sa narodilo ako prvé) dominantnejšie, jednotku dvojčiat vedie a dvojča B (narodené ako druhé) je na ňom závislé a výrazne submisivnejšie," popísala vzťahy medzi dvojčatami Vítková Rulíková.

 

Porovnávanie vnímajú dvojčatá ako strašnú nespravodlivosť. Každé je predsa iné.

 

Aj psychológia vychádza z toho, že medzi dvojčatami je jedno dominantnejšie. Akonáhle to rodičia zistia, mali by submisivnejšie dieťa posilňovať a podporovať. Dvojčatá preto oslovujte zásadne jednotlivo. Nehovorte na ne v množnom čísle a už vôbec o tom nehovorte len ako "o dvojčatách", to by mohlo viesť k narušeniu ich vlastnej identity. Väčšina dvojčiat si rýchlo uvedomí svoj výnimočný status a naučia sa to veľmi skoro využívať. Je teda dôležité, aby sa k nim rodičia správali normálne, tak ako k ostatným deťom.

Často sa tiež stáva, že sa dvojčatá vyvíjajú oneskorene. Niekedy sa dokonca separujú a ignorujú kontakt s ostatnými deťmi, tomu sa snažte zabrániť. Dvojičky sa potrebujú hrať aj s ostatnými deťmi. Ale aj napriek tomu, že vaše deti prídu na svet v "dvojitom balíčku", sú si výrazne bližšie než ostatní súrodenci. Táto tesná väzba pretrváva po celú dobu života a ešte tesnejšia je medzi jednovaječnými dvojčatami.

Predovšetkým v najmladšom veku deti rady a často využívajú "dvojčátkovských" výhod. "Predovšetkým rady skúšajú, ako veľmi ich ľudia rozoznajú. Ani príbehy o tom, že jedno dieťa sa špecializovalo na matematiku a druhé sa nechávalo skúšať len z dejepisu, nie sú vôbec nič výnimočné, "usmieva sa Vítková Rulíková, ktorá má sama jedna aj doma.

Oddeliť alebo nechať spoločne? 

Majú dvojčatá chodiť do rovnakej triedy, alebo každé do inej? Túto otázku si rodičia položia najneskôr so začatím dochádzky do škôlky či do školy. Veľa záleží na vzájomných vzťahoch medzi dvojčatami. Ak sú voči sebe skôr antagonistický, je asi lepšie ich oddeliť, aby to nenarúšalo chod triedy. Ak bez seba naopak neurobia ani krok, nechajte ich spoločne.

Ani odborníci sa v otázke delenia dvojčiat nezhodnú. Niektoré štúdie preukázali pozitívne efekty rozdelenia dvojičiek na ich vývoj predovšetkým vo vyšších triedach, u oddelených dvojčiat sa napríklad lepšie rozvíjali rečové schopnosti. Naopak, u menších dvojčiat, predovšetkým tých jednovaječných, išla po ich rozdelení školská výkonnosť nadol. Pravdepodobne preto, že oddelenie im zobralo istotu.

Naopak jedna holandská štúdia tvrdí, že rozdelenie dvojčiat nemá na ich výkonnosť žiadny vplyv. "Až na extrémne prípady rivality medzi dvojčatami, kedy je lepšie, aby každé chodilo do inej triedy, sa odporúča nechať ich aspoň po dobu prvého roka spoločne. Lepšie si potom zvyknú na zmenu režimu a nie je to pre nich taký šok, "odporúča Vítková Rulíková.

Ako ich rozlíšiť? 

Spolu s otázkou výchovy k individualite nastupuje otázka rozlíšenia dvojčiat. S odlíšením dvojvaječných nebýva taký problém, ale tie jednovaječné sú často naozaj na nerozoznanie. Niekedy je príroda milosrdná a nadelí aj jednovaječným dvojčatám nejakú odlišnosť (materské znamienko na iných stranách a pod.), inokedy si mamička odlíši dvojčatá sama. "Dievčatkám som napríklad nalakovala nechty každé inou farbou," smeje sa mamička Lucia. Iné mamičky vyzreli aspoň dočasne na podobnosť napríklad rozdielnymi účesmi.

Individualita dvojčiat

Každé z nich je výnimočné a vy by ste ich v tom mali podporovať. Skúste občas dvojčatá pri rôznych činnostiach rozdeliť, tak aby každé dieťa malo jedného rodiča len chvíľu pre seba. Z tohto dôvodu podporujte aj rozdielne záujmy.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma