AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Obliekať dieťatko vie byť pekne frustrujúce

Módne farby, vzory a materiály ešte nerieši, napriek tomu môže byť obliekanie pekný horor. Zvlášť keď sa trafíte do nenálady a nevhodne zvoleným strihom svetríka batoľa rozžeravíte dobiela. Nepočítajte s tým, že odchod z bytu bude ľahký.
Obliekať dieťatko vie byť pekne frustrujúce

Už ste si určite zvykli na to, že obliekanie nie je proces rýchly, jednoduchý ani nijako zábavný. Z vášho roztomilého, ľahko ovládateľného bábätka sa stal divoch plný vzdoru a vlastnej vôle.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Predškolák | Školák

Učme deti k etikete

A medzi jeho obľúbené činnosti rozhodne nepatrí obliekanie – či už do pyžamka (znamená to, že ho čoskoro spútate posteľovou ohrádkou a skončí sa zábava s hračkami), alebo von na prechádzku. Tá ho síce baví, tak isto ako vystrájanie na pieskovisku, ale proces súkania sa do tričiek, nohavíc, ponožiek a mikín, to už je slabšia časť dňa.

Len keď budem chcieť ja!

Batoľacie obdobie je náročné pre všetkých zúčastnených. Dieťa začína chápať, že je samo za seba, ale nestačia mu na to rozumové ani fyzické schopnosti. Potrebuje sa presadiť, ukázať, že je tu a chce rozhodovať. Mali by sme ho viesť citlivo a obrniť sa trpezlivosťou, pretože to nebude úplne ľahké. Ale silou, krikom alebo vyhrážkami aj tak nič nezmôžeme.

Stačí sledovať obvyklé situácie: vzpierajúce sa dieťa, ktoré mamička plesne po zadku. A reakcia? Ešte viac vzdoru a kriku, nekonečný plač. Zbytočne stratený čas. Skúste to nielen po dobrom, ale ako hru. Rukávy sú tunelíky, ktorými preliezajú zvieratká, napríklad zvedavý slon do nich strká chobot.

A slon je veľmi chytré, šikovné a roztomilé zvieratko, to dokazuje i plyšák v detskej izbičke. Nechajte svojmu potomkovi priestor, aby si vyberal oblečenie. To síce zaujíma skôr dievčatká, ale i malý muž už môže mať vyhranený názor na to, čo mu pristane a čo nie. Určite mu nevnucujte svoju voľbu alebo sa snažte aspoň o kompromis, aby sily boli v rovnováhe. Keď dieťa pozná, že rešpektujete jeho názor, skôr pristúpi na váš variant. Pravdaže, s víťazným pocitom, a to je bod na vašej strane. Pri výbere oblečenia dbajte na to, aby:

+ oblečenie bolo z prírodných materiálov, teda príjemné pri kontakte s detskou pokožkou; „hryzavé“, režúce a „bakelitové“ oblečky nemajú šancu na úspech

+ bez zbytočných zádrhov typu zložitého zapínania, mašličiek a šnúročiek na uväzovanie, ktoré komplikujú obliekanie, pletú nemotorné detské pršteky ešte viac a predlžujú čas samotného obliekajúceho procesu

+ overaly a kombinézy sú veľmi praktické, ale oproti bábätku ich batoliatku oblečiete bezprostredne pred odchodom, nebude totiž spokojné s tým, že sa v nich v byte prehrieva, a rýchlo stratí náladu

+ deti obliekajte štýlom cibuľka – po vrstvách, ktoré sa dajú odkladať, prípadne pridávať; rozhodne sa pred výletom zásobujte suchými náhradnými dielmi

Čo najkratší proces

Dieťa posaďte na vyvýšenú podložku (gauč, prebaľovací pult, skrinku), aby malo výhľad po miestnosti. To platí najmä pre najmladšie batoliatka okolo roku veku. Miesto musí byť, samozrejme, bezpečne zaistené proti pádu, vaša jašterička určite nebude chcieť ostať na jednom mieste.

Vedľa potomka naskladajte všetky kúsky oblečenia, ktoré ste spoločne vyťahali z bielizníka (na neporiadok nesmiete dbať, ten je až na poslednom mieste). Ale pozor: na výber dajte maximálne z dvoch kusov, inak sa nerozhodné batoľa bude rozhodovať pol dňa!

Predškolák

Čo si dieťa môže dovoliť a čo nie

Pokojným hlasom komentujte celý postup obliekania, aby dieťa vedelo, čo sa práve deje, ako na seba postup obliekania nadväzuje a postupne si jednotlivé pohyby fixovalo. Počítajte s tým, že sa naučí skôr zobliecť než naopak. Trpezlivo znovu a znovu navliekajte odhodenú ponožku, je to predsa báječná zábava. To bude smiechu!

Nechajte potomka, aby si skúšal najprv ponožku obliecť sám. Využite každú príležitosť, keď má dieťa záujem experimentovať a nenásilne pritom trénovať obliekanie. Určite mu urobíte radosť, keď bude obliekanie trvať čo najkratšiu dobu.

Staršie deti už budú pri spolupráci oveľa aktívnejšie (vyťahajú polovičku bielizníka, pančucháče budú lietať po celej izbe…), využite to a skúste v každej pozitívnej chvíľke trénovať navliekanie pančucháčov, tričiek či nohavíc.

Toto si nevezmem!

Už dvojročné batoľa má vyhranený názor na to, čo si oblečie na prechádzku alebo na návštevu k babičke. Niekedy to môže byť i náhoda, „nepadnutie si“ do oka s niektorým kúskom oblečenia – a nikdy ho na dieťa nedostanete. Nezabudnem na situáciu, kedy moja vtedy asi dvojročná dcéra dostala od babičky zelený menčestrový kabátik.

Bol úžasný, s klobúčikom, vytvorený nejakou módnou návrhárkou. Ale ojha, úžasný len v očiach nás dospelých. Napriek tomu, že dcére nesmierne pristal, nikdy v ňom na prechádzku nevyšla. Obliekací proces sa skončil vždy doma v predsieni po veľkom boji a plači. Preto sme po márnych pokusoch kabátik dali ďalej, inému dievčatku.

Takým príbehom predídete, keď začnete nakupovať oblečenie skoro spoločne s potomkom a dáte mu priestor na vlastnú voľbu. Samozrejme, zásadné časti odevu, každú ponožku alebo spodné nohavičky konzultovať nemusíte.

Tip: Môžete spoločne s batoliatkom upratovať bielizník a šatovú skriňu, rozprávať sa o tom, pri akej príležitosti ste to ktoré oblečenie kúpili, kedy ho malo na sebe a spoločne pripravovať kúsky zo šatníka, z ktorých už vyrástlo, ako darčeky napríklad pre deti, ktoré nemajú mamičku alebo sú chudobné.

Deti sú veľmi citlivé a skoro sa naučia rozlišovať pojmy chudobný, bohatý, pomoc, urobiť radosť… Naučiť sa podeliť o vlastné veci a pomôcť druhému sa teda dá krásne i na oblečení.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Rozvíjať samostatnosť i jemnú motoriku

Tak ako učíme naše ratolesti základom hygieny, rovnaké je to i s obliekaním. Dieťa potrebuje čas, preto začnite s obliekaním v predstihu. Rezerva 15 minút sa bude hodiť a dieťa môže skúšať, čo už zvládne.

Jemná motorika, ktorá je na nácvik obliekania viac než potrebná, sa dá rozvíjať neustále. Pri hrách či kreslení môžete využiť najrôznejšie hračky. Prevliekanie šnúrky, navliekanie korálikov, skladačky, puzzle... Skúste napríklad spoločne obliekať bábiku (medveďa), kombinovať rôzne modely a zase ich prezliekať.

Ako ide čas…

Okolo druhého roku veku už vaše batoliatko zvládne samo si dať dolu pančucháče a ponožky, nohavice, zapnúť suchý zips, oblečie si nohavičky alebo nasúka tepláky. V troch rokoch sa dieťa obvykle oblečie samo okrem trička.

To je najťažšie kvôli preťahovaniu cez hlavu a koordináciu pohybov rúk. Chce to trpezlivosť, pochvalu a neustále pokusy. Len vďaka tréningu sa nácvik zvládne.

Pomôcť môžete jednoducho: veľké gombíky alebo olivy sú na zapínanie jednoduchšie než zips, naťahovacie legíny dieťa zvládne rýchlejšie než nohavice na zips, u dievčatiek sú obľúbené sukne s gumou v páse. Svetríky a tričká cez hlavu miesto gombíkových, topánočky na suchý zips miesto šnúročiek.

To všetko vám i vášmu dieťaťu uľahčí život. Zvlášť pokiaľ sa chystá do škôlky, kde musí byť aspoň čiastočne samostatné. Na to myslite pri výbere oblečenia. Jemná motorika sa postupne zdokonaľuje a dôjde i na zipsy a zaväzovacie topánočky. S tými ostatne môžete trénovať v pokoji cez víkendy, ale na ranný hektický odchod z domu by som ich neodporúčala.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma