AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Obavy z tehotenstva: psychický stav môže všetko zmeniť!

Tehotenstvo sa síce vníma ako jedno z najšťastnejších období v živote ženy, pre niektoré z nás sa však môže stať aj časom obáv. Určité veci jednoducho neovplyvníte, napriek tomu je osud vášho dieťatka aj vo vašich rukách.
Obavy z tehotenstva: psychický stav môže všetko zmeniť!

Prvé a najčastejšie emócie, ktoré nastávajúcu mamičku zaplavia vo chvíli ohrozenia jej nenarodeného dieťaťa, sú prekvapenie a strach. S tým, že by mohlo niečo byť v neporiadku, jednoducho nepočítame, naopak, tak akosi samozrejme predpokladáme, že všetko bude o. k.

„Čakala som svojho prvého syna a bola som práve v dvadsiatom treťom týždni. Už ráno mi nebolo veľmi dobre, ale pri obede som zrazu pocítila, že mám brucho ako betón. Ako keby som ho zo všetkých síl zaťala, ale nerobila som to ja, dialo sa mi to samo,“ spomína na začiatok svojich ťažkostí tridsaťdvaročná Zdena.

Manžel ju ihneď odviezol do nemocnice, našťastie bola sobota. Zdena tam strávila nasledujúcich päť týždňov. „Na jednej strane to boli hrozné týždne, stále len premýšľate, prečo práve vy, čo ste urobili zle, ako to, do čerta, urobiť, aby mi to brucho prestalo tvrdnúť. Preplakala som tam veľa nocí a každý zvrat ma stál množstvo nervov. Na druhej strane som tam našla kamarátky na celý život,“ vraví Zdena.

Aké veľké je riziko?

Gravidita sa obvykle nazve rizikovou v okamihu, kedy všetko neprebieha tak, ako by malo. Najčastejšie je rizikové tehotenstvo u žien, ktoré samy majú nejaké závažné ochorenie, prípadne sa v priebehu tehotenstva objavia problémy súvisiace s iným stavom, napríklad tehotenská cukrovka alebo preeklampsia.

Rizikovým faktorom je vždy krvácanie, hroziaci potrat alebo predčasný pôrod, vcestná alebo nedostatočne fungujúca placenta či nesúhlasný Rh faktor matky a dieťaťa.

„Termín rizikové tehotenstvo je trochu zavádzajúci. Všeobecne delíme ženy do troch skupín. Prvá je skupina s nízkym rizikom, kde tehotenstvo prebieha spravidla normálne, a ďalej skupiny so stredným a vysokým rizikom, kde je miere rizika uspôsobené poskytovanie prenatálnej starostlivosti,“ vysvetľuje gynekológ Jan Řičánek.

Podľa miery rizika sa potom žene odporučí, ako sa v prebiehajúcom tehotenstve správať: či držať diétu, či a ako cvičiť, či chodiť do práce, alebo byť na péenke atď. Na rad prichádza aj väčšie množstvo vyšetrení než v normálne prebiehajúcom tehotenstve, v niektorých prípadoch aj hospitalizácia.

Nepreháňame to?

S trendom prirodzených tehotenstiev a pôrodov prišla v poslednej dobe do verejnej debaty otázka, či starostlivosť o tehotné ženy tak trochu nepreháňame a „nevyrábame“ viac rizikovo tehotných, ako v skutočnosti máme. Aktuálne sa za rizikové považuje zhruba každé desiate tehotenstvo.

O preháňaní sa ale podľa lekárov nedá hovoriť. „Pôrod u mnohých takzvane rizikovo tehotných môže prebehnúť nakoniec celkom fyziologicky. Občasné ponosy, že sa tehotenstvá viac patologizujú, nie sú však namieste. Úlohou pôrodníctva je, aby sa postaralo o všetky tehotné ženy v krajine, a nielen o niektoré.

Aby bola záruka dobrej starostlivosti o ich zdravie, bolo treba vytvoriť systém zdravotnej starostlivosti. Generácie pôrodníkov a pôrodných asistentiek tento systém vytvárali desiatky rokov a dnešná generácia ho ďalej zdokonaľuje. Je to nikdy nekončiaca činnosť.

Pre tehotnú ženu je bezpečnejšie, keď dostane vyššiu úroveň starostlivosti v poradni pre rizikové tehotenstvá, ako keby sa ten či onen príznak bagatelizoval a tehotenstvo by nemuselo dopadnúť práve úspešne,“ píše k tomu gynekológ a pôrodník Antonín Pařízek vo svojej Knihe o tehotenstve a dieťati.

Pokoj na lôžku nepomáha

Niektoré ženy, zvlášť tie staršie, s obľubou opisujú, ako si svoje deti museli doslova vyležať, pretože kvôli rizikovému tehotenstvu boli nútené dodržiavať absolútny pokoj. Aj v súčasnej dobe niektorí gynekológovia  predpisujú svojim tehotným pacientkam pokoj na lôžku.

„Pokoj na lôžku ako spôsob poskytovania starostlivosti alebo normatív správania sa gravidnej ženy je akýmsi gynekologicko-pôrodníckym atavizmom, nevraviac úplnou, prepáčte mi to, hlúposťou. Pokoj na lôžku žiadnym spôsobom nezlepšuje priebeh tehotenstva, neznižuje ani počet predčasných pôrodov. Rada o pokoji je teda radou o ničom.

Samozrejme je iná situácia, pokiaľ vykonávate ťažkú fyzickú prácu. Všeobecne teda platí, že zdravý sedliacky rozum je, bohužiaľ, múdrejší ako často sofistikované lekárske odporúčania. Ale tak už to v medicíne chodí,“ smeje sa doktor Řičánek.

Nekonečné týždne

Že ležať celé dni v posteli nebol práve ideálny spôsob trávenia rizikového tehotenstva, potvrdzuje i Zdena: „V nemocnici to, samozrejme, inak nešlo, tam si vlastne ani nie je veľmi kam sadnúť. Tak sme ležali a hovorili neustále o tom istom: či infúzky zaberú, koľký týždeň a deň tehotenstva práve máme, kedy nás pustia domov, a tak stále dokola. Na zbláznenie,“ rozpráva.

Keď sa jej maternica konečne upokojila a ostala pokojná i s menšími dávkami liekov, ktoré Zdena mohla brať doma, vrátila sa domov. „Najprv som mala obrovskú radosť, že som doma. Potom som sa tešila, že keď teda nemôžem ísť do práce, aspoň si pred pôrodom poriadne upracem, všetko preorganizujem, doobjednám výbavičku a tak.

Lenže manžel a moji rodičia sa správali ako trepnutí. Nemohla som si ani uvariť čaj, len čo som sa zdvihla, hneď boli na nohách aj oni. Nakoniec som pred nimi vlastne utekala,“ spomína Zdena. 

„Samozrejme som sa o dieťatko tiež bála a za pomoc som bola vďačná, ale stráviť týždne ničnerobením je naozaj hrozné. Veď manžel kontroloval i to, na čo sa pozerám v televízii, aby som z toho nemala čierne sny,“ dodáva.

A čo tak sex?

Obvykle sa sexuálne hry v rizikovom tehotenstve neodporúčajú z dôvodu mechanického dráždenia a tlaku, ale tiež z dôvodu kontrakcií maternice pri orgazme. Zatiaľ čo pri bežnom tehotenstve niekoľko jednorazových kontrakcií maternice s tehotenstvom nič neurobí, pri rizikovom tehotenstve táto istota chýba, a to zvlášť v prípade, že je gravidita ohrozená predčasným pôrodom.

Pre svoj pokoj sa preto poraďte s gynekológom alebo pôrodnou asistentkou. Keď však budete v nemocnici, máte o problém menej. 

Myslite pozitívne

Mgr. Milena Nováková psychologička

Ako veľmi psychika ovplyvňuje tehotenstvo?

Psychika je jedným z najdôležitejších faktorov. Pokoj a pohoda matky zásadne pôsobia na zdravie dieťaťa. Ako sa teda správať v prípade rizikového tehotenstva?

Rozhodne myslieť pozitívne. Ak by to náhodou nedopadlo dobre, bude dosť času sa tým trápiť a užierať potom, tak načo dopredu plakať nad mliekom, ktoré sa možno vôbec nerozleje. Inými slovami, nemá zmysel trápiť sa niečím, čo by sa mohlo stať, ale zatiaľ sa nestalo, pretože to tým privolávame: vlastnou nepohodou zvyšujeme riziko. 

Ako to zvládnuť

Informujte sa. Najviac nás desí to, čo nepoznáme, takže sa pokúste dozvedieť o svojom probléme čo najviac, preberte so svojím lekárom
aj všetky možnosti riešení.

Nečítajte hororové tehotenské príbehy na internetových diskusiách, nenechávajte iné ženy rozprávať, čo všetko pred pôrodom prežili.
Sústreďte sa na seba.

Neostávajte sama doma. Choďte na romantický film do kina, na pohodovú prechádzku, čítajte si v kaviarni. Všetko, čo vám robí dobre, by sa teraz malo stať každodenným programom.

Pomoc si organizujte podľa seba. Pokiaľ vám chce niekto pomôcť, neodmietajte, nastavte ale jasné pravidlá.

Tešte sa. Predstavujte si svoje dieťatko a plánujte, čo všetko s ním podniknete. Myslite pozitívne, vyjde to! 

Najčastejšie dôvody, prečo budete označená ako „riziková“:

  • Viacpočetné tehotenstvo patrí k tým lepším dôvodom, prečo vás pôrodníci starostlivo sledujú. Maternica je koncipovaná na jeden plod, preto sa viacerým deťom v jednom bruchu venuje väčšia pozornosť. Sleduje sa okrem iného tiež to, či jedno z dvojčiat druhému neujedá natoľko, že by zaostávalo v raste.
  • Cukrovka – ženy s diabetom sú ohrozené predovšetkým nedostatkom inzulínu. Pokiaľ je žena dlhodobo liečená na diabetológii a ošetrujúci lekár vie o tehotenstve, mala by byť situácia pre matku i plod zvládnuteľná. To isté platí aj pre gestačný diabetes, ktorý sa objaví až v priebehu tehotenstva.
  • Preeklampsia – vysoký krvný tlak a bielkovina v moči sú známkou hroziacej preeklampsie, čo je vysoko nebezpečný stav pre ženu i dieťa. Preto tehotné ženy nosia každý mesiac do poradne moč a nechávajú si merať tlak. Pokiaľ sú vaše hodnoty v poriadku, nemusíte mať obavy.
  • Srdcové choroby – kardiačky sa obvykle v tehotenstve starostlivo sledujú, problémy so srdcom sa však môžu objaviť až v inom stave. Keď pociťujete dýchavičnosť pri námahe, búšenie srdca alebo závrat, oslovte lekára a nechajte si natočiť EKG.
  • Hroziaci potrat či predčasný pôrod – u niektorých žien sa príznaky prichádzajúceho pôrodu objavia ešte pred termínom. Potom treba maternicu upokojiť, a to hneď. Pri častom, silnom a pravidelnom tvrdnutí brucha choďte ihneď do nemocnice. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma