AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

O zuby sa treba starať od úplného začiatku

O zuby by sme sa mali poctivo starať každý deň. A dbať na to aj pri deťoch. V kazovosti detských zúbkov totiž patríme k nelichotivej európskej špičke. Ako môžeme túto štatistiku vylepšiť?
O zuby sa treba starať od úplného začiatku

Rodičia by nemali zabúdať na to, že správna starostlivosť o chrup sa začína už v detstve. Práve tam si budujeme návyky, ktoré si neskôr utvrdíme v dospelosti. Investujte svoj čas do starostlivosti o zuby svojho dieťaťa a bude sa na vás usmievať krásnym zdravým úsmevom i v dospelosti. Aj odborníci zo svojej praxe priznávajú, že bohužiaľ panuje názor, že mliečne zuby i tak vypadnú, a tak sa o ne netreba starať a ani ich ošetrovať.

No je to práve naopak. Jednak držia miesto pre trvalé zuby a takisto majú vplyv aj na rast sánky a čeľuste, čo pomáha pri správnej artikulácii a nevznikajú tak problémy s výslovnosťou ako napríklad šušľanie. A v neposlednom rade si treba uvedomiť, že kaz na zube šíri infekciu krvou do celého tela a môže spôsobiť zápal dutín, ale aj vážne zdravotné problémy obličiek a srdca.

Prvý zub nájdete u svojho dieťaťa spravidla okolo 6. mesiaca, pravdepodobne to bude dolný predný hryzák a už vtedy je potrebné začať s pravidelnou hygienou. Posledná stolička sa prerezáva spravidla okolo 30. mesiaca. Tretie narodeniny by malo dieťa oslavovať s kompletnými 20 zubami. 

Čísla sú alarmujúce

Až tretina slovenských detí ešte nikdy nebola na preventívnej prehliadke u zubára a už deti v 5. triede základnej školy majú v priemere 6-8 zubných kazov na trvalom chrupe, čo je hrozivý údaj. A dôvodom sú tak nesprávne návyky, ako aj nepravidelné návštevy stomatológa, ale aj zlá výživa.

Dieťa by malo na rozdiel od dospelého navštevovať stomatológa častejšie. „Na preventívnu prehliadku by mali deti chodiť každého polroka a to už po prerezaní prvého mliečneho zuba,“ upozorňuje lekárka. Jeden s kľúčových bodov tiež je, aby dieťa do 3 rokov neprišlo do kontaktu s baktériami z úst rodičov a teda nejedlo rovnakou lyžičkou, neumývalo si zuby rovnakou kefkou alebo mu mama nečistila cumeľ vo svojich ústach.

Mliečne zuby totiž majú tenšiu sklovinu ako tie trvalé a je oveľa náchylnejšia na poškodenie. Ak sú od začiatku vystavené baktériam od dospelých, proces ich kazenia sa môže urýchliť. Starostlivosť o zuby nepodceňujte. Pretože čím dlhšie ostanú v ústach dieťaťa, tým sa znižuje riziko, že bude nutné riešiť nesprávne postavenie trvalých zubov fixným či vyberateľným zubným strojčekom. Strojček síce môže vzhľad a funkčnosť zubov dieťaťa napraviť, no s kazmi je nutné si poradiť vŕtaním a plombovaním. 

Správna strava je základ vo všetkom

Rodičia by nemali podceňovať ani negatívny vplyv stravy na celkové zdravie a stav zubov svojich detí. Veľký problém dnešnej doby je nadmerná konzumácia cukru v rôznej podobe či už formou sladených vôd a džúsov alebo ako sladkostí či cukríkov a lízaniek. Cukry sa rýchlo prilepia na zubnú sklovinu a rozkladajú sa na agresívne kyseliny a tieto miesta sú vstupnou bránou pre baktérie, ktoré potom napáchajú poľahky veľké škody.

Pre zubnú hygienu detí sú vhodné špeciálne zubné pasty s obsahom aminfluoridov, ktoré zložením vyhovujú potrebám detského chrupu. Ak ich dieťa používa pravidelne, kazovosť zubov klesne až o 80 %. 

Rovné zuby nie sú iba módny trend

Usmievajúce sa hviezdy z filmového plátna vidíme na každom kroku. No krásny úsmev pokiaľ nie je vecou genetiky, je väčšinou dielom šikovných stomatológov a ortodontistov. Problémami s krivými zubami trpí dnes viac ako polovica detskej populácie. I to je odrazom toho, že sa o mliečne zuby našich detí zle staráme.

Neliečená závažná ortodontická odchýlka je pre človeka komplikácia na celý život. Ak sú zuby príliš blízko seba, či na sebe, zvyšuje sa pravdepodobnosť zubného kazu a s tým sú spojené ochorenia ústnej sliznice, neskôr paradentóza a v dospelosti až strata zuba. Nesprávny zhryz dokonca môže i za bolesti hlavy či svalov tváre  a čeľuste. Takže mať pekné rovné zuby nie je len estetická ale aj funkčná a zdravotná záležitosť a rodičia by nemali u svojich detí tento problém podceniť. 

Aké možnosti nápravy existujú?

Ak pri pravidelnej prehliadke zubný lekár zistí, že by bolo vhodné siahnuť po strojčeku, odporučí dieťa k čeľustnému ortopédovi. Tam sa rozbehne séria snímok, odtlačkov a zvolenie správnej metódy nápravy problému. Niekedy je potrebné znížiť počet trvalých zubov – niektoré vytrhnúť.

Celý proces nápravy nie je rýchla záležitosť a v závislosti od problému môže trvať až 4 roky, počas ktorých je nutné chodiť na pravidelné kontroly, kedy lekár strojček upravuje alebo ho neskôr vymení za iný. Najlepšie je začať s nápravou do dovŕšenia 18. roka života, kedy je liečba, vzhľadom na stále sa vyvíjajúce čeľuste a ešte ľahko tvarovateľné zuby, najúčinnejšia. Samostatnú skupinu tvoria len deti s chybnými medzičeľustnými vzťahmi, kde je potrebná aj chirurgická úprava - posunutie jednej alebo obidvoch čeľustí.

Tu je nutné počkať do ukončenia rastu, čo je asi 18 rokov. V princípe existujú dve základné možnosti a to fixný alebo snímací strojček. Snímateľný je prijateľnejší z estetického hľadiska, pretože sa používa len doma a v čase spánku.

No proces nápravy chrupu s ním trvá dlhšie a ak má vaše dieťa problémy s dýchaním či je astmatik, nie je preň vhodný. Pred nasadením fixného strojčeka sa zas bude musieť dieťa zbaviť zlozvykov ako cmúľanie prstov, dýchanie ústami a obhrýzanie pier či predmetov. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma