AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nuda? U nás doma je zakázaná!

Spev, tanec, maznanie, smiech alebo dotyky. Toto sú tie najlepšie zbrane, ako vaše dieťatko zabaviť a zároveň ho aj niečo nové naučiť. V tomto čísle sme sa zamerali na tretie štvrťstoročie vášho potomka.
Nuda? U nás doma je zakázaná!

Je vedecky dokázané, že deti, na ktoré v prvých rokoch života len málokedy niekto prehovoril alebo im niečo prečítal, môžu mať problémy pri neskoršom zvládaní rečových schopností. Deti, s ktorými sa zriedka niekto pohrá, môžu mať neskôr, aj v dospelosti, problémy so sociálnou prispôsobivosťou.

Preto je veľmi dôležité, aby sme svojim deťom venovali dostatočnú pozornosť, aby sme povzbudzovali ich mozog a vytvárali stále nové a nové spojenia. Zmysluplnými hrami, ktoré sú plné smiechu, dobrej nálady a lásky, sa prehlbujú vzťahy medzi rodičmi a ich detičkami. Kým dieťa dosiahne vek troch rokov, jeho mozog vytvorí asi 1000 triliónov spojení, čo je približne dvakrát viac, ako majú mnohí dospelí.

Tretie štvrťstoročie života dieťaťa je obdobie osamostatňovania sa. Už totiž nemusí čakať na to, kým mu niečo podáte alebo kým za ním prídete, pretože sa vie samostatne premiestňovať z miesta na miesto plazením a neskôr lezením. Čoraz viac rozumie reči nás dospelých a chce zo dňa na deň viac a viac objavovať. Úlohou nás rodičov je, aby sme mu s objavovaním sveta pomohli. Ak neviete ako, práve pre vás sú tu nasledujúce riadky.

Už mám prvý zúbok

V siedmom mesiaci je vaše dieťatko zo dňa na deň aktívnejšie. Bez problémov zvláda pretáčanie sa z chrbta na bruško a naopak. Všemožne sa snaží dostať za hračkou, ktorú má v zornom poli. Tí šikovnejší sa už vedia plaziť alebo loziť po štyroch. Ak dieťa začuje svoje meno, odpovie zvýsknutím. Vie rozoznať tváre známych a rodiny. Dokáže pochopiť, že aj keď veci alebo ľudí nevidí, tak existujú (napríklad, že tato je v práci a podobne).

Čoraz viac si džavoce, či už pri hre, kedy sa prihovára ku hračkám alebo komunikuje s vami. Pozorujeme pokrok vo vývine reči – dieťa vyslovuje slabiky, ktoré zdvojnásobuje. Zvládne zopakovať jednoduché slová. Lepšie chápe mimiku človeka, takže na úsmev reaguje úsmevom, mračí sa na zamračenú tvár. Počas siedmeho mesiaca sa u väčšiny detičiek začínajú prerezávať prvé zúbky.

Zväčša to bývajú najskôr spodné jednotky. Práve zúbky, rýchlejší rast, či veľké množstvo nových vnemov spôsobujú, že sa váš drobec môže v noci viac budiť, aj keď mohol doteraz prespať celú noc. Nezabúdajte, že váš potomok je čoraz vnímavejší a preto mu treba poskytnúť dostatok podnetov, aby sa rozvíjal.

Motorika: Do pohybovej aktivity bábätko zapája celé telo. V polohe na brušku sa snaží pomocou rúk a nôh presunúť z miesta na miesto. Je to veľký pokrok k osamostatňovaniu sa. Aj keď na začiatku to môže byť len otáčanie sa dookola na jednom mieste. Tí šikovnejší už zvládajú plazenie alebo lozenie po štyroch. Dieťa treba povzbudzovať, aby sa pohlo vpred. Výborne vám na to poslúži obľúbená hračka, ku ktorej sa bude snažiť všemožne dostať. Chrbtové svalstvo dojčaťa ešte nie je dostatočne spevnené do sedacej polohy, to znamená, že dieťa nedávame do pasívneho sedu a počkáme, až si sadne samo – tomuto kroku by malo predchádzať štvornožkovanie.

Zrak: Ten je už natoľko vyvinutý, že dieťa vidí skoro rovnako ako dospelý, len je trošku krátkozraké. Lepšie vníma priestor a vzdialenosť. Vie sa hrať s hračkami a manipuluje s nimi pred očkami. Ak mu niečo zoberiete, rozhliada sa okolo a hľadá to. Ak dieťaťu vypadne predmet z ruky, dokáže sa pozrieť daným smerom.

Hmat: Zdokonaľuje sa schopnosť prekladať si predmet z ruky do ruky. Prestáva uchopovať drobné predmety všetkými piatimi prstami, vynecháva malíček. Veľká zábava je pre dieťa búchať hračkami o stôl, podlahu alebo jednou o druhú. Dokáže v rúčkach udržať dva odlišné predmety samostatne, každý v jednej ruke bez toho, aby jeden z nich pustilo. Učí sa ťapkať a zamávať na rozlúčku. Ak dieťaťu podávate hračku, snažte sa ju držať v rovnakej vzdialenosti od oboch rúk. Uprednostní tú ruku, ktorá je dominantná. To znamená, že ak siahne za hračkou pravou rukou, bude pravák. Konečné rozhodnutie však prebieha až v druhom roku života, kedy sa z dieťaťa stáva pravák alebo ľavák.

Toto je kniha, zoznámte sa

Vaše dieťa už vymetá doma všetky kúty, pretože sa naučilo plaziť alebo loziť. V ľahu na chrbte alebo na brušku trávi už minimum času, pretože motivácia dostať sa za hračkou alebo za mamou, ktorá sa vzdialila, je obrovská. Treba dávať veľký pozor, pretože deti vždy láka to, čo nemôžu. Zaobstarajte si teda záslepky do zásuviek, detské poistky na výklopné skrinky, na ktoré sa bude váš drobec vešať a po otvorení ho môžu udrieť, atď…

Spánku počas dňa pomaly ubúda. Dieťa džavoce, výska, píska, smeje sa, komunikuje, opakuje po vás. Kým v siedmom mesiaci opakovalo dvojhláskové slabiky ma-ma-ma-ma, teraz ich začína vyslovovať len duplicitne ma-ma, ta-ta, be-be. Na cudzích ľudí môže reagovať aj plačom a ťažko znáša odlúčenie, nastupuje separačná úzkosť. Obľúbenými hračkami sa pre deti stávajú drobné predmety, ktoré sa snažia držať v ruke pinzetovým úchopom, čiže medzi palcom a ukazovákom.

Ôsmy mesiac je tiež vhodný na zoznámenie dojčaťa s knižkami. Najväčšiu radosť mu urobia tie zvukové, v ktorých napríklad trúbi autíčko. Čítanie knižiek je pre dieťa zábavné a navyše sa u neho rozvíja jemná motorika. Výborne ich zabavíte aj kotúľaním či hádzaním lopty.

Motorika: Bábätko skúma svet, plazí sa a pomaly sa stavia na štyri. Rodičia už môžu zaznamenať aj prvé známky lezenia. Zo štyroch si niektoré deti vedia samy sadnúť. Pomaly sa môžu priťahovať do stoja (napríklad o postieľku) a na chvíľu zvládnu stoj na nohách. Šikovnejšie deti začínajú pomaly chodiť okolo nábytku.

V tomto veku by už poloha na štyroch nemala byť pre deti veľký problém. No pre niektoré je to ešte stále ťažké, a tak sa radšej plazia po brušku alebo sa začnú stavať rovno na nohy. Pokúste sa aj napriek tomu dieťatko motivovať k štvornožkovaniu. Práve lozením si totiž dieťa posilňuje celý svalový korzet, ktorý ho pripraví na sedenie a vertikalizáciu.

Zrak: Priestor a vzdialenosť dokáže vnímať čoraz lepšie. Ukazuje aj na malé predmety, naposledy schované hračky a hľadá ich na rovnakom mieste.

Hmat: Do rúk uchopuje drobné predmety a to medzi palec a ukazovák. Snaží sa samostatne kŕmiť.

Sluch: Začína reagovať na jednoduché povely – Aký budeš veľký? Ako sa máš? Aký si silný? Rovnako počúva aj na názvy známych predmetov či na mená rodinných príslušníkov.

Hračky, hračky a zas tie hračky

Toto obdobie odborníci nazývajú aj univerzita detského veku. Dieťa sa totiž oveľa intenzívnejšie venuje hre s hračkami ako to bolo doteraz. Pripravte sa na to, že žiadna hračka sa v rukách vášho drobca dlho neohreje. V tomto veku bábätko rado vystrája, hádže hračky na zem, búcha jednu o druhú. Keď mu podáte už stýkrát hračku, ktorú hodilo o zem, bude nadšené, pretože upútalo vašu pozornosť. Takže sa treba obrniť aj veľkou dávkou trpezlivosti.

Dieťa už rozumie svojmu okoliu a dokáže lepšie chápať aj to, čo vidí, aj to, čo samo robí. Rozvíja to, čo sa učilo posledné dva mesiace a k tomu potrebuje cítiť radosť rodičov a ich nadšenie, že dokázalo niečo nové. Ale pozor, dieťa do ničoho nenúťte. Ak nebude chcieť ukázať pred rodinnými príslušníkmi, že vie na rozlúčku zamávať alebo, že vie ukázať, aký bude veľký, netlačte naň. Samo nájde vhodný čas, kedy svoje schopnosti s radosťou predvedie.

Separačná úzkosť tiež nie je v tomto období nič výnimočné. Váš drobček chce, aby ste boli pri ňom. Ak nie je po jeho, krikom sa snaží privolať si spoločnosť. Zvláda opakovať a napodobňovať zvuky. Dôležité zistenie pre dieťa je, že ak sa chce s niekým rozprávať, je najjednoduchšie zakričať a dotyčný príde. Rozumie významu veľkého množstva slov. Boli by ste zrejme prekvapení, čo všetko už dokáže z vašej reči a iných prejavov vyrozumieť a pochopiť.

Motorika: V lezení po štyroch sa stále zdokonaľuje. Bez problémov si dokáže z tejto polohy sadnúť. Sedí s natiahnutými nožičkami a v tejto pozícii sa aj hrá. Na samotnú chôdzu je ešte priskoro, ale ak sa chytí nábytku, vytiahne sa a chvíľu stojí na nožičkách. Tie sú ale ešte nemotorné, takže je vhodné byť pri dieťati a dávať pozor, aby náhodou neprišlo k úrazu hlavičky.

Šikovnejšie detičky už skúšajú chodiť popri nábytku. V tomto prípade je vhodné, ak ich rodičia nechajú chodiť samé a nevodia ho za ručičky. Dieťa totiž samo najlepšie vie, kedy je dostatočne pripravené na to urobiť prvý krok do priestoru.

Zrak: Keď dieťa zbadá jedlo, chce sa samo kŕmiť. Rado prezerá knižky, hračky. Dokáže ho upútať v podstate všetko. Spoznáva svet okolo seba a je dobré ho v tom podporiť.

Hmat: Hračky začína uchopovať medzi palec a ostatné prsty. Najobľúbenejšie hračky sú tie, ktoré sú schované v skriniach, zásuvkách alebo úložných boxoch. n

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma