AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Novopečený otecko: čo by mal vedieť a akú úlohu by mal zastať

Keď muž a žena robia – a očakávajú – to isté, nie je to úplne to isté. Zvlášť keď sa stali čerstvými rodičmi. Aká je vôbec rola novopečeného otecka a čo všetko by mal muž v prvých dňoch a týždňoch po narodení potomka zastať? Pozrite sa, ako to vidia obe pohlavia.
Novopečený otecko: čo by mal vedieť a akú úlohu by mal zastať

Až na konci tehotenstva si väčšina z nás pochvaľuje, že trvalo dlhých desať lunárnych mesiacov. Až teraz si totiž uvedomíme, že sme mali dosť času, aby sme si na novú situáciu zvykli, aby sme sa na dieťatko tešili a aby sme sa naučili svoje roly.

Rodičmi sa stávame postupne a postupne tiež poznávame, čo to znamená byť mamou a tatom. Aké máme my ženy vôbec očakávania, pokiaľ ide o „chlapskú“ pomoc a podporu? A ako svoje otcovstvo vnímajú sami muži?

Aby prišlo „do čistého“

„Na bábätko som sa tešil, aj keď som to nedával veľmi najavo,“ hovorí tridsaťdeväťročný aplikačný inžinier David, ktorý s manželkou a dvoma synmi (temer trojročný Dominik a päťmesačný Martin) žije v malom mestečku. Tak ako väčšina mužov považoval za najdôležitejšie, aby stihol urobiť všetku hrubú mužskú prácu, než sa dieťa narodí.

„Praktické veci súvisiace s tehotenstvom a pôrodom si moja žena zariadila sama, na mňa ostalo len zoskrutkovať a umiestniť v byte všetko, čo dieťa potrebovalo,“ dodáva David. Aj keď ono „len“ berme skôr ako zveličenie, pretože zahŕňa široké rozpätie od „vymaľovať“ cez „vybrať, nakúpiť, doviezť, zmontovať“ až po „vygruntovať“.

Skrátka, aby žena neťahala ťažké veci a aby bábätko prišlo do čistej a patrične vybavenej domácnosti. Práve to vyzdvihuje i jeho tridsaťročná žena Yvetta: „Pre mňa bolo naozaj dôležité, že David obstaral fyzicky náročné práce ako presťahovanie nábytku a zoskrutkovanie skrine, prebaľovacieho pultu i postieľky.“

Nosiť ženu na rukách

Pravda, tehotná žena potrebuje mať doma i podporu iného druhu, ako len mužovo „montovanie“. „Manželku som podporoval asi ako každý muž, na rukách ju nosil, večere chystal, do postele ukladal,“ snaží sa David odľahčiť odpoveď.

Podstatné je, že sa snažil, čo oceňuje i Yvetta: „Keď som bola tehotná po druhý raz, prevzal kopu povinností v starostlivosti o prvého syna,“ zdôrazňuje. A nie je sama. „Vždy ma dojalo, keď sa ma môj muž počas oboch tehotenstiev pýtal, čo mi má kúpiť dobré. Bavilo ho, aké mám chute, a tak mi jeden večer dobehol do večierky po škvarkovú nátierku, druhý deň po pikantnú klobásu. Mala som pocit, že mi tým dáva najavo viac lásky, ako keby každú chvíľu opakoval, že ma miluje,“ spomína štyridsaťročná Anna, mamička šesťročného Adama a štvorročnej Aničky. 

Dni a týždne po pôrode

Z hľadiska partnerského vzťahu ide o dôležité okamihy, na ktoré si ženy napodiv pamätajú i po mnohých rokoch. „Keď sa narodil Dominik, samozrejme som zariadil papierovanie. A sprevádzal som manželku a syna k pediatrovi, nakúpil a občas i uvaril. A tiež vnášal nadhľad do riešení určitých problémov,“ vypočítava David.

Pravda, ako uznáva jeho žena, David toho robil oveľa, oveľa viac. Napríklad nosil syna, aby si po dojčení odgrgol a ona sa mohla v rámci šestonedelia venovať sama sebe. Kto to zažil na vlastnej koži, vie svoje. Tak ako ockovia, ktorí obetavo večer čo večer dieťa na vlastných rukách ukolíšu do spánku, v prípade potreby dieťatko nakŕmia, prebalia, ošetria či preoblečú...

„Nikdy nezabudnem na odpoludnie, kedy sme prišli s Adamkom z pôrodnice,“ pridáva sa s úsmevom Anna. „Bolo to v polovici augusta, vonku strašná horúčava a ja som mala hroznú chuť na pivo. Keď sme prišli domov a ja som chcela bábätko čo najskôr nakŕmiť, môj muž povedal: ,Sadni si, dieťa tú chvíľku vydrží.‘ A priniesol vychladenú fľašu birellu a pohár. Ešte teraz sa mi zbiehajú sliny!“ Áno, aj takto môže vyzerať mužská pomoc v pravý čas.

Okrem dojčenia dám všetko!

Pre mnohého tatka dnes nie je problém starať sa o dieťa so všetkým, čo k tomu patrí. Aj David si skúsil „kompletnú“ opateru, hoci nie všetko sa mu darilo: „Doteraz sa mi ani prvého, ani druhého syna nepodarilo rýchlo uspať.

Pred spaním sa hráme, rozprávame a čítame. Manželka je prísnejšia, a po krátkom čítaní syn usína v sebaobrane,“ opisuje s humorom, ale i určitou hrdosťou. A ako spolu so svojou ženou dodáva, okrem dojčenia (a strihania nechtíčkov) zvláda David temer všetko, a navyše si to užíva. To si už však zaslúži ocenenie, veď napríklad generácie našich mamičiek alebo babičiek niečo také nezažili...

Kočík? Žiadny problém

S ockami, ktorí pri pokojnej chôdzi tlačia kočík, alebo s ním, naopak, športujú, akoby sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. 

Ani David nie je výnimkou. „S kočíkom nemám problém ani u staršieho, ani
u mladšieho chlapca,“ hovorí. Tak ako ísť na celé odpoludnie s jedným alebo druhým dieťaťom na prechádzku, do parku či na pieskovisko.

„Je pravda, že pri prvom bábätku si chcel David vyskúšať všetko, pri druhom sa mu už do prebaľovania a ďalšej mamičkovskej starostlivosti veľmi nechce. Sám hovorí, že sa stará o prvorodeného, pretože je akčnejší,“ uvádza Yvetta veci na pravú mieru.

Aj David priznáva, že so starším synčekom je to teraz jednoducho zábavnejšie: „Prístup k jednotlivým deťom sa určite líši. Po narodení prvého sa človek sústredí len na neho, užíva si ho a venuje mu väčšinu času. S príchodom druhého musí čas deliť medzi oboch, a pravdupovediac, zo začiatku sa viac venuje staršiemu, aspoň u mňa to tak bolo,“ hovorí.

„Lenže s pribúdajúcimi mesiacmi sa schopnosti detí vyrovnávajú, a tak môžem tráviť čas s oboma odrazu. A je to čím ďalej, tým lepšie,“ pochvaľuje si David.

Ocko = zodpovedný kamarát

David deti chcel a zodpovednosť za rodinu je pre neho niečo samozrejmé. „Prináša to mnoho nových pocitov, ktoré som predtým nezažil. A strata času, ktorý som predtým venoval len sebe a svojim koníčkom, mi vôbec neprekáža,“ vraví otvorene. Kto Davida pozná, jeho slová dosvedčí. David je otcom rád. A potvrdzuje to i jeho žena.

„Občas mu však musím pripomínať, kto je tu rodič a kto má koho poslúchať,“
smeje sa. „Je to skôr kamarát, a tak výchova ostáva na mne. Ale ako otec je skvelý, stará sa, varí, prebaľuje... Len to uspávanie mu ešte veľmi nejde, syn mu skáče po hlave,“ dodáva Yvetta láskyplne. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma