AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nosenie detí: vec, ktorá rozďeluje rodičov na dva tábory

Nosenie detí je jedna z vecí, ktorá rozdeľuje rodičov na dva tábory: na tých, ktorí nosia, a na tých, ktorí si myslia, že nosenie viac škodí, než pomáha. Kde je pravda?
Nosenie detí: vec, ktorá rozďeluje rodičov na dva tábory

Kým sa Matej narodil, pripadalo mi nosenie ako pekná alternatíva k jazde v kočíku. Zháňala som nejakú decentnú šatku, väčšina bola na môj vkus príliš etno, až som nakoniec kúpila jednofarebnú bavlnenú. Na internete som
si našla video, ako ju správne viazať, čo som natrénovala ešte s bruchom, a myslela si, že som vyhrala.

Nechcelo sa mi absolvovať kurz nosenia detí, jednak som skoro až
do pôrodu pracovala a nemala veľa času, jednak som zaryto odmietala zúčastniť sa módnej vlny a navštevovať všetky tie predpôrodné kurzy, neskôr kurzy plávania dojčiat alebo materské centrá.

Nikdy som týmto trendom nepodliehala a dúfala som, že ma to nechytí ani po pôrode,“ smeje sa tridsaťštyriročná Zuzana, matka dnes už štvorročného Mateja a ročnej Aničky. „Potom sa syn narodil a bol dosť nepokojné bábätko.

Vyskúšala som azda všetky spôsoby, ako ho upokojiť, ale nič nezaberalo. Ani nosenie. Síce som šatku vedela zaviazať, ale zrejme som nevedela syna správne vložiť. Skúšali sme to niekoľkokrát doma i vonku, ale syn tam nikdy dlho nevydržal.

Možno raz, zhruba mesiac po pôrode, keď mala prísť návšteva a ja som potrebovala doma upratať, vydržal v šatke vyše dve hodiny v pokoji. Možno ho upokojovali pohyby, ktoré som robila pri vysávaní, utieraní prachu a umývaní. Raz v nej tiež vydržal asi tri štvrte hodiny vonku, keď s ním chodil manžel.

Ale inak sme to obvykle vzdali už pri vkladaní, pretože pri mojich, nie veľmi istých pokusoch sa syn intenzívne vzpieral a kričal. Netvrdím, že je nosenie v šatke zlé, viem, že som sa to v prvom rade mala poriadne naučiť, ale tieto pokusy ma od šatkovania odradili a dcéru som už nosila len na rukách alebo vozila v kočíku,“ rozpráva Zuzana.

Naopak, tridsaťdvaročná Helena v šatke odnosila obe svoje dcéry a nemôže si to vynachváliť. „Dosť som si o tom načítala, samozrejme som navštívila kurz a po pôrode som si ešte pozvala domov lektorku šatkovania, aby som mala istotu, že svojej dcére nijako neubližujem.

S prvou dcérou som šatkovala zhruba od jej dvoch týždňov, s druhou hneď po návrate z pôrodnice. Pre novorodenca je poloha s okrúhlym chrbtom prirodzená a obe dcéry vydržali v šatke spokojné celé hodiny. Väčšinou v nej spali.“

Výhody nosenia v šatke

Zástancovia šatkovania tvrdia, že tento spôsob nosenia detí je prirodzený a pre všetky strany prospešný. „Umožňuje blízky kontakt rodiča s dieťaťom, nosené deti bývajú pokojnejšie a menej plačú.

Tlak na bruško a poloha v šatke zlepšujú pohyb čriev, dieťa má väčší rozhľad a viac impulzov i ľahký prístup k prsníku. Mamička alebo otecko tým zároveň menej zaťažujú chrbát pri porovnaní s nosením bez šatky, nehovoriac o jednoduchšom pohybe napríklad do schodov,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Martina Karasová.

„Zvýšená sekrécia oxytocínu pri častom dráždení prsníka tiež pôsobí ako prevencia laktačnej psychózy a popôrodných depresií matky. Nosením možno aj predchádzať polohovým deformáciám hlavičky dieťaťa.“ Niektorí odporcovia nosenia argumentujú tým, že týmto spôsobom dochádza k zbytočnému rozmaznávaniu bábätiek.

Lucie Harnošová, lektorka zdravého nosenia, si to rozhodne nemyslí: „Naopak je dokázané, že nosené deti sú samostatnejšie. Vďaka tomu, že ich intenzívne nosíte a túlite ich, ešte kým začnú liezť a chodiť, sa u vás cítia bezpečne, predstavujete pre ne útočisko, do ktorého sa môžu vracať a odkiaľ radi vyrážajú na objavné výpravy do sveta. Všeobecne si myslím, že bábätko sa ani nedá rozmaznať, a rozhodne nie nosením v šatke.“ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma