AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

Tento zdravotný problém je spájaný s celým radom nepravdivých alebo mylných informácií. Tie potom môžu byť jednou z príčin neriešenia nočného pomočovania, čo nie je pre postihnuté dieťa dobré. Uvádzame preto všetko na pravú mieru.
Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

1. Deti, ktoré sa v noci počúrávajú, majú narušenú psychiku

Psychické ťažkosti ako príčina primárnej nočnej enurézy nebývajú časté. Aj deti s emocionálnymi problémami však môžu priaznivo reagovať na obvyklú liečbu nočného pomočovania.

2. Ak sa potomok nesťažuje, ťažkosti mu nevadia

Žiadne dieťa sa nechce prebudiť mokré, najmä ak dôjde k pomočeniu na škole v prírode či na iné spoločnej akcii s rovesníkmi. Vlhká posteľ vie nepriaznivo ovplyvniť sebavedomie a spoločenský život jedinca. Deti, ktoré sa stále počúrávajú, môžu byť veľmi nešťastné a uzavreté do seba.

3. Sme jediní s týmto problémom

Pomočovanie je celkom bežný problém sprevádzajúci 15-20% päťročných detí, 10% sedemročných, 5% desaťročných a 3% dvanásťročných. Je veľmi pravdepodobné, že sa v okolí takého jedinca vyskytuje aspoň jeden dospelý, ktorý sa s podobnými ťažkosťami tiež potýkal a svoje skúsenosti a pocity má ešte v živej pamäti. Môže tak dieťaťu priniesť potrebné upokojenie, ak sa mu so svojimi zážitkami zverí a dá mu tým najavo, že so svojím problémom zďaleka nie je samotné.

4. Ak budem dieťa trestať, skôr sa tento zlozvyk odnaučí

Akýkoľvek postih potomka za počúranie je nezmyselný, ak si uvedomíme fakt, že to nerobí naschvál. Pokiaľ ho požiadate, aby vám pomohlo s prevlečením mokrej posteľnej bielizne, nemal by to chápať ako trest, ale ako zdieľanie domácich povinností.

5. Nočné pomočovanie skončí s nástupom puberty

Hoci percento pomočujúcich sa jedincov skutočne s vekom klesá, existujú aj osemnásťroční, ktorí sa s týmto problémom stretávajú aj naďalej. Puberta tak nič nevyrieši, preto nie je najmenší dôvod otáľať s liečbou až do tohto veku. Rodičia by mali vec riešiť s pediatrom najneskôr od piateho roku veku, kedy je už pomočovanie dieťaťa považované za chorobný jav.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma