AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nie je zelená káva ako zelená káva

V časopisoch, v televízii a najmä na internete sa veľa diskutuje o zelenej káve, presnejšie o tom, či výťažok z „green coffee“ skutočne pomáha pri chudnutí, alebo je to len nástroj pre ziskuchtivých ľudí profitovať na dôverčivosti iných v snahe zhodiť pár kilogramov. Ako sa rozhodovať pri kúpe výživového doplnku zo zelenej kávy?
Nie je zelená káva ako zelená káva

Keď sa rozhodnete kupovať prípravok na podporu chudnutia na báze extraktu zo zelenej kávy, preverte si, či prípravok obsahuje jednu z dvoch značkových surovín, Svetol® alebo GCA®. Nekupujte prípravky, u ktorých túto skutočnosť neviete preveriť, najmä nie cez internet, pretože pravdepodobne obsahujú výťažok zo zelenej kávy z neistého zdroja, najmä pôvodom z východnej Ázie.

Je prirodzené, že kvalitné, značkové prípravky majú vždy vyššiu cenu. Pozor na prípravky, u ktorých cena minimálnej mesačnej dávky neprekročí 30 eur. Môžete kúpiť „green coffee“ aj za 12 eur na mesiac vo veľkom 60 – 90-tabletkovom balení, avšak množstvo aktívnej látky v takýchto tabletkách je priveľmi nízke na to, aby mali nejaký účinok.

Na druhej strane, niektoré prípravky, ktoré sa predávajú výlučne len cez internet, sú veľmi predražené. Aj tu platí, že to, čo je drahé, ešte nemusí byť dobré, ale čo je dobré, nemôže byť lacné. Zo surovín na výrobu tabliet, kapsúl alebo práškov na chudnutie sa ako najúčinnejší javí značkový výťažok Svetol®, v ktorom je pomer jednotlivých chlorogénových kyselín vyrovnaný. Najlepšie urobíte, ak výživové doplnky budete kupovať v lekárni.

Vyberajte správne

Nenaleťte tvrdeniam o „zázračných“ prípravkoch a „zázračnom“ schudnutí, ktoré vám dotieravo vyskakujú na monitor, len čo sa napojíte na internet, alebo vám prichádzajú vo forme nevyžiadaných mailov do vašej schránky. Keď na ne kliknete, presmerujú vás na webovú stránku niektorého „green coffee“ prípravku. Tieto údaje o schudnutí sú neoveriteľné, možno ojedinelé prípady alebo jednoducho klamstvá.

Niektoré prípravky ohurujú vysokými číslami vo svojich názvoch - 1000 mg, 2000 mg až dokonca 5000 mg – tieto čísla však neznamenajú množstvo suchého výťažku v jednej tablete alebo kapsule, ale množstvo kávových zŕn, z ktorých sa extrakt získal. (Z televíznych reklám poznáte litrové džúsy, ktoré „obsahujú desiatky kilogramov ovocia“. )

V skutočnosti takéto tabletky alebo kapsuly „green coffee“ obsahujú väčšinou od 25 – 100 mg suchého práškového extraktu, čiže 4- až 16-krát menej aktívnej látky, ako napríklad značková Strong Nature® Zelená káva s obsahom 400mg Svetol®-u v jednej kapsule alebo vrecku s práškom. Viete si domyslieť, aký môže mať účinok prípravok s 50 mg suchého výťažku v dennej dávke, keď sa klinické štúdie robili s dennými dávkami 400 – 1050 mg.

Je zjavné, že okrem výrobcov značkových produktov, máloktorému obchodníkovi s „green coffee“ záleží na etike marketingu a ešte menej na tom, aby ich produkt skutočne pomohol ľuďom s nadváhou. Ide im o jedno: o vaše peniaze...

Zásady užívania

Prípravok s výťažkom zo zelenej kávy užívajte 30 minút pred hlavnými jedlami alebo najvýdatnejším jedlom dňa. Dodržanie užitia približne 30 minút pred jedlom je veľmi dôležité, lebo chlorogénové kyseliny zo zelenej kávy podľa vedeckých štúdií pôsobia v tenkom čreve, kde znižujú vstrebávanie glukózy. Z tohto dôvodu sa musia dostať do tenkého čreva ešte pred tým, ako sa tam dostane natrávená potrava.

Počas užívania výživových doplnkov na chudnutie zvýšte fyzické aktivity, aby sa zvýšila spotreba energie vášho tela. Vďaka chlorogénovým kyselinám vaše telo získa z potravy menej glukózy, preto svoje zvýšené energetické nároky bude vykrývať odbúravaním tukových rezerv.

Stravujte sa racionálne a uprednostnite nízkoenergetickú stravu.
Nepristupujte k užívaniu prípravku spôsobom „vyskúšam“. Ochránite sa tým pred zbytočným sklamaním. Kúpa jedného balenia či krátkodobé 2 – 4-týždňové užívanie môže byť úplne neúčinné. Budú to ozaj len vyhodené peniaze.

Odporúčaná dĺžka užívania prípravku je minimálne 2 – 3 mesiace. Nenechajte sa odradiť, ak za prvý mesiac nespozorujete na sebe výraznejší úbytok hmotnosti. Mechanizmus účinku prípravku je prirodzený a zníženie hmotnosti sa dostaví pomaly, až po niekoľkých mesiacoch užívania.

Každý prípravok môže pôsobiť na každého človeka veľmi individuálne. Priemerné hodnoty schudnutia získané v klinických štúdiách neznamenajú, že každý musí zákonite počas užívania schudnúť presne o túto hodnotu. Niekto vďaka užívaniu prípravku môže schudnúť len minimálne, u niekoho môže byť efekt veľmi výrazný.

Čo ovplyvňuje kvalitu a účinnosť výťažkov zo zelenej kávy?

Množstvo aktívnych látok - chlorogénových kyselín - v suchom výťažku (žltohne- dý prášok). Kvalitný výťažok by mal obsahovať 45 – 50 % chlorogénových kyse- lín. Takúto koncentráciu chlorogénových kyselín zaručene obsahujú dva značko- vé, celosvetovo patentované výťažky: Svetol® od francúzskej spoločnosti Naturex a GCA® od Applied Food Sciences Inc, USA.

Pomer jednotlivých chlorogénových kyselín vo výťažku (kyseliny 3–kaffeoylchi- novej, kyseliny4–kaffeoylchinovejakyseliny5–kaffeoylchinovej).Akonajúčin- nejší sa javí značkový výťažok Svetol®, v ktorom pomer jednotlivých chlorogéno- vých kyselín je vyrovnaný.

Množstvo suchého výťažku (a chlorogénových kyselín) v jednej dávke alebo v od- porúčanej dennej dávke finálneho prípravku (bežne sú v kapsulovej, tabletkovej alebo v práškovej forme). Skutočne dôveryhodné vo vedeckých časopisoch pub- likované klinické štúdie boli urobené len s prípravkami, obsahujúcimi značkové suroviny Svetol® alebo GCA®, a to s dennou dávkou 400 – 1000 mg Svetol®-u (čiže cca 200 – 500mg čistých chlorogénových kyselín) a 700 – 1050mg GCA® (čiže 350 – 525 mg chlorogénových kyselín).

Dĺžka doby užívania. V klinických štúdiách so Svetol®-om a s GCA® sa potvrdilo, že vďaka užívaniu 400mg Svetolu®-u denne, obézni dobrovoľníci za 2 mesiace v priemere schudli 4,97 kg (Phytothérapie 2006, 4). V ďalšej klinickej štúdii (The Journal of International Medical Research 2007, 35) pomocou 1000 mg Sveto- lu®-u denne dobrovoľníci schudli po 12 týždňoch v priemere o 5,4 kg. V tretej klinickej štúdii (Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity: Targets and Therapy 2012, 5) dobrovoľníci schudli po cca 5 mesiacoch užívania 700 – 1050 mg GCA® v priemere o 8,04 kg. Približne 80 % zníženia hmotnosti u dobrovoľníkov spôsobil úbytok tuku. Tieto osoby sa naďalej stravovali pravidelne, ale racionálne.

Tento článok bol zverejnený na základe komerčnej spolupráce.

odborná spolupráca RNDr. Alexander Tirinda

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma