AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nezdravo, bio alebo s rozumom?

Podľa odborníkov sa mamičky dnešnej doby delia do troch základných skupín. Na tie, ktoré deti vykrmujú do absurdných rozmerov a zdravotných ťažkostí, tie, ktoré sa snažia dávať rodine iba biopokrmy, a také, ktoré nezabudli na sedliacky rozum. Ktorý prístup je pri varení pre malé deti ten najzdravší?
Nezdravo, bio alebo s rozumom?

Je jasné, že pre svoje deti chcete len to najlepšie. Lenže čo to optikou dnešnej doby vlastne je? Vaša matka vám možno tvrdí, že až tuční budú chudí, tak chudí budú studení, a preto svojho potomka vykrmujete tak, že na to percentilové grafy nestačia.

Batoľa | Predškolák

Bezpečne u babičky a dedka

Alebo, naopak, nechcete riskovať zdravotné komplikácie svojich ratolestí a vôbec celej rodiny, takže idete v bio, nakupujete na farmárskych trhoch, sladkosti sú u vás doma zakázané… Pokiaľ je to len trochu možné, chcete, aby vaše ratolesti jedli čo najzdravšie potraviny.

Zároveň si však hneď netrháte žily ani vlasy, keď si na návšteve u kamarátky vaše dieťa napchá pusu lízankami, prípadne sa vráti z výletu s tatkom a nadšene vám opisuje, že párok v rožku je tá najlepšia mňamka pod slnkom, a pýta sa, prečo také dobroty nevaríte.

Viete totiž, že jeden úlet ľahko doženiete vyváženou večerou a že sama si tiež občas dáte niečo, nad čím by doktorka Cajthamlová možno len krútila hlavou. Aký je však odborný názor na detské stravovanie? Čo by v jedálnom lístku našich ratolestí chýbať nemalo a čo by ste, naopak, mali vynechať?

Všetkého s mierou

Dietológovia a odborníci na detskú výživu sa zhodujú v tom, že by ste žiadnu svoju stravovaciu taktiku nemali hnať do extrému. Ste vegetariánka? Iste dobre viete, ako si poskladať jedálny lístok tak, aby vám nechýbali žiadne potrebné látky. Ale u detí to už také jednoduché nie je.

Fazuľa im väčšinou nechutí a mäso pre zdravý vývoj naozaj potrebujú, takže aj keby ste mali i tie najväčšie výhrady, aspoň rybu a kuracie mäso svojmu potomkovi pravidelne chystajte. V puberte nech si začne so zdravím experimentovať.

Pokiaľ mu správne vysvetlíte postupy i to, z čoho by sa mal skladať vegetariánsky jedálny lístok, nemalo by sa to nijako hlbšie a radikálnejšie podpísať na jeho telesnej konštitúcii. Práve preto, že z batoľacieho veku bude mať správny základ.

Jedálny lístok by mal byť zdravo vyvážený, okorenený občasnou maškrtou, ktorá síce nie je nutrične celkom ideálna, ale keď viete, že váš potomok má dostatok pohybu, nemusíte sa desiť, že by sa z neho stal malý tučko.

Príklady tiahnu

Odborníci tak isto odporúčajú začať u seba. Keď vy budete vo veľkom popíjať kolové nápoje, permanentne odštipkávať čokoládky a ďalšie dobroty, nečakajte, že si vaša ratolesť s chuťou dopraje nakrájanú mrkvičku či povarenú repu. Nedopraje, naopak sa bude hlasno dožadovať toho, čo vy možno potajomky jete v kuchyni.

Takže ak chcete zmeniť životný štýl rodiny, mali by ste začať predovšetkým u seba. Keď pôjdete príkladom a objavíte čaro zdravej stravy, nebude vaše dieťa vyžadovať na desiatu sladkosť a na večeru maškrtu, úplatky vo vyššie uvedenej podobe tiež prestanú fungovať.

Príklad? „Milujem grepy. Kamarátka sa nedávno sťažovala, že jej dcéra citrusy skrátka neje, pretože sú vraj horké a hnusné,“ rozpráva mamička Eva. „Spýtala som sa na chuť grepov svojej päťročnej dcéry a tá mi povedala, že sú výborné a najradšej ich vraj má, keď ich raňajkujeme spolu.“

Deti si názor na svet utvárajú tak, že do detailov sledujú svojich rodičov. Vnímajú teda i to, ako sa rodičia správajú pri stole. Pokiaľ ohrnujú nosom nad biopotravinami (špecialita tatkov), budú sa malí chlapci cítiť dospelo, keď budú robiť to isté.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

Máte novorodenca? Rýchlo na prechádzku!

Má váš partner neprístojné hlášky nad tanierom plným zeleniny? Vysvetlite mu, prečo by si ich mal odpustiť. Myslieť si môže, vysloviť nesmie. Ak navyše nechce, aby jeho dieťa trpelo na cukrovku, vysoký tlak, problémy so srdcom a posmech spolužiakov, mal by si zeleninu dokonca pridať, odporúčajú odborníci.

Bio je drina

Áno, toto tvrdenie je stále pravdivé. Zohnať kvalitné mäso v bioštandarde býva náročné. Vyplatí sa síce spoliehať na farmárske trhy, ale ani tam nemusíte s nákupom vždy sláviť úspech. Je iste chvályhodné, že do stravy detí investujete dosť peňazí, pretože zdravým jedlom podporujete ich zdravie.

Pravdou však je, že kvôli vašej zásadovosti a trvaní na tom, že budete jesť len to najzdravšie, môžete jedálny lístok dieťaťa ochudobniť o niektoré lahôdky, ktoré s nálepkou bio skrátka nezoženiete. Odborníci odporúčajú strážiť si biokvalitu jedál.

Keď však niektorá z ingrediencií nie je k dispozícii, neprepadajte panike ani neservírujte rodine iba suché zemiaky z biofarmy. Doplňte jedálny lístok o zdravé varianty mäsa, vajec a podobne, ktoré zoženiete i v supermarkete. Sú rádovo drahšie ako firemná produkcia jednotlivých supermarketov a možno sa nemôžu honosiť takým prívlastkom, sú však bezchybné pre zdravie.

Nadváha nechráni pred chorobou

Výživoví odborníci a poradcovia sa dokonca stretli s absurdným tvrdením, že detská nadváha udržuje imunitný systém v pohotovosti, preto sú obéznejšie deti automaticky zdravšie.

Možno to tak je, ale rozhodne nie doslova. Imunitný systém síce ide na plný výkon, organizmus vo väčších rozmeroch ale nezvláda – tučnejšie deti sa málo a nerady pohybujú, ovocie veľmi nejedia a zo všetkých zdravých desiat, ktoré im mamička s láskou chystá, im najviac chutí čokoládová tyčinka, v ktorej však veľa vitamínov nenájdete.

Preto sú deti s nadváhou kvôli skladbe jedálneho lístka, komplexnému preťaženiu organizmu a podobným dôvodom náchylnejšie na choroby.

Zabudnite na to, že by vaše dieťa vyrástlo z faldíkov. Nie je to tak a pediatri spolu s výživovými poradcami zhŕňajú, že deti, ktoré majú tendenciu tučnieť, priberajú i v dospelosti a ďalších rokoch.

Vychádzajú totiž z vyššie rozobranej predikcie, že obézne deti sú potomkami silnejších rodičov. Tie domácnosti, kde sa až na výnimky dodržuje zdravý životný štýl a zásady zdravej výživy, toľko problémov s nadváhou nemajú…

Kde rodičia robia chybu?

Nech už idete podľa akéhokoľvek výživového systému, určite sa vám stane, že niekedy urobíte prešľap. Nie kvôli tomu, že by ste na svoje presvedčenie zabudli, ale skôr kvôli tomu, že neustrážite svoje neposedné dieťa.

Prečo vám odmieta zdravé jedlo, na zeleninový šalát sa mračí a nad polievkou krčí nos, že nemá hlad? Prečo sú dni, kedy je také zložité dostať do vašich ratolestí aspoň lyžičku niečoho naozaj dobrého? Tu je malý kľúč…

1. Nedozreli ste na to, či si vaše dieťa pred veľkým jedlom samo nevzalo nejakú dobrotu. Aj keď máte všetky cukrovinky dobre uschované, i malé deti sa dostanú prakticky kamkoľvek. Navyše si môžu vytvárať zásoby z maškŕt, ktoré im podstrkuje babička, teda takých, o ktorých ani neviete. Vedeli ste vôbec, že jeden bonbón na cmúľanie skonzumovaný dvadsať minút pred jedlom môže potomka pripraviť o chuť do jedla?

Novorodenec

Puto medzi dieťatkom a matkou je to najdôležitejšie

2. Malo vaše dieťa posledné jedlo výživné a dvakrát si pridalo? Kým strávi a opäť vyhladne, môže to trvať dlhšiu dobu. Pokiaľ viete, že malo veľmi sýty obed, netlačte na pílu a nenúťte mu olovrant. Tak isto vynechajte drobné ovocie a pod. Stručne by sa dalo povedať, že je vhodné nechať dieťa vyhladovať k večeri, ktorú potom s radosťou zje.

3. Pitie a limonády. Tu je možno pes zakopaný. Isto ste rada, že vaše dieťa dodržuje pitný režim, lenže problém môže byť v tom, čo mu dávate piť. Neriedené džúsiky, osladené a ochutené vody pre deti, ktoré často majú viac kalórií, ako dieťa pojme v hodnotnom jedle na tanieri... Pokiaľ teda vaša ratolesť neje, pokúste sa vymyslieť a prekontrolovať, či do seba nedostáva prázdne kalórie práve týmto spôsobom.

4. Sladká odmena? Iste, Mikuláš môže doniesť nádielku. Ani tá sa však nemusí skladať len z čokolády, jej neoddeliteľnou súčasťou by malo byť ovocie. Odmena za výkon v škole? Napríklad zmrzlina môže byť, ale mala by to byť ovocná dreň. Hutné smotanové krémy totiž dokážu detský žalúdok zasýtiť na dlhú dobu.

Nejde o to, aby ste svojmu dieťaťu zakazovali všetky radosti, ale o to, aby ste postrážili, aký má príjem kalórií a z akých zdrojov. Kvôli tým, ktoré nepostrážite, totiž riskujete, že vyvážená strava sa do bruška vášho potomka nedostane.

Tipy pre kuchárky:

1. Nekupujte balenie veľkosti XXL. Budete donútená variť stále rovnaké jedlo, navyše také balenia nie sú výhodné pre vás, ale pre výrobcu. Také isté je to i so sušienkami. Veľkosť XXL je síce lákavá, ale nakoniec ich zjete vy a budete naštvaná, pretože prebytočné kilogramy neschudnete.

Alebo ich zjedia vaše deti, ktoré pre sušienku odmietnu morčacie mäsko na večeru. Pokiaľ uvažujete tak, že niečo kúpite len preto, že je to lacné (a následne to nemôžete vyhodiť, pretože jedlo sa u vás doma jednoducho nevyhadzuje), je to zle. Plytvaniu isto treba zabrániť, ale najlepšie tým, že budete nakupovať reálne balenia potravín.

2. Varte. Domáca kuchyňa je zdravšia a výživnejšia než polotovary. Nikdy ale nedajte na rady na internete – napr. našský rezeň, teda plátok knedle od obeda usmažený ako rezeň, naozaj nie je vhodná večera. Ani pre dieťa, ani pre manžela.

3. Pokiaľ vám príprava rýchlej večere trvá dlhšie než pol hodiny, nie je to večera rýchla, ale otravná. Snažte sa teda hľadať recepty, ktoré sú zdravé a rýchle, neničia živiny v potravinách a navyše chutia.

4. Do prípravy jedla zapojte aj deti. I batoľatá môžu pomáhať, navyše platí, že lásku k jedlu získa dieťa jedine vtedy, keď sa bude podieľať na jeho príprave. A že prvé pokusy nedopadnú podľa vašich predstáv? Zajtra to bude iste lepšie…

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma