AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nezdravé vajcia? Dnes už len mýtus

Vyhýbate sa konzumácii vajec, pretože obsahujú veľa cholesterolu? Tak to už nemusíte. Podľa nedávnych štúdií zdraví ľudia môžu jesť vajcia bez obáv, že by si tým zvyšovali riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Nezdravé vajcia? Dnes už len mýtus

Vajce vzaté na milosť?

Tuk obsiahnutý vo vajciach je z väčšej časti tvorený prospešnými nenasýtenými mastnými kyselinami. Veľkú časť tukov tvoria fosfolipidy. Ich najvýznamnejším zástupcom, ktorý by mohol vajíčkam zlepšiť povesť, je lecitín. Dokáže totiž významne znížiť vstrebávanie vaječného cholesterolu v čreve. Inými slovami, vajcia síce obsahujú cholesterol, ale väčšina sa nám do krvi ani nedostane.

Abeceda vitamínov

A to nie je všetko. Užitočných látok je celý zoznam. Vajcia obsahujú vitamín A, a to ako vo forme retinolu, tak aj provitamínu A (luteínu, zeaxantínu a beta-karoténu). Luteín a zeaxantín majú ochranné účinky na sietnici. Preto sa používajú v liečbe a prevencii vekom podmienenej makulárnej degenerácie (ochorenie postihujúce centrálnu časť sietnice a spôsobujúce postupnú stratu zraku).

Ďalej môžeme vo vajciach nájsť vitamíny D a E, B2, B6 a B12 a foláty, ktoré znižujú hladinu homocysteínu v krvi. Zvýšená hladina homocysteínu v krvi je rizikový faktor pre vznik aterosklerózy (kôrnatenie tepien). Z minerálnych látok sú vo vajciach zastúpené predovšetkým selén, fosfor, železo, zinok a vápnik.

Vajcia proti vysokému tlaku

Ak sa ešte stále pozeráte na vajcia s nevôľou, možno vás toto presvedčí. Kanadskí vedci totiž vo varených aj vyprážaných vajciach objavili niekoľko bielkovín, z ktorých tráviace enzýmy žalúdka a tenkého čreva dokážu vytvoriť látky chovajúce sa podobne ako ACE inhibítory, čo sú dnes veľmi často predpisované lieky na vysoký krvný tlak. Podľa štúdie by vraj tlak mali viac znižovať vajcia vyprážané.

Aby sa tento účinok potvrdil, je potrebné ešte vykonať štúdie na ľuďoch. Ale povedzte, nebolo by zaujímavé chodiť si pre "lieky" namiesto do lekárne napríklad do predajne potravín?

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma