AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nepodceňte výber teplomeru

Obdobie chrípok, odrených nosov a škriabania v krku je tu. Zatiaľ čo v otázke liekov sa môžeme spoľahnúť na lekára či lekárnika, výber ďalšej dôležitej pomôcky – teplomeru – mnoho ľudí podceňuje. Pritom práve informácie o teplote sú na rýchle a presné stanovenie diagnózy kľúčové.
Nepodceňte výber teplomeru

Správny teplomer by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke, obzvlášť to platí o rodinách s deťmi. Donútiť choré dieťa, aby pevne držalo teplomer, keď plače, kašle a je mrzuté, to môže byť takmer neriešiteľná situácia. Navyše sa vynára otázka, čím vôbec merať, keď predaj dosiaľ obľúbených ortuťových teplomerov v júni 2009 ukončila smernica Európskej únie?

Zdravá výživa | Dojča

Ako sa liečiť z choroby pri dojčení

Populárne a veľmi ľahko „ovládateľné“ sú digitálne teplomery, ktorými meriame teplotu v podpazuší, ústach či konečníku. Novinkou a doslova revolúciou sú dotykové infračervené teplomery. Práve tie totiž poskytujú najmodernejší, najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob merania telesnej teploty na čele a v uchu.

Prečo práve infračervená voľba?

Vďaka špeciálnym senzorom získavajú infračervené teplomery, ako už názov napovedá, údaje o teplote z infračerveného žiarenia, ktoré vydáva i ľudské telo. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že výsledok merania je k dispozícii rádovo v sekundách (okolo 2–5).

Meranie pritom prebieha na ľahko dostupných miestach – na čele a v uchu. Tieto miesta navyše najvierohodnejšie odrážajú skutočnú telesnú teplotu, odborne označovanú ako teplotu ľudského jadra, preto z nich získame tie najpresnejšie údaje.

Dojčatá, ktorým sa za normálnych okolností meria teplota v konečníku, nie je nutné budiť rozbaľovaním. Pre deti, ktoré sa klasických teplomerov boja, zase nie je infračervený teplomer taký traumatizujúci.

Najčastejšie odporúčaným spôsobom, ako u detí zistiť teplotu, je meranie teploty v uchu. Zvukovod je vystavený vonkajším teplotným vplyvom oveľa menej než napríklad čelo, a meranie preto trvá iba sekundu.

Novorodenec

Ako možno vyšetriť sluch novorodencovi

Tento spôsob, samozrejme, nemožno využiť, ak je vo zvukovode či stredouší zápal. Tiež sa neodporúča u dojčiat – ich zvukovod je pre senzor teplomeru príliš malý.

Nepresnosť nie, len zlá technika

Meranie infračervenými i digitálnymi teplomermi vyžaduje určitý cvik. I preto sa spočiatku môže stať, že sa namerané hodnoty nezhodujú. Zoznámte sa dôkladne s manuálom výrobku a berte do úvahy niekoľko dôležitých skutočností:

+ Teplota každého jedinca sa na rôznych častiach tela líši a v priebehu dňa kolíše až o jeden stupeň. Najnižšia telesná teplota býva okolo 4. hodiny ráno, najvyššia teplota, naopak, k večeru, okolo 18. hodiny. Preto sa odporúča merať teplotu v pravidelných intervaloch, ktoré lekárovi umožnia presné porovnanie podľa dennej doby a uľahčia určenie diagnózy.

+ Veľmi záleží na tom, kde telesnú teplotu meriame. Preto je dôležité zoznámiť sa s tým, nakoľko sa odlišuje meranie teploty na rôznych miestach tela (pozri nasledujúcu tabuľku). Teplota vydávaná ľudským telom sa totiž i pri správnom postupe merania môže podľa miesta mierne líšiť. 

Rozdiely v meraní teploty:

 

Miesto merania

 

ucho/čelo

konečník

ústa/podpazušie

Znížená teplota

   35,7

 36,2

 35,8

Normálna teplota

35,8–36,9

 36,3–37,4

 35,9–37,0

Zvýšená teplota

37,0–37,5

 37,5–38,0

 37,1–37,5

Ľahká horúčka

37,6–38,0

 38,1–38,5

 37,6–38,0

Mierna horúčka

38,1–38,5

 38,6–39,0

 38,1–38,5

Vysoká horúčka

38,6–39,4

 39,1–39,9

 38,6–39,5

Veľmi vysoká horúčka

39,5–42,0

 40,0–42,5

 39,6–42,0

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma