AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Nemôžete otehotnieť? Nechajte si skontrolovať štítnu žľazu

Príbeh pani Zdeny má dobrý koniec - doma sa jej preháňajú neposedné dvojčatá. Čo však ich narodeniu predchádzalo, medzi veselé rozprávanie nepatrí.
Nemôžete otehotnieť? Nechajte si skontrolovať štítnu žľazu

Pani Zdene má necelých 40 rokov, je šťastnou mamičkou neposedných dvojičiek, Terezky a Maxa. Zdena sa s materstvom nikdy moc neponáhľala, po vysokej škole rok pracovala, lenže mala, ako sama hovorí, "túlavé topánky", a tak strávila skoro 7 rokov na cestách. Precestovala svet, vyskúšala si veľa profesií, až nakoniec šťastne zakotvila v malom meste za Prahou. K naozajstnému šťastiu jej však chýbali deti, ktoré nie a nie prísť.

Zdenin gynekológ dával všetkému najprv čas, potom Zdena podstúpila niekoľko vyšetrení a následne bol podrobený testom aj jej partner. V tomto období sa u Zdeny začali čoraz nápadnejšie prejavovať niektoré zdravotné problémy, ktoré jej praktický lekár pripisoval dlhodobému stresu. Zdena bola často slabá, unavená, podráždená a niekedy sa jej triasli ruky. Dokonca niekoľko kíl schudla a občas jej nepríjemne búšilo srdce. Keďže na svojich cestách veľa prežila a veľa vecí vyskúšala, nemala zábrany navštíviť jedného vyhláseného liečiteľa (ostatne nebolo to prvýkrát). Bohužiaľ, ani on jej nepomohol.

Tri roky trvajúce nenaplnené snaženie pomohla vyriešiť až návšteva praktického lekára jej mamičky, kam išla len vyzdvihnúť lieky. Lekár poznal Zdenu od malička, dali sa do hovoru a Zdena sa rozhovorila o svojich problémoch s otehotnením, aj o tom, ako ju v posledných týždňoch desí nepríjemné búšenie srdca, bolesť na hrudníku a býva slabá.

Skúsený praktik sa vypytoval nielen na srdce, ale aj na mnoho ďalších symptómov. "Zdenička, to je jasná štítka!" Povedal vtedy. Potom išlo už všetko ráz na ráz - odbery krvi, EKG a ďalšie vyšetrenia na kardiológii jasne preukázali, že príčinou všetkých Zdeniných zdravotných problémov je zvýšená funkcia štítnej žľazy. Zdena podstúpila operáciu, začala užívať lieky a veľmi skoro otehotnela.

Štítna žľaza sa predstavuje

Štítna žľaza je neveľkým orgánom umiestneným na spodnej časti krku. Svojim tvarom pripomína motýlika, avšak na rozdiel od neho v sebe skrýva netušenú silu. Tento dôležitý orgán má totiž nezastupiteľnú funkciu v riadení látkovej výmeny v organizme. Ústrednú úlohu v týchto pochodoch hrajú dva hormóny, ktoré štítna žľaza produkuje - tyroxín a trijodotyronín.

Tieto hormóny ovplyvňujú spotrebu kyslíka, rýchlosť látkovej výmeny, rast aj vývoj. Je teda zrejmé, že poruchy funkcie štítnej žľazy, či už ide o nedostatočnú produkciu hormónov (hypertyreóza), alebo naopak nadprodukciu (hypertyreóza), so sebou prinášajú celý rad zdravotných ťažkostí, medzi ktorými je bohužiaľ aj neplodnosť.

Nielen neplodnosť, ale aj problémy v tehotenstve!

Podľa American Thyroid Association (americká zdravotnícka organizácia, ktorá sa zaoberá endokrinológiou na vedeckej i osvetovej úrovni) sú poruchy štítnej žľazy pomerne prehliadanou príčinou neplodnosti žien i mužov. Ochorenie štítnej žľazy môže z tohto pohľadu viesť nielen k neplodnosti, ale aj k problémom v tehotenstve. V niektorých prípadoch sa bohužiaľ objavuje aj negatívny vplyv na vývoj plodu. Príznaky ochorenia môžu byť spočiatku vcelku nenápadné a možno ich ľahko pripísať iným ochorením. Aké príznaky to sú?

11 príznakov, ktoré môžu svedčiť o poruche štítnej žľazy

 • Nervozita, podráždenosť, depresia

 • Častá slabosť a zvýšená únava (zvlášť horných končatín a stehien)

 • Zvýšená citlivosť na teplo, alebo naopak na chlad

 • Úbytok telesnej hmotnosti bez zmien v príjme potravy, alebo naopak nárast hmotnosti

 • Nápadne vystúpené oči

 • Búšenie srdca, nepravidelný srdcový rytmus

 • Časté vyprázdňovanie stolice, alebo naopak časté zápchy

 • Poruchy menštruačného cyklu (napr. Nepravidelnosť, slabá menštruácia)

 • Trasenie rúk

 • Zhoršená kvalita nechtov a vlasov (vypadávanie)

 • Vyhladená a tenká koža

"Choroby štítnej žľazy sú v populácii časté a postihujú aspoň 5-10% obyvateľstva. Ak sú včas odhalené, je väčšina prípadov dobre liečiteľná a ochorenie nezanecháva žiadne trvalé následky." Tvrdí endokrinológ a autor publikácie Poruchy štítnej žľazy Ján Jiskra.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma