AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

(Ne)bezpečné leto

Leto je krásne obdobie, počas ktorého sme viac spolu a pohybujeme sa častejšie vonku. To so sebou však nesie isté riziká, na ktoré treba myslieť.
(Ne)bezpečné leto

Štatistiky sú neúprosné: na následky úrazov umiera v súčasnej dobe viac detí vo veku do 15 rokov než na všetky ochorenia dokopy. Najviac detských úrazov sa pritom stáva v lete a v septembri. Prázdniny sú totiž dobou, kedy sú deti väčšinou mimo kolektívnych zariadení, pokope so súrodencami a celý denný režim je oveľa uvoľnenejší než v priebehu školského roka.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Batoľa

Dotýkajte sa, je to zdravé

V septembri sa potom celé rozbláznené vracajú do jaslí, škôlok a škôl a nejakú dobu im trvá, kým sa zase trochu upokoja a navyknú si na poriadok školského roku.

Sto úrazov denne

V letnom období, teda zhruba od júna do augusta, sa počet úrazov zdvíha oproti priemeru až o 15 percent. Najčastejšími detskými úrazmi sú chirurgicky ošetrené rezné či tržné rany, zlomeniny a podvrtnutie členka. Nasledujú popáleniny a otrasy mozgu.

Pokiaľ by sme sa pozreli na to, ako tieto úrazy vznikajú, v najväčšej miere sú vplyvom pádu, či už kvôli zakopnutiu pri behu, alebo z rôznych detských preliezačiek, stromov alebo postele. Samostatnú kapitolu potom tvoria úrazy vzniknuté pri dopravných nehodách v aute alebo na bicykli. Štatistici určili aj najrizikovejšiu dobu počas dňa – je ňou popoludnie zhruba od dvoch do šiestich hodín.

Iné prostredie, nové riziká

Do veľkej miery môže za prázdninový nárast úrazov fakt, že sa v lete meníme na sťahovavý národ a veľkú časť tohto ročného obdobia trávime v cudzom prostredí.

Zatiaľ čo domov obvykle zabezpečíme proti detskému úrazu hneď s narodením dieťaťa alebo najneskôr v dobe, kedy sa dojča začína po byte či dome pohybovať po vlastnej osi, prechodné bydliská tak starostlivo neprechádzame. Aj tu sa však vyplatí preliezť si príbytok po kolenách a vyskúšať, kam všade malý zvedavec dosiahne a čo všetko by sa mohlo stať.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák

Má 4 roky a je nezvládnuteľný

Skúsení rodičia totiž vedia, že k detskému úrazu stačí skutočne pár sekúnd nepozornosti – a udržať dieťa neustále pod stopercentným dohľadom skrátka nie je možné.

Poistenie pomáha

Možno máte pocit, že poisťovací agenti sú ľudia, ktorí vidia všetko dopredu čierne, len aby z vás mohli vytiahnuť pár desiatok eur. Úrazové poistenie pre vaše deti sa vám však môže skutočne vyplatiť. Všetkým úrazom jednoducho zabrániť nemožno a práve úrazové poistenie môže uľahčiť liečbu následkov, alebo poskytnúť dieťaťu rehabilitáciu a ďalšiu starostlivosť, ktorú bežné zdravotné poistenie nekryje.

Aj preto možno zo štatistík poisťovní vyčítať údaj, podľa ktorého je v prípade prvého úrazu poistená len asi polovica detí, zatiaľ čo ak ide o druhý úraz, poistenie už majú viac než tri štvrtiny malých pacientov.

Pozor na vodu

A aké sú tie najväčšie letné nástrahy? Predovšetkým je to voda. Riziko utopenia je v batoľacom veku pomerne vysoké, preto treba vždy počítať s tým, že sa dieťa k vode môže dostať veľmi rýchlo. Pokiaľ prídete na prázdniny k rybníku alebo moru, treba vždy myslieť na to, že dieťa môže utiecť a potom je len otázkou minút, kedy ho voda k sebe priláka.

Keď do vody spadne, šanca na záchranu je len niekoľko minút. Väčšina detí sa po páde do vody inštinktívne nadýchne, tým sa im dostane voda do pľúc, počas minúty strácajú vedomie a do piatich minút dochádza bez prítomnosti kyslíka k nezvratným zmenám na mozgu.

Práve päť minút je pritom doba, v priebehu ktorej obvykle rodičia prichádzajú na to, že nevedia, kde sa ich potomok práve nachádza.

Plávanie nie je istota

Určitú výhodu majú deti, ktoré od dojčenského obdobia navštevujú kurzy plávania. V batoľacom veku síce ešte väčšinou plávať nevedia, majú však vypestovaný reflex zadržiavania dychu, takže keď spadnú do vody, nenadýchnu sa, ale dych zadržia a budú sa snažiť dostať na hladinu, kde sa za priaznivých podmienok istý čas udržia.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Prsníky po dojčení

Takúto skúsenosť má aj tridsaťtriročná Helena, ktorej najmladší syn vo veku dvoch rokov spadol do rybníka pri vypožičanej chalupe. „Rybník bol obohnaný malým plôtikom, to však Peťovi nezabránilo v tom, aby sa k vode dostal. Keď sme zistili, že Peťa nemôžeme nájsť, samozrejme sme okamžite bežali k rybníku.

Skutočne doň spadol, ale pretože bol zvyknutý na plávanie v bazéne, nenahltal sa vody a šliapal v nej. Hlavičku mal zvrátenú dozadu a položenú na hladine a v tejto polohe sa na nej držal. Vyzeral ako malá bójka,“ rozpráva Helena dnes už s úsmevom.

Pravda, otázkou je, ako dlho by v tejto polohe vydržal, prípadne čo by sa stalo, keby sa pri páde do vody o niečo udrel... Kurzy dojčenského či batoľacieho plávania skrátka rozhodne nemožno brať ako istotu, že sa dieťa neutopí.

Kliešť si ide po teba...

Ďalším letným strašiakom sú kliešte. Niektorí rodičia riziko nakazenia kliešťovou encefalitídou či lymskou boreliózou podceňujú s odkazom na to, že väčšina z nás v detstve i dospelosti nejakého kliešťa mala, a len málokto skutočne ochorel.

Obe choroby však môžu s detským organizmom zamávať celkom zásadným spôsobom, takže podceňovať ich sa rozhodne nevypláca. Na každú výpravu
do prírody treba obliecť dieťa do dlhých rukávov a nohavíc a ošetriť ho repelentom, ideálne prípravkom, na ktorom je výslovne uvedené, že funguje nielen proti komárom, ale tiež proti kliešťom.

Na trhu dostať i špeciálne náramky proti kliešťom, ktoré sa deťom obvykle dosť páčia, zvlášť keď sú v žiarivých farbách alebo dokonca v šere svetielkujú. Pre niektoré deti je však neprijateľný zápach z repelentu, ktorým sú náramky napustené. O niečo menej výrazné sú veselé samolepky, ktoré môžete dieťaťu nalepiť na tepláky alebo mikinu. Istotou v prípade kliešťovej encefalitídy je očkovanie.

Chutí, ale škodí

Vo vlastnej i cudzej záhrade a v lese treba dávať pozor aj na rôzne jedovaté rastliny či plody. Väčšina jedovatých plodov, bohužiaľ, nedáva svojou chuťou nijako najavo, že sú nebezpečné, takže postrážiť dieťa, aby nezjedlo niečo, čo nemá, ostáva na vás. Pokiaľ je záhrada vaša, situácia je o niečo jednoduchšia – ideálne je, samozrejme, všetko jedovaté odstrániť.

Domov a rodina | Recepty | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Prvých 1000 dní je základ pre zdravú budúcnosť

Na cudzích pozemkoch si treba dať pozor hlavne na brečtan, konvalinky, tis a durman. Najlepšie je, ak budete dieťa odmalička učiť, že kým dá niečo do pusinky, musí sa vás spýtať. A keď sme v záhrade, zabezpečiť treba aj rôzne chemické hnojivá a prostriedky na hubenie hmyzu či plesní.

Najnebezpečnejšie sú rôzne granuly, ktoré deťom pripomínajú cukríky. Všetky prípravky by mali byť pod zámkom a hnojenie granulami je lepšie nechať na večer.

Nebezpečné grilovanie

Veľkú rodinnú pohodu pri grile môže pokaziť závažný úraz v podobe popáleniny. Tu platí jednoduché pravidlo – jeden griluje, druhý stráži deti. Ten, kto sa stará o potraviny na grile, nemôže ustrážiť ešte deti pobiehajúce okolo. Ideálne je vymedziť zónu na hru, ktorá je od grilu poriadne ďaleko.

Popáleniny patria k najbolestivejším úrazom a zanechávajú trvalé stopy nielen
na detskom tele, ale i na duši, preto je vždy lepšie sa im vyhnúť. Ani po grilovaní nesmú deti ostať v blízkosti grilu samy – uhlíky môžu zostať žeravé ešte dlhú dobu. Keď má gril kolieska, odvezte ho radšej na bezpečné miesto.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma