AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Návrat k starému JA po pôrode

Poznáte to. Prežívate najkrajšie obdobie v živote. Stali ste sa matkou, na svet ste priviedli nový život. Aj keď je vaše telo doslova zaliate pocitmi šťastia a naplnenia, predsa sa občas pozastavíte nad tým, že akosi nie ste vo svojej koži. Doslova. A za to netreba mať výčitky. Ide o prirodzený jav, ktorý nastane po pôrode a týka sa každej jednej z nás...
Návrat k starému JA po pôrode

Okrem zvykania si na nového človiečika vo vašom živote či na nový režim v rámci rodiny, zvyčajne nastáva fáza snahy vrátiť sa k pôvodným telesným proporciám či k rovnakej pevnosti pokožky, akú ste mali pred otehotnením. Niekto si možno povie, že ide o povrchné myšlienky v porovnaní s tým, že ste svetu možno nedávno porodili budúceho génia.

No aj napriek deviatim mesiacom tehotenstva a následnému pôrodu ste ešte vždy v prvom rade ženou. A tá sa potrebuje cítiť vo svojom tele šťastne, pohodlne a spokojne aj po tom, ako sa stala matkou. Problém je, že tento komfort môžu aj mesiace od pôrodu narúšať kilogramy navyše či neestetická celulitída, o ktorej ste do gravidity počuli len z rozprávania.

Možno aj vo vašom mene sme sa preto porozprávali s odborníčkou na dané problémy, doktorkou Ivetou Hasovou z dermatologického centra Mediskin, podľa ktorej už v dnešnej dobe existujú účinné metódy práve na riešenie týchto starostí.

Začať treba od seba

Je pravda, že ak sa bavíme o celulitíde, ku ktorej má žena genetickú predispozíciu, nevyhne sa jej, ani keď začne pravidelne športovať. Isté však je, že aj v takom prípade existujú možnosti, vďaka ktorým ju vedia odborníci zmierniť, a to vďaka neinvazívnym technikám. Inými slovami, netreba si rovno líhať pod skalpel.

„V prípade celulitídy treba začať od seba. V prvom rade upraviť životosprávu a vyhýbať sa faktorom prispievajúcim k jej vzniku. Pravidelná a vyvážená strava s dostatkom tekutín musí byť samozrejmosť. U žien, kde je prítomná obezita, je zároveň potrebná redukcia hmotnosti,“ začína vysvetľovať MUDr. Hasová, ktorá ale zároveň dvíha varovný prst pri jedincoch, ktorým váha výrazne kolíše z hora nadol: „Neustále hmotnostné zmeny môžu viesť k ochabnutiu tkaniva. Racionálna strava má obsahovať potraviny, nenasýtené mastné kyseliny, menej soli. Treba tiež nefajčiť, obmedziť alkohol, a to najmä v kombinácii s cukrom. Potrebná je pravidelná pohybová aktivita, ktorá musí brať do úvahy zdravie a vek osoby. Ideálne športy sú preto beh, plávanie, bicyklovanie, tanec, jazda na koni a body-building. Denné masáže v sprche, švédske streky na zlepšenie prekrvenia a podporu látkovej výmeny a taktiež saunovanie navodzujú vhodné zmeny cirkulácie,“ dozvedáme sa od odborníčky, ktorá každej pacientke najskôr odporučí začať s riešením problému od seba a až následne prepojiť zdravú životosprávu s lekárskou procedúrou. Vďaka tejto kombinácii budú výsledky viditeľnejšie skôr a zároveň budú mať dlhodobejší účinok.

Tri účinné procedúry

Ak ste si vstúpili do svedomia a redukciu celulitídy beriete skutočne vážne, tak nastal správny moment na to, aby ste si po dohode s odborníkom zvolili odbornú metódu, ktorá celý proces urýchli. V prípade celulitídy sú najvhodnejšie ošetrenia ako lymfodrenáž, endermológia a rázová vlna.

„Vzhľadom na to, že celulitída je navodená kvalitou podkožia a cirkulačnými zmenami, potrebné sú opakované ošetrenia a optimálne lymfodrenážne techniky využívať ako udržiavacie ošetrenia. Nielenže nám to zlepší postavu, ale aj pocit na tele. Nohy budú ľahšie a zároveň krajšie,“ dodáva majiteľka kliniky Mediskin, ktorá celulitídu nevidí iba ako povrchový problém vrchnej vrstvy kože, ale skôr ako oveľa hlbšiu komplikáciu: „Celulitída je charakterizovaná zmenou kožného povrchu, najmä v oblasti zadočka a stehien. Zmeny sa nemusia obmedzovať len na ženské pozadie, ale môžu zasahovať dolné končatiny (jazdecké rajtky, pumpky), oblasť ramien a dokonca aj bruško.

Podstatou vzniku fenoménu pomarančovej kôry, alebo tzv. matracového fenoménu, sú zhluky zväčšených tukových buniek uviaznuté medzi vláknami spojivového tkaniva. Dochádza k stláčaniu tukových buniek a ich vytláčaniu smerom k horným vrstvám kože. Na základe zmien prekrvenia, prísunu živín a neschopnosti organizmu odplaviť škodliviny, uväznený tuk zostáva nevyužiteľný a dochádza k jeho hromadeniu.“

Prekážajú vám aj „faldíky“?

Ale ak nám predsa len nejde iba o zbavenie sa pomarančovej pokožky a rady by sme sa zbavili aj nejakých tých pár kíl navyše, doktorka Hasová vidí riešenie v inej procedúre, ktorá je v našich končinách ešte stále vnímaná ako prelomová novinka.

„Ak nám ide o reálny úbytok tuku, teda potrebujeme vytvarovať postavu o niekoľko centimetrov, z neinvazívnych ošetrení prichádzajú na rad „spaľovači tuku“, teda Vanquish, čo v preklade predstavuje fokusované rádiofrekvenčné pole,“ vysvetľuje pani doktorka, ktorá procedúru na klinike sama vykonáva a po jej aplikácii sa stretáva len s kladnými ohlasmi.

V prípade Vanquish ide pritom o hit z roku 2013, ktorý sa označuje za liposukciu tretieho milénia. Výsledky dokážu byť priam dramatické. Po štyroch až šiestich ošetreniach je strata objemu v páse až do 13 cm! Nikdy však nemožno zamieňať liečbu obezity s tvarovaním postavy. Vhodnými adeptmi preto sú výlučne osoby s indexom telesnej hmotnosti do 29 BMI

Vhodné zákroky v skratke

VANQUISH

Vanquish pracuje so špecifickou frekvenciou a sofistikovaným algoritmom ladenia. Ladenie je proces, keď Vanquish meria v reálnom čase impedanciu podkožného tuku a prispôsobuje pole energie tak, aby sa všetka fokusovala priamo do tuku, respektíve, aby práve iba v tuku prišlo k premene najväčšej časti energie na teplo. Priebeh terapie je príjemný.

Nad brucho klienta sa bezkontaktne nastaví aplikátor, ktorý je dizajnovaný na pokrytie celej oblasti - nielen centrálnej, ale aj bočných partií brucha, vrátane horných bokov. Počas 45-minútového zákroku obsluhujúci personál sleduje na displeji priebeh aktívnej terapeutickej krivky fokusovaného poľa, s kontrolou dávky energie a teploty ošetrenia.

Po niekoľkých minútach od začiatku ošetrenia klient pocíti prehriatie v brušnej oblasti spojené s príjemným vnemom. Tento pocit pretrváva približne 30 minút po ukončení terapie, súčasne s možným začervenaním, podmieneným naakumulovanou dávkou energie premenenej na teplo. Výsledky sa dostavia v priebehu 4-6 týždňov..

LYMFODRENÁŽ

Nielenže vás ochráni pred pomarančovou kožou, ale zbaví vás pocitu ťažkých a unavených dolných končatín. Lymfodrenáž je špeciálna forma masáže, ktorej úlohou je obnoviť a zlepšiť obeh lymfy. Funkciou lymfatického systému je vstrebávanie tekutín a odplavenie splodín metabolizmu v tkanivách.

Prístrojová lymfodrenáž je založená na prerušovanej kompresii (tlaku) dolných končatín s tvorbou tlakovej vlny, ktorá podporí lymfatický a zároveň žilový systém. Výsledkom je filtrácia a detoxikácia postihnutej, teda liečenej oblasti. Lymfatický systém nemá svoju „pumpu“. Ak je jeho funkcia narušená, spomaľuje sa látkový metabolizmus.

Tukové bunky zostávajú uviaznuté, zväčšujú svoj objem a koža nadobúda vzhľad typu „cottage cheese“. Masážny tlak podporí cirkuláciu, zlepší látkovú výmenu a odplaví škodliviny. Ošetrenie sa realizuje ako samostaný druh, ale častejšie v kombinácii s inými typmi zákrokov. Synergické pôsobenie viacerých druhov ošetrení zlepšuje a zvyšuje ich výsledky. Lymfodrenáž sa odporúča 2 x týždenne, optimálnych je 10 ošetrení.

ENDERMOLÓGIA

Táto francúzska metóda patrí celosvetovo k najefektívnejšej forme riešenia problémov spojených s celulitídou. Spája pôsobenie dávkovaného vákua a valčekovej masáže. Pracovná hlavica prístroja s dvoma úplne nezávisle poháňanými valčekmi vytvára takzvanú „vákuovú vlnu“, ktorá sa posúva pomocou samohybnej hlavice dopredu, dozadu, do strany alebo diagonálne.

V závislosti od zvoleného programu je procedúra doplnená stálou alebo impulznou aspiráciou. Je to jediná technika, ktorou je možné uvoľniť tuk usadený pod najvrchnejšou vrstvou pokožky, ktorú nie je možné odstrániť ani diétou, cvičením, ani liposukciou. Pretože každé ošetrenie má svoje špecifické charakteristiky, LPG Systems vyvinul špeciálny software a výmenné hlavice KeymoduleTM prístroja Cellu M6 s nastaviteľným programom starostlivosti. Hlavice KeymoduleTM sú prispôsobené na prevedenie špeciálnych procedúr.

RÁZOVÁ VLNA X-WAVE

Estetická rázová vlna je v súčasnosti najnovšia terapeutická metóda na korekciu celulitídy, odstránenie liposukčných nedostatkov, či zjemnenie strií, a to za použitia akustického signálu a elektrostimulácie svalovej a nervovej bunky. Rázová vlna je extrémne silný, necielený pulz akustickej energie prenášaný do postihnutého tkaniva formou kmitajúcej vlny.

Účelom je vyprovokovanie regeneračných fyziologických procesov v podkožnom tukovom tkanive. Liečba rázovou vlnou sa okrem estetických účelov používa s vysokou úspešnosťou v ortopédii pri liečbe pohybového aparátu. Estetická rázová vlna patrí vďaka kombinácii akustického rázu a elektrostimulácie k najúčinnejším prístrojom na trhu.

Vhodná je pritom pre všetky klientky, ktoré túžia po redukcii celulitídy a ktoré chcú bojovať so starnutím pokožky. Táto metóda podporuje tvorbu a obnovu siete kolagénnych vlákien a zároveň pôsobí na prestavbu postihnutej tukovej vrstvy. Estetická rázová vlna pôsobí aj na vyhladenie nerovností pokožky a podieľa sa na celkovom spevnení kože a podkožia. Táto metóda je vhodná pre ženy, ktoré túžia po omladení pokožky a zvýšení jej elasticity.

Bonus je, že nielenže celulitídu „rozbije“, ale zároveň vylepší a zjemni vzhľad rokmi utajovaných strií. Viditeľný efekt zaznamenáte už po prvom ošetrení, objektívne výsledky sa dosahujú po 6 až 10 ošetreniach, v závislosti od stupňa celulitídy. Dĺžka jedného ošetrenia sa podľa rozsahu ošetrovanej oblasti pohybuje od 15 do 50 minút.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma