AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Návod pre oteckov: Ako mať viac času na svoje deti

Zodpovední oteckovia so svojimi deťmi radi trávia voľný čas. Pravda, občas sa priznajú, že si od "neposlušných krpcov" radi vydýchnu v práci, ale rodina je rodina. Ako získať čo najviac voľného času práve pre potomkov (aj keď vám občas poriadne lezú na nervy)?
Návod pre oteckov: Ako mať viac času na svoje deti

Iste, otcovská láska je to hlavné, čo ženie muža vpred. Prečo skaly lámu, porady dobývajú, prezentácie chystajú? Skrátka preto, že chcú svoje deti zabezpečiť. Druhým faktom je, že by s nimi tiež radi občas trávili nejaký voľný čas, ak by to bolo len trochu možné. Takže ako som na tom ja aj moji kamaráti?

Z porád vedením sadisticky a strategicky umiestnených na neskoršie ako piatu hodinu popoludňajšia utiekame s tým, že nás akútne bolia zuby. Ráno pokrikujú na deti, aby sebou hodili, pretože o deviatej máme pred nastúpenou zasadačku prezentovať svoje pracovné úspechy, vízie a ciele.

Čo na tom, že na saku máme zvyšky raňajkových cereálií, vlasy (ak ešte ostali) sme si česali cez víkend... V zasadačke bude až na pár mladých a horlivých rovnaké zloženie. Zúfalci, ktorí sa snažia vyhrať súboj s časom a dať všetkým, čo potrebujú. Zamestnávateľovi i deťom.

Ako to zvládnuť lepšie?

  1. Držte si tempo. Ak chcete stihnúť počas dňa všetko, čo potrebujete, mal by ste si rovnako ako bežci na dlhú trať rozvrhnúť a udržať svoje tempo. Teda vedieť, že sily potrebujete v priebehu celého dňa, nie len pre vypravenie detí ráno do škôlky. Ženy to robia rovnako a ten neustály kolotoč vydržia. Do prípravy večere, uspania detí. Takže pravidlo číslo jedna pre úspešných oteckov je jasné. Hlavne neprepáliť štart!
  2. Povedzte nie nedôležitým veciam. Rovnako ako v manažérskom rozhodovaní aj doma sa naučte oddeliť zrno od pliev. Je dôležité, či má vaše dieťa na doma jedny, alebo druhé topánočky? Nie? Tak to proste neriešte. Je podstatné, či pôjde do školy v modrej, alebo zelenej mikine? Prečo by ste si teda kvôli tomu mal trhať žily?
  3. Starajte sa o seba. Vytvorte si pravidelne chvíľku na cvičenie, chodievajte na pravidelné preventívne prehliadky, nenechajte sa oklamať tvrdením, že ste ešte mladý a doktorov nepotrebujete. Potrebujete, pretože inak skoro skončíte zle.
  4. Relaxujte pri športe, s kamarátmi v saune... Existuje tisíc rôznych možností, ako dobíjať baterky, aby ste zvládol všetko, čo denný pravidelný rytmus rodiny prináša. Inšpirujte sa napríklad tiež od svojej partnerky. Nebojte sa jej opýtať (a zároveň oceniť), ako to robí, že bravúrne ovláda umenie organizácie?
  5. Pravidelné prechádzky vám, potomkom aj psom urobia dobre. Vezmite si ich na starosť trikrát týždenne, za každého počasia a uvidíte, že sa zaraduje a váš inovatívny prístup ocení tiež vaša žena. Môj tip: Potom, čo vyvenčíte celú svorku, sa pokojne môžete vrátiť do práce a dorobiť, čo je potrebné. Vylietané deti prevezme manželka a bude vám vďačná, že ste jej odovzdal potomstvo unavené natoľko, že už nehnevá.
  6. Nebuďte workoholik! Deväťdesiate roky, kedy sa všetci predbiehali, koľko času trávia v práci, sú dávno za nami. Vy ako zodpovedný otec by ste mal k deleniu času medzi povinnosti a radosti pristupovať zodpovedne. Iste, doba je zlá a voľných miest pomenej, aj napriek tomu by ste mal dodržiavať pracovnú dobu. Občas sa síce môžete nechať prehovoriť k akútnym nadčasom, aby váš boss videl, že sa snažíte, ale inak si uvedomte, že práca bude, deti malé už nie. Zajtra, o týždeň, možno o rok vám povedia, že o vás nestoja, že chcú byť vonku s kamarátmi, a ako dopadnete vy? Osamelý si nad excelovskými tabuľkami budete biť zvyšky vlasov za to, že ste premrhal príležitosti, kedy ste mohol byť so svojimi deťmi.
  7. Zjednodušte si život. Váš život je kruh. Celok, ktorý by ste mal udržať v rovnováhe za každú cenu. Nesnažte sa urobiť všetko, čo na vás kto naloží, to ani nie je vaša povinnosť. V práci tiež nemusíte byť za toho dobrého, ​​ktorý síce všetko oddrie, ale bonusy idú do vrecka niekomu inému. Okrem toho nie je potrebné, aby ste bol na všetko sám. Vždy si rozvrh na týždeň upravte s manželkou tak, aby jeden z vás mal voľno na rodinu a druhý sa v danom okamihu mohol venovať práci. Robiť oboje dvoje na sto percent nezvládnete. A spoznajú to prísni šéfovia aj nekompromisný deti. Netrieštite pozornosť medzi detaily, venujte sa vždy len jednej aktivite - tak ako to my muži vieme.
  8. Nájdite si prácu, ktorá má rada rodinu. Vážne. Ak budete pracovať tam, kde šéf nechápe, že má vaše dieťa vianočnú besiedku alebo s ním musíte k lekárovi, ste v háji. Pretože absencia na besiedke sa jednoducho neodpúšťajú.
  9. Jedzte spoločne. Aspoň jedno jedlo denne by malo byť rodinné. Občas toto vaše priania nevyjde, ale snažte sa, aby ste neporušovali často to, po čom toľko túžite. Naučte sa rýchle jedlá, spolupracujte s manželkou na ich príprave. Večer si sadnite kľudne ešte na chvíľu k práci, aspoň spoločnú polhodinu by ste ale rodine venovať mal. Navyše spoločné varenie utužuje kolektív, vedeli ste to?
  10. Načúvajte svojim deťom. Naučte sa venovať pozornosť tomu, čo hovoria, a netvárte sa len naoko, že vás to zaujíma. Na druhú stranu deti vedia a rýchlo spoznajú, že namiesto toho, aby ste mysleli na nich myslíte na zajtrajšiu prezentáciu či na to, že musíte zájsť s autom do servisu. Dávajte si teda pozor na neverbálne oznámenie. Deťom môže ublížiť viac než necitlivo zvolené slová.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma