AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Naušnice: blýskavá ozdôbka

Náušnice dnes už nie sú zďaleka len výsadou žien, napriek tomu sa predovšetkým u novorodených dievčatiek rieši, či a kedy im prepichnúť ušká.
Naušnice: blýskavá ozdôbka

Teórií, kedy dať dieťaťu prepichnúť ušká pre náušnice, existuje niekoľko a každá má svoje za a proti. Finálne rozhodnutie je, samozrejme, na rodičoch, prípadne na odporúčaní detského lekára, ktorý má bábätko v starostlivosti a pozná jeho zdravotný stav. Jednako len je dobré poznať už dopredu, čo pre dieťa znamená tento zásah v tom-ktorom veku.

Prepichnutie hneď v novorodeneckom období

Ušný lalôčik je mäkký, dobre sa s ním manipuluje, ale v tomto veku môže mať každá infekcia horšie dôsledky, pretože imunitný systém je ešte „v zábehu“, neskúsený a niekedy reaguje neadekvátne. Vpich je rana a zároveň teda i miesto vstupu patogénnych baktérií.

„Nie sú k dispozícii štatistické údaje o komplikáciách po prepichnutí uší v takom útlom veku, sama som však videla u dievčatiek niekoľko takzvaných granulómov, teda hrčiek, v mieste vpichu,“ vysvetľuje detská lekárka Marta Šimunková.

Po troch mesiacoch, teda po prvom očkovaní

Lalôčiky sú stále poddajné a mäkké, dieťa neprotestuje, trojmesačné dojča ešte „premôžete“. Zádrh je oproti tradičným odporúčaniam v tom, že na konci tretieho mesiaca už dieťa nemá takmer žiadne protilátky od matky a svoje sa ešte len učí tvoriť.

„Imunitný systém je v tej dobe v najhoršej kondícii, a hlavne sa v tomto období objavujú tie najvážnejšie formy atopického ekzému. Rozhodne som za odloženie,“ dodáva Marta Šimunková. Nikdy navyše nemožno vylúčiť nechcené poranenie, keď sa dieťa učí siahať si na nos, ucho, pri prvých pohyboch mimo postieľku. A hrozí infekcia, zhoršené hojenie.

Vek, kedy si dieťa povie samo...

...a rozhodne sa slobodne, že túto ozdobu chce nosiť. Kedy chápe, že to bude trochu bolieť, možno krvácať (podľa spôsobu aplikácie náušníc), že sa bude musieť o ušká starať, kým sa zahoja.

To je predškolský vek (a, samozrejme, ďalej). Vo svojom okolí určite nájdete množstvo najrôznejších skúseností. Zahojenie bez ťažkostí, jedno uško zdravé, druhé hnisajúce, až po dlhé a úporné hojenie oboch lalôčikov.

Keď už dajú rodičia prepichnúť ušká, potom radšej len dievčatkám, u ktorých to je „normálne“. Synom by mali ponechať slobodnú voľbu, či budú „cvoček“ v uchu skutočne chcieť nosiť. Nie všetci chlapci sú totiž „rebeli“, nie všetci chcú práve tento druh ozdobenia. A ktovie, čo bude
v móde o pätnásť rokov?

Klasicky ihlou, alebo nastreliť?

V súčasnosti sa môže lalôčik prepichnúť „klasicky“ ihlou, alebo náušnicu nastreliť. Vždy je nutné postupovať pri sterilných podmienkach, teda použiť sterilnú ihlu, vydezinfikovať ucho a pracovať rukami v sterilných rukaviciach.

Ak sa použijú zlaté náušnice, je nutné ich vopred na niekoľko dní naložiť do čistého liehu (dezinfekcia). Je to taká malá „operácia“, ktorú by mal robiť zdravotnícky pracovník s dostatkom skúseností.

Pri nastreľovaní je potrebné vybrať pracovisko s hygienickým certifikátom a také, kde zjavne vidieť, že dbajú na hygienické pravidlá. Pri nastreľovaní sa používajú zásadne náušnice z chirurgickej ocele, ktoré sú v komerčnej súprave pripravené na okamžité použitie, sú sterilné.

Pri dodržaní správneho postupu sa nastrelenie urobí „bez dotyku ľudskej ruky“, teda s veľmi obmedzeným rizikom infekcie. Po zahojení, čo je o týždeň až desať dní, možno potom oceľové náušnice vymeniť za zlaté.

Riziká zlatých naušníc

Spočívajú v tom, že nikdy nie sú z rýdzeho zlata, ale vždy ide o zmes s ďalšími kovmi, vrátane malého podielu niklu alebo chrómu. Na oboje môže vzniknúť alergia, a práve tá môže byť dôvodom pomalého hojenia a hnisania aj napriek všetkej starostlivosti.

Starostlivosť o čerstvo prepichnuté ušká

O prepichnutý lalôčik sa treba starať, aspoň dvakrát denne ho utierať dezinfekčným roztokom a pohnúť náušnicou. Okrem čistého moku (slabo žltkastého) v malom množstve, ktorý sa objaví okolo ranky a je známkou hojenia v prvých dvoch až troch dňoch, je akýkoľvek iný výtok známkou možnej infekcie a rozhodne je lepšie poradiť sa s lekárom, akú liečbu včas zvoliť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma