AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Naštartujte cez prázdniny imunitu svojich detí

Letná dovolenka nie je luxusom, ktorý si po celom roku doprajete, ale i nutnosťou. Vy a vaše telo potrebujete z času na čas poriadnu dávku oddychu, ktorý z vás odplaví stres a nabije vás novou energiou. A to isté platí aj pre vaše deti, ktoré si v lete tiež zaslúžia oddych, relax a veľký kopec zábavy. Pýtate sa prečo? Aby ich v septembri pri vstupe do kolektívu mohol ich imunitný systém spoľahlivo chrániť.
Naštartujte cez prázdniny imunitu svojich detí

Dieťa sa rodí s vrodenou imunitou, ktorú získa ešte počas vývoja v tele matky. Jej protilátky ho chránia až do dovŕšenia šiesteho mesiaca veku. Imunitný systém dieťaťa však vyzrieva ešte niekoľko rokov potom. Práve preto sa nezrelý imunitný systém detí stáva „ľahkou korisťou“ zvýšeného počtu infekcií.

Prečo je imunita tak dôležitá

Imunita tvorí základný ochranný štít každého z nás. Plní funkciu ochrancu proti rôznym cudzorodým zárodkom – mikróbom, parazitom a hubám. Ak imunita zlyhá alebo je oslabená môžeme počítať s častým prechladnutím, chrípkou, alergiou alebo zápalom kĺbov.  Základnou funkciou imunitného systému je tak schopnosť rozlíšiť „dobré“ a „zlé“ bunky a primerane na ne reagovať. Ak všetko funguje správne, telo dokáže cudzie látky v tele objaviť a spustí svoju obrannú reakciu.

Ako sa tvorí imunitný systém

Samotná imunita je geneticky podmienená schopnosť organizmu brániť telo proti vonkajším aj vnútorným vplyvom. Dieťa sa s imunitou rodí a tvorí súčasť jeho genetickej výbavy. V nasledujúcich 12 rokoch však celý imunitný systém vyzrieva, a  preto je viac ako pravdepodobné, že v tomto období budete s chorým dieťaťom doma aj niekoľkokrát do roka.  Otázkou ostáva, koľko chorôb počas roka sa u detí považuje za prijateľný počet. Lekári tvrdia, že ak je počet ochorení viac ako 5 infekcií za rok s antibiotickou liečbou, môžeme začať hovoriť o poruche imunity. Netreba však zabúdať, že pravidelné užívanie antibiotík taktiež oslabuje imunitný systém.

Dovolenka obranyschopnosť vašich detí posilní. Presvedčte sa o tom:

     1. Zmena vzduchu

A to doslova. Úplne primárny dôvod, ale i tak, podstatný. V súčasnej dobe je vzduch, obzvlášť vo veľkých mestách, až alarmujúco znečistený. Dýchacie cesty i imunitný systém vašich drobcov tak zaručene nadchne príjemný slaný morský vzduch, či jemný vysokohorský vánok.

2. Slniečko je kamarát

Využite slnečné lúče vo svoj prospech a namiesto toho, aby ste si počas roka dopĺňali vitamín D, nasajte ho spolu s vašimi deťmi rovno z ovzdušia. Dávajte si však pozor na spálenie a keď je slnko najintenzívnejšie, doprajte si siestu.

3. Otužovanie i zahrievanie

Kúpanie vo vode sviežej teploty detskú obranyschopnosť posilní. Nezabudnite však dbať na to, aby si po odchode z kúpaliska alebo mora ihneď vymenilo mokré plavky za suchú spodnú bielizeň. A ak večer len tak leňošíte pred televízorom a máte studené nohy, pokojne si všetci dajte teplé ponožky. Trebárs i s obľúbeným romantickým hrdinom! Nohy v teple sú pravidlom číslo jedna v každom ročnom období.

4. More na nezaplatenie

Za vhodný spôsob, ako podporiť fungovanie imunitného systému detí sa pokladá pobyt pri mori. Či už celý deň hráte bedminton, minigolf alebo si staviate hrady z piesku, podstatné je, že všetci vdychujete čerstvý morský vzduch.

5. Výmena jedálnička

Dnešné potraviny obsahujú nadmerné množstvá rôznych farbív a konzervačných prípravkov. Či chceme alebo nie, cez stravu sa do nás dostávajú látky, ktoré imunitu negatívne ovplyvňujú. Využite to, že ste vycestovali do krajiny s teplejšou klímou a jedzte potraviny, ktoré tam nájdete rásť voľne. Natrhajte si s deťmi v Grécku napríklad figy priamo zo stromu!

6. Oslaďte si leto

Namiesto cukru napumpujte brušká svojich ratolestí sladkou energiou, ktorú si sami zaobstarajú. Vyberte sa do lesa a nazbierajte si čučoriedky či brusnice. Alebo si oberte krík s ríbezľami. Využite to, čo nám dáva príroda.

7. Dávka vitamínov

Nezabúdajte deťom pribaliť každý deň na olovrant aspoň kúsok ovocia. To obsahuje množstvo vitamínov, ktoré imunitný systém udržia v strehu. Doplniť ich môžete dávkou vitamínu C a zmesou aminokyselín, oligopeptidov a nukleidov v biologicky aktívnej zmesi ProteQuine®, ktoré môžu prispieť k normálnej funkcii imunitného systému a potlačeniu únavy a vyčerpania. Všetky tieto zložky obsahujú cmúľacie tablety Preventan® Junior.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma