AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Najvhodnejšie polohy pri dojčení

Bolí vás popôrodné poranenie, bábätko sa horšie prisáva, rodili ste cisárom? Pri kŕmení pomôže správna poloha, aby ste sa cítili dobre vy i vaše dieťatko.
Najvhodnejšie polohy pri dojčení

Dojčenie má pravidlá. Keď si ich čo najskôr osvojíte, uľahčíte život sebe i svojmu práve narodenému potomkovi. K týmto pravidlám patrí napríklad čo najrýchlejší začiatok, teda priloženie bábätka už na pôrodnej sále. Viete, že nástup laktácie je uľahčený tým, že budete s dieťaťom už v pôrodnici spolu, v tzv. rooming-in izbe?

Že mledzivo, „predchodca“ materského mlieka, je pre dieťatko veľmi dôležité, lebo mu zaistí dostatok tekutín a pre- dovšetkým obranné látky (ocenia to rodičky predovšetkým v období jesenných a zimných viróz).

Neľakajte sa, že dieťa bude spočiatku piť aj 12 – 15 x za deň, všetko sa ustáli rovnako ako celková starostlivosť o dieťatko. Nehanbite sa pýtať už v pôrodnici na všetko, čo vám pripadá čudné, čomu nerozumiete, čo potrebujete vysvetliť. Vaša istota a pokoj prispievajú k tvorbe mlieka a ku správnemu dojčeniu.

Možno ste uvažovali už pred pôrodom o laktačnej poradkyni alebo ju kontaktujte teraz, nič nie je stratené. Jedna z nich, Lucia Marková, dodala tipy, ako vyberať polohu pre vás oboch, aby sa dojčenie stalo príjemným zážitkom.

1. Poležiačky (hlavne pri nočnom dojčení): mamička i dieťa ležia na boku, matka má podloženú vankúšom iba hlavu tak, aby sa vyrovnala poloha hlavy s výškou pleca. Chrbtom je prehnutá dozadu, dieťa jej leží v ohybe paže. matka sa nesmie opierať o lakeť, ani horná končatina nesmie byť zdvihnutá nad rameno. 

1.jpg

2. Polosediačky s podloženými nohami: Vhodná po cisárskom reze. Príjemná poloha, pri ktorej dieťa leží v ohybe paže alebo na predlaktí mamičky, tá má vankúšom podložené nohy. Mamička má za chrbtom vankúš a opiera sa. Ženy obmedzené v pohybe túto polohu ocenia, vankúš na bruchu bráni tlaku dieťaťa na jazvu. 

2.jpg

3. Posediačky: Hlava dieťaťa leží v ohybe paže mamičky, predlaktie podopiera chrbát dieťaťa. Prsty matky ležia na zadočku alebo stehienku vyššie umiestnenej dolnej končatiny dieťatka. Druhou rukou matka pridržuje prsník. Spodná ruka dieťaťa je ovinutá okolo pása matky, chodidlá si mamička podopiera o stoličku. 

3.jpg

4. Poloha tanečníka: Je zdanlivo podobná polohe posediačky, ale líši sa tým, že mamička drží dieťa opačnou rukou. Dieťa leží na matkinom predlaktí, ruka podopiera prsník z tej istej strany. Táto poloha je vhodná pre nedonosené deti, ktoré sa zle prisávajú. 

4.jpg

5. Poloha na odgrgnutie cez plece: Hlava dieťaťa pri nej musí vždy spolu s menšou časťou hrudníka presahovať plece matky. Hlava dieťaťa má byť v predklone, len v takom nastavení je poloha vhodná na odgrgnutie. 

5.jpg

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma