AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Najväčší votrelec v manželskej posteli? Tablet či mobil!

Moderné technológie významne ovplyvňujú náš každodenný život, aj ten sexuálny. A často skôr negatívne, pokiaľ si napríklad mobil či tablet berieme so sebou i do postele. Pritom riešenie je podľa odborníkov úplne jednoduché...
Najväčší votrelec v manželskej posteli? Tablet či mobil!

Sobota večer. Mladá žena a muž v spálni. Obaja držia v rukách svoje mobily, neprehovoria, nedotýkajú sa ani milimetrom kože. „Sme spolu v posteli, ja som na Facebooku a môj priateľ zase surfuje na nejakej športovej aplikácii. Dobre si uvedomujeme, že sme tak blízko seba, a pritom žijeme v iných svetoch.

Hovorili sme už o tom, že si nebudeme brať telefóny do spálne, ale nedarí sa nám to. Niekedy trebárs túžim po sexe alebo len po tom, aby sme sa rozprávali, ale on si to ani nevšimne, pretože sa venuje svojmu telefónu. Som z toho smutná,“ opisuje dvadsaťsedemročná Denisa, ako spravidla trávi voľný čas so svojím partnerom.

Pripadá vám to ako z nejakého sci-fi filmu, v ktorom svet ovláda všadeprítomná, chladná technika? Kdeže, ide o realitu, ktorú dnes zažíva stále viac ľudí.

Umelá rozkoš

Je pritom zaujímavé, koľko vedecko-fantastických próz a filmov sa zaoberá práve úzkym vzťahom ľudskej sexuality a techniky. Fascinujú nás najmä technológie poskytujúce sexuálnu rozkoš. Spomeňme si na stroj slasti v Barbarelle, orgazmatrón v komédii Spáč Woodyho Allena či na prilbu, ktorá má nahradiť pohlavný styk vo filme Demolition Man.

Ale zatiaľ čo v spomínaných komiksoch a filmoch chcú ľudia zažiť aspoň nejaký sex, hoci už to zďaleka nie je ten úplne dôverný telesný zážitok, my dnes akoby sme dávali prednosť moderným technológiám, pretože môžu byť dokonca lepšie než sex... 

Zvláštna ľúbostná trojka

Z prieskumu, ktorý si už pred siedmimi rokmi nechala urobiť technologická firma Intel, vyplynulo, že z dvetisíc opytovaných Američanov by sa 46 percent žien a 30 percent mužov radšej dva týždne zaobišlo bez sexu, než aby sa na rovnako dlhú dobu vzdalo prístupu na internet.

Ale aj z iných výskumov vyplýva, že notebooky, chytré telefóny a televízie s veľkoplošnou obrazovkou nám ničia sexuálny život a spôsobujú napätie v partnerských vzťahoch, pretože sú v našich spálňach „ako doma“.

Bádatelia z Durhamskej univerzity v nedávnom výskume zistili, že až 40 % respondentov odložilo sex kvôli smartfónom či tabletom, iní opytovaní uviedli, že sa so sexom „poponáhľali“, aby mohli ísť odpovedať na správy, a tretina sa dokonca priznala, že prerušili sex, aby mohli prijať hovor.

Pravdaže, nemusíme  chodiť ďaleko za hranice: „Keď si môj muž kúpil iPhone, mala som pocit, akoby to bola tretia osoba v našom vzťahu, s ktorou chodí
i do postele. A je to čím ďalej, tým horšie. Niekedy neviem, kto ma štve viac – či priateľ, alebo jeho miláčik,“ sťažuje sa tridsaťročná Ivana.

„Ale aby som bola spravodlivá: Ja sama som už niekoľkokrát nafingovala orgazmus, aby som to urýchlila a mohla sa vrátiť k práci. Samozrejme, na počítači,“ priznáva Ivana.

Tak trochu iné zvádzanie

Moderné médiá, hlavne tie poskytujúce pohyblivé obrázky a zvuk, majú moc nás zvádzať. Poznáme to všetci. Ideme napríklad okolo pusteného televízora niekde za výkladom a obraz nás priamo pritiahne. Začneme surfovať na internete a nemôžeme sa odtrhnúť. Ešte toto, ešte toto...

Nie nadarmo ide v ťažkej podobe o závislosť, poruchu, ktorá je diagnostikovaná a lieči sa tak isto ako iné závislosti. Vedci zaoberajúci sa naším životným štýlom zistili, že médiá a technika nám síce pomáhajú, vďaka nim viac vieme, viac vidíme, ale tiež nám kradnú kopu času, nútia nás vnímať svet len sprostredkovane (prostredníctvom nich), a hlavne – zvádzajú nás.

Je to ale iné zvádzanie ako medzi mužom a ženou. Keď nás niekto zvádza, musíme na neho aktívne reagovať, odpovedať mu, nejako sa zachovať, premýšľať, o čo ide a čo z toho môže byť. Keď nás zvádzajú médiá, nechcú od nás nič, len aby sme ich počúvali, pozerali sa a venovali im čo najviac času
a pozornosti. Čo nám potom ostáva pre partnera, deti a ostatných ľudí?

A toho mobilu sa nevzdám?!

Ani najdokonalejšia technika nemôže nikdy nahradiť skutočný, živý kontakt s druhými ľuďmi. Ani sex so všetkým, čo k nemu patrí. Napriek tomu, že techniku a médiá potrebujeme, pretože nám zlepšujú život, musíme sa tiež naučiť poznať, kedy a kde „networkovanie“ po sociálnych sieťach už našu skúsenosť neobohacuje. Ako teda môžeme oživiť náš ľúbostný život?

„Posledných niekoľko mesiacov sa s priateľkou snažíme, aby nám telefóny neorganizovali život. Dohodli sme sa tiež, že v spálni budeme len spať alebo sa milovať,“ hovorí Milan. A predovšetkým, každý telefón, tablet alebo televízia majú tlačidlo, ktorým sa dajú vypnúť. Čo je, nakoniec, ten najjednoduchší spôsob, ako byť spolu a sami. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma