AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Na výdavky v pôrodnici choďte premyslene

Či ste ešte len na začiatku tehotenstva, alebo sa príchod vášho dieťatka na svet už blíži, určite myslíte na to, kde a ako budete rodiť. A tiež na to, koľko vás bude pôrod stáť, nech už si vyberiete štátnu, alebo súkromnú pôrodnicu.
Na výdavky v pôrodnici choďte premyslene

Bábätko vo vašom živote množstvo vecí zmenilo a ešte zmení. Je pochopiteľné, že cítite obavy, ako všetko zvládnete, a to i finančne.

Tehotenstvo a potom i pôrod prinášajú najrôznejšie výdavky, s ktorými je dobré rátať dopredu. Čo vás teda čaká? V štátnom zdravotníckom zariadení sa väčšina služieb poskytuje bezplatne, pretože sa hradí z verejného zdravotného poistenia.

Pravda, aj tak ostáva rad služieb, za ktoré budete pravdepodobne platiť, pokiaľ sa pre ne rozhodnete – spadajú totiž do kategórie takzvaného nadštandardu. V rámci neho hradíte napríklad 3D ultrazvukové vyšetrenie, predpôrodné kurzy, prehliadku pôrodnice či pôrodnej sály, účasť otca či inej osoby pri pôrode, laktačnú poradňu a, samozrejme, nadštandardné izby, kde býva i možnosť priplatiť si za sprievod či jedlo.

Ceny týchto služieb sa môžu v jednotlivých nemocniciach značne líšiť, vyplatí sa ich dopredu zistiť na internetových stránkach a porovnať. A tiež začať premýšľať, ktoré z nich naozaj chcete či potrebujete využiť, a bez ktorých sa, naopak, zaobídete.

„Pred pôrodom som sa bála, že by sme sa s inými mamičkami a bábätkami vzájomne rušili a že by som nemala pokoj, a tak som si objednala jednolôžkovú nadštandardnú izbu,“ rozpráva dvadsaťosemročná Alžbeta. „Bolo to pohodlné, príjemné, ale dosť drahé a nakoniec mi tam bolo smutno.

Strávila som tam týždeň, pretože som rodila cisárskym rezom, a manžel kvôli práci prišiel vždy len na chvíľku. Nabudúce už pôjdem určite na normálnu izbu, aby som sa mohla s niekým zhovárať a vymieňať skúsenosti.“ 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma