Tento doklad, čo sa závažnosti týka, je podobne významný ako občiansky alebo vodičský preukaz. Lekár vám ho vystaví v čase okolo 8.-10. týždňa tehotenstva, kedy sa jasne preukáže gravidita a životaschopný plod v maternici. K tomuto potvrdeniu treba ultrazvuk a krvné testy.
Na ultrazvuku lekár určí veku plodu, teda dĺžku gravidity, a vypočíta termín pôrodu (podľa poslednej menštruácie, prípadne dáta počatia, keď ho žena pozná). Budúca mamička začína dochádzať na pravidelné kontroly do tehotenskej poradne. Tehotenský preukaz noste stále pri sebe, pretože v prípade náhlych príhod z neho lekári v nemocnici vyčítajú potrebné údaje o doterajšom priebehu tehotenstva, prekonaných vyšetreniach, liečbe i rodinnej anamnéze a môžu okamžite reagovať na vzniknutú situáciu.
Čo sa dá vyčítať z 12 strán?
Zoznámte sa, prosím
Na prvej sú uvedené osobné údaje, dátum poslednej menštruácie (PM) a termín pôrodu (TP), dátum vykonaného ultrazvuku a dátum predpokladaného termínu pôrodu podľa výsledku ultrazvukového skríningu (ten sa môže aj výrazne líšiť).
Trochu histórie
Na druhej strane sú zapísané informácie o anamnéze tehotnej. Tá sa preberá pri prvej vstupnej návšteve poradne. Skúste sa s predstihom zamyslieť nad tým, ktoré choroby, úrazy a operácie ste prekonali, či sa neliečite s nejakými chorobami (vysoký krvný tlak, cukrovka ...), ktoré choroby prekonal váš partner, teda otec budúceho dieťaťa, a ktoré dedičné záťaže v širšej rodine sú v hre.
Je dobré, aby lekár o všetkých vedel, môže potom lepšie zvážiť, čo v priebehu tehotenstva postrážiť. Ak sa skutočne dlhodobo liečite, mala by ste (najlepšie ešte pred otehotnením) o svojom stave (či uvažovaní o prípadnej gravidite) povedať špecialistovi, ku ktorému dochádzate. Ten môže váš organizmus na záťaž spojenú s tehotenstvom pripraviť. Niekedy gynekológ odporučí aj špeciálne genetické vyšetrenie. Vďaka nemu sa dá so stopercentnou istotou zistiť, že je vaše bábätko v poriadku.
Tabuľky tehotenstva
Tabuľka na tretej strane sa týka žien, ktoré už tehotenský preukaz poznajú, pretože už majú graviditu za sebou. V tabuľke predchádzajúcich tehotenstiev sa okrem iného uvádza, či žena prekonala cerkláž (steh na krčku maternice), či netrpela gestózou, ochorením sprevádzaným opuchmi, bielkovinou v moči (P-proteín) a vysokým krvným tlakom (H-hypertenzia), či neporodila predčasne, akým spôsobom pôrod prebehol (vaginálne, operačný pôrod).
Ďalšia tabuľka už sa vzťahuje k súčasnému tehotenstvu. Vypovedá o tom, či žena nemá predčasné kontrakcie (sťahy maternice - tie by totiž mohli vyvolať predčasný pôrod), ako má uzavreté hrdlo maternice, v akom stave je krčok maternice (neskrátený, meria sa pri bežných kontrolách pomocou ultrazvuku), hodnotí sa množstvo plodovej vody, uloženie dieťaťa v maternici, sleduje sa prítomnosť cukru v moči.
Kontroly alebo ako sa darí
Tretia a štvrtá strana uvádza údaje o rozmeroch panvy budúcej mamičky, pretože ženy s úzkou panvou sú často indikované k cisárskemu rezu, výsledky vyšetrenia krvi na syfilidu (BWR), protilátky - ak má žena negatívny Rh faktor, je potrebné ju vyšetrovať v priebehu tehotenstva častejšie, či sa protilátok nevytvorilo príliš vysoké množstvo. To by mohlo ohroziť život plodu.
Dolná tabuľka zachytáva termíny pravidelných kontrol v poradni - okrem dát a týždňa tehotenstva sa sleduje váha budúcej mamičky, opuchy, pravidelné vyšetrenia moču, nevoľnosti, tlak krvi, pohyby plodu a ozvy (OP), výška maternicového fundu (teda rast tehotenstvo od lonovej spony k najviac uloženému bodu maternice) poloha plodu, vnútorný nález - gynekologické vyšetrenie krčka maternice, kolposkopické a cytologické vyšetrenie sa vykonáva na začiatku tehotenstva v zrkadlách. Vylučuje sa rakovina krčka maternice.
Ďalšia strana je pokračovaním predošlej - dopĺňajú sa tu výsledky všetkých odberov, vyšetrenie (napríklad triple test).
Čo vedieť vo finále
Posledné tri strany obsahujú rady, čo so sebou do pôrodnice, o predpôrodnej príprave, prípadnej hospitalizácii, záznam prípadných vyšetrení od ďalších špecialistov (zubár), výsledky krvného obrazu (KO).
Čo vás zaujíma?
Samozrejme všetky informácie o bábätku, ale niektoré víťazia:
- Gravidogram: Šiesta a siedma strana preukazy. Na grafe sa tu vyznačujú prírastky váhy budúcej mamičky, vzdialenosť od lonovej spony po najvyšší bod maternice (fundus), teda rast tehotenstva, a cervix skóre (CS) čiže stav krčka maternice.
- Fotodokumentácia: Ultrazvuk ako jedno zo základných vyšetrení by žena mala podstúpiť najmenej 3x v priebehu tehotenstva. Záznamy o ňom sú uvedené na 8. a 9. strane preukážky (spolu s výsledkami ďalších vyšetrení). Pri ultrazvuku zvyčajne lekár mamičke poskytne obrázky bábätka v maternici. Celé je vidieť naposledy okolo 20. tt pri veľkom skríningu.