AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Mýty o tehotenstve, ktoré vám môžu zamotať hlavu

Existuje tisíc mýtov o tehotenstve, ktoré vám môžu riadne zamotať hlavu. Jesť sladké, nejesť sladké a ako môže dieťatku uškodiť pikantné mäsko? Zaspíte na chrbte a hrozí vám potrat? Rozhodli sme sa uviesť na pravú mieru rôzne úsmevné tvrdenia. Čisto preto, aby ste sa počas gravidity netrápili...
Mýty o tehotenstve, ktoré vám môžu zamotať hlavu

V o chvíli, kedy ste oznámili, že ste v očakávaní, zásobili vás nielen
mamička, ale i babička, kamarátky, možno i nadriadený tipmi, čo by ste počas nadchádzajúcich mesiacov robiť (ne)mali, aby ste donosili zdravé dieťatko. A vám sa z toho hlava točí, pretože neviete, čo je pravda, čo lož, navyše niektoré tvrdenia si vyslovene protirečia...

Predovšetkým si však dajte pozor, pokiaľ vám babské povedačky tvrdia čokoľvek, čo by v skutočnosti mohlo ohroziť zdravie vášho dieťatka. O čo ide? O to, že ultrazvuk dieťaťu škodí, že po alkohole sa dieťaťu nič nestane a kávu môžete piť podľa chuti, že si telo aj tak nakoniec povie...

Tiež si dajte pozor, aby vás niektoré z povedačiek zbytočne nestresovali. Ako iste viete, stres je pre dieťatko v maternici škodlivý, takže si aj pri tých najväčších hlúpostiach zachovajte nadhľad.

Mýty ohľadne pohlavia a vzhľadu dieťatka – sú jednými z najčastejších:

1. Ak máte bruško trojuholníkového tvaru – čakáte dievčatko, v malom guľatom a oblom sa ukrýva chlapec.

Pravda: Obe tvrdenia sú nezmyselné. Tvar bruška neudáva pohlavie dieťatka,
ale tvar a stavba vašej kostry. Pokiaľ ste vyššia a štíhla, určite nebudete mať bruško také veľké, ako vaša kamarátka, ktorá je subtílna. Gynekológovia sa zhodujú v tom, že u vyšších žien sa bruško a jeho obsah rozložia smerom k chrbtici, u malých mamičiek nie je priestor, preto je vystrčené dopredu a vyzerá väčšie. O pohlaví dieťatka to však nič nevypovedá.

2. Chuť na slané vypovedá o tom, že budete mať chlapčeka. Ak sa napchávate tortičkami, verte tomu, že budete mať dievčatko.

Pravda: Vaše chute nemajú s pohlavím dieťatka nič spoločné. Telo si len samo žiada látky, ktoré potrebuje a vám sa prejavujú ako chute na sladké, slané alebo kyslé. Pohlavie dieťaťa však konzumácia soli vo veľkom rozhodne nezaručí.

3. Keď vás počas gravidity páli záha, narodí sa vám vlasaté dieťa.

Pravda: Iste sama chápete sama, že vyššie uvedená vetička je absolútny nezmysel. Vlasaté deti sa rodia mamičkám, ktoré záha nepálila ani raz za dobu gravidity, naopak tie, ktoré porodili holohlavých drobčekov, sa s touto ťažkosťou mohli trápiť celú dobu, kedy na dieťatko čakali.

4. Detský tlkot srdca – jeho rýchlosť vám môže dopredu prezradiť
pohlavie dieťatka.

Pravda: Normálny pulz plodu sa pohybuje medzi 120 a 160 údermi za minútu. Niektorí ľudia veria, že ak je vyšší, zhruba okolo 140 pulzov za minútu, zdraví vás z maternice dievčatko, naopak pomalším tlkotom srdca sa prezentujú chlapci.

Neexistuje však žiadna seriózna štúdia, ktorá by niečo také potvrdzovala. Srdcový pulz teda naozaj nemožno považovať za predikciu detského pohlavia. Srdcové ozvy, ktoré počas vyšetrenia počujete, záležia na veku plodu, na tom, či vaše dieťa počas snímania vyvíja fyzickú aktivitu a pod. Pulz srdca tiež zdvíha vaša hladina cukru v krvi.

Sex, spánok a oneskorenie:

1. Tehotenský sex môže bábätku ublížiť. Preto od chvíle, kedy zistíte, že ste tehotná, vynechajte posteľové hry!

Pravda: Tak takéto tvrdenie u svojho gynekológa rozhodne nepočujete, pokiaľ vaša gravidita nie je ohrozená inými faktormi. Keď však máte fyziologické tehotenstvo, nie je jediný dôvod, prečo by ste si mali posteľové hry odopierať. Bábätku nemôžete ublížiť, ak si sex budete užívať, vyhnete sa napríklad sado-maso hrám a zvolíte vhodnú polohu na milovanie.

2. Spánok na chrbte môže zabiť vaše dieťa.

Pravda: Bavíme sa o spánku vašom, nie dieťatka, to je celkom iná kapitola. Faktom je, že približne od piateho mesiaca tehotenstva sa vám počas spánku na chrbte bude zle dýchať, takže asi zvolíte polohu na jednom či druhom boku. Experti odporúčajú, aby ste spali na ľavom boku, ľahšie tak prechádza krv do maternice a placenty.

V zásade nie je pravda, že by ste spánkom na chrbte mohli svoje dieťa zadusiť. Ide len o polohu pre vás nepohodlnú a telo si samo povie, v akej pozícii sa mu najvhodnejšie relaxuje. Prvé dieťatko v živote ženy prichádza na svet vždy po termíne a pomaly.

3. Pokiaľ chcete ľahšie a rýchlejšie otehotnieť, po „oplodňovacom sexe“ je dobré stáť nejakú dobu na hlave, spermie sa tak dostanú, kam majú.

Pravda: Niektorí odborníci tvrdia, že pokiaľ chcete dať otehotneniu väčšiu šancu, mali by ste po sexe ostať v polohe ležmo približne dvadsať minút, prípadne si nohy oprieť o stenu.

Avšak práve pozícia, počas ktorej stojíte na hlave, rozhodne nebola odsúhlasená a overená ako tá, vďaka ktorej rýchlejšie otehotniete. Navyše si počas nej môžete poškodiť krčnú chrbticu a spôsobiť si ďalšie komplikácie, čo by ste iste nechceli.

O pôrode

1.Keď mala vaša matka ľahký pôrod, vás čaká tiež.

Pravda: Ani náhodou. Dedičných znakov máte iste dosť, ale pôrod a jeho komplikácie či jednoduchosť medzi nerozhodne nepatria. Práve naopak. Problémy a komplikácie počas pôrodu určujú veľkosť dieťaťa, jeho pozícia, váš životný štýl, spôsob stravovania a ďalšie faktory.

Takže – na to, že vy ste boli na svete za pár minút a mamička si pôrod vlastne ani veľmi nevšimla, sa nespoliehajte. Vo vašom prípade môže byť (a asi tak aj bude) všetko úplne inak. Pôrodníci navyše dodávajú, že každý pôrod je jedinečný. Rovnako ako otlačok prsta.

2. Prvé dieťatko v živote ženy prichádza na svet vždy po termíne
a pomaly.

Pravda: Toto je závažné tvrdenie. Vychádzajme však radšej z pôrodníckych štatistík: 60 % pôrodov prebieha po stanovenom termíne, 35 % pred termínom a len päť v termíne. V skutočnosti udáva termín pôrodu váš cyklus, kedy ste menštruovali naposledy a kedy po termíne poslednej menštruácie došlo k otehotneniu.

Lekári sa však zhodujú v tom, že pokiaľ vaša menštruácia a intervaly medzi nimi sú v normále dlhšie než štandardných 28 dní, je možné, že svoje vytúžené bábätko porodíte o niekoľko dní neskôr.

Hľadajte pravdu!

Podľa toho, ako vaše tehotenstvo postupuje, si môžete sama odpovedať na niektoré „zaručené pravdy“ a overiť si, do akej miery sú pravdivé a či práve na vás sa potvrdili, alebo ste dôkazom, že ide o úplný nezmysel.

V každom prípade, kedykoľvek dostanete dobrú radu overenú kamarátkami, prípadne svokrou, radšej ju prekonzultujte so svojím lekárom. Užívajte si svoje tehotenstvo, a aj keď tomu dnes možno neveríte, svojho potomka budete milovať rovnako, či už to bude vytúžené dievčatko alebo chlapec, či obrátene.

Tak sa netrápte tým, čo by mohlo byť, keby ste radu dobrej kamarátky vypočuli zavčas, a vychutnávajte si toto krásne obdobie. Je totiž jedinečné.

 

Ďalšie nezmysly, ktoré si asi vypočujete:

  • Najviac žien otehotnie počas splnu.
  • Pokiaľ jete korenené jedlá v období, kedy chcete otehotnieť, bábätka sa dočkáte rýchlejšie ako žena, ktorá sa stravuje „normálne“.
  • Strie má každá žena. Sú dôkazom, že bola tehotná – čo je nezmysel, ktorý azda ani nemá cenu komentovať. Strie a ich vznik sa odvíjajú od elasticity pokožky každej z gravidných žien.
  • Keď vám počas tehotenstva opuchne nos, potom isto-iste čakáte dcéru (nos sa niektorým ženám mierne zväčší vďaka funkcii štítnej žľazy a zvýšenej hladine estrogénu v krvi, nie na základe pohlavia dieťaťa).

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma