AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Musím s dieťaťom vždy na pohotovosť?

Namerali ste polročnému dieťaťu teplotu a premýšľate, či to zvládnete doma, alebo vyrazíte za lekárom? Niekedy stačí počkať a nepanikáriť, inokedy je nutné okamžite odísť do nemocnice, či dokonca zavolať záchranku.
Musím s dieťaťom vždy na pohotovosť?

Klasická dilema väčšiny mamičiek, obzvlášť v prípade, že máte prvé dieťa.
A aj keď ste toho možno veľa načítali, postupne sa ešte len všetko učíte. Aj to, ako reagovať v konkrétnej situácii, napríklad vtedy, keď zrazu vaše polročná dcérka začne pokašliavať a tečie jej z nosa. Vo väčšine podobných prípadov postačí, keď "naordinujete" dieťaťu Paralen, teplý čaj, postieľku a dostatok nehy a lásky, najmä v zimných mesiacoch, kedy sú infekčné choroby na vrchole. Inokedy je ale potrebné odísť na pohotovosť čo najrýchlejšie.

"Keď bolo Klárke asi sedem mesiacov, znenazdajky dostala veľkú horúčku, skoro štyridsiatku. K tomu sa pridalo vracanie a hnačka, tak 5x do hodiny. Neustále som ju prebaľovala a menila jej postieľku. Podávala som jej ryžový odvar a taky rehydratačný roztok, ale nepomáhalo to. Po piatich hodinách sme odišli do nemocnice na pohotovosť a dobre sme urobili. Mala akútnu rotavírusovú infekciou s komplikovanejším priebehom a došlo u nej už k dehydratácii, takže bolo nutné ju napojiť na infúziu," rozpráva tridsaťpäťročná mamička Radka z Prahy. Kedy teda rozhodne vyraziť na pohotovosť?

Novorodenci a dojčatá do šiestich mesiacov

Tvoria špecifickú skupinu, u ktorej alarmujúce signály vyzerajú inak ako v neskoršom veku. "Varovným príznakom je nechuť k pitiu, opakované vracanie, apatia, nezáujem o okolie, alebo naopak nezvyčajný nepokoj, žltozelený nádych kože, trvalý tichý plač, pokles svalového napätia (dieťa vyzerá ako handrová bábika), vyklenutá fontanela či dráždivosť (zášklby tela pri najmenšom podnetu)," vymenúva detská lekárka Marta Šimůnková.

Ak ide teda o novorodenca alebo veľmi malé dojča, nemá zmysel hrať sa na hrdinu a vo vyššie uvedených prípadoch je potrebné odísť na pohotovosť alebo radšej zavolať záchranku. Ak nameriate u dieťatka viac ako 37,5, radšej sa poraďte so svojím detským lekárom, ale keď teplota neporastie, netreba situáciu dramatizovať. Pokojná, nie vystresovaná a hysterická mamička je totiž pre dieťa dôležitá. Nálady sú prenosné.

Staršie dojčatá a batoľatá

Začalo vaše dieťa pokašliavať a dostalo nádchu? Potom ide zrejme o klasické prechladnutie, a to spravidla zvládnete sami doma. "Chrípka" nie je smrteľná a vydávať sa s ňou o polnoci na pohotovosť v nemocnici nie je dobrý nápad.

"Keď je ale teplota nad 38,0 (38,5 meraná v zadočku) a trvá dlhšie ako dva dni alebo keď neklesá ani po paracetamole alebo ibuproféne, radšej na pohotovosť alebo k lekárovi zájdite.

Rozhodujúci je vždy celkový stav dieťaťa. Keď prijíma tekutiny, má zdravú farbu pokožky (ružovú) a reaguje primerane na podnety (komunikuje), môžete počkať, ako sa bude situácia vyvíjať," radí lekárka. Pozor - deťom nikdy nedávajte Acylpyrín, Aspirín ani iné lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú!

Ak je kašeľ dráždivý, vyčerpávajúci a bráni dieťaťu, aby spalo alebo pilo, je to dôvod na vyšetrenie u lekára. Náhlý, nočný "štekavý" kašeľ je známkou prudkého zápalu hrtana, ihneď preto zavolajte lekára.

Rovnako tak ho vyhľadajte v prípade hnačky a zvracania. "U hnačky je nutné overiť, či ide naozaj o hnačku. Redšie a častejšiu stolicu mávajú dojčené deti, redšia a rôzne sfarbená sa objaví aj pri zaraďovaní príkrmov a nových potravín do jedálnička staršieho dojčaťa i batoľaťa. Akonáhle sa ale v stolici objaví hlien, či dokonca krv, neváhajte a choďte na pohotovosť, hrozí dehydratácia," vysvetľuje Marta Šimůnková.

Kedy je nutné volať lekára

Príznaky sprevádzajúce stavy, pri ktorých rýchla reakcia, kedy vieme, čo urobiť, môže dieťaťu zachrániť život. A to bez ohľadu na vek. Ide predovšetkým o:

  • bezvedomie (akéhokoľvek pôvodu)
  • kŕče (zášklby svalstva a / alebo celého tela so stratou aj bez straty vedomia)
  • tepnové krvácanie (z rany strieka jasnočervená krv)
  • popáleniny väčšie, než je veľkosť dospelej dlane, a všetky popáleniny 3. stupňa (do živého mäsa)
  • u dojčiat však radšej vždy choďte k lekárovi.

MUDr. marta Šimůnková

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma