AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Možno predísť kožným problémom v zime?

Pre malých atopických ekzematikov, psoriatikov či astmatikov nie je zima príliš idylickým obdobím. Väčšie znečistenie v ovzduší totiž prináša zhoršenie ich ťažkostí. Môžete tomu predísť?
Možno predísť kožným problémom v zime?

Za zhoršenie zdravotného stavu našich malých alergikov môžu jemný prach, oxidy dusíka, oxidy síry či ďalšie znečisťujúce látky v ovzduší, ktoré dýchacie cesty zaťažujú a dráždia. A tiež to, že v dôsledku kúrenia je v miestnostiach suchší vzduch. Ročné obdobie zmeniť nemôžeme, kúriť sa musí, autá v zime do garáží nezavrieme a zrušiť priemysel tiež nemôžeme.

Batoľa | Dojča | Novorodenec

Pokožka - ochranný štít dieťatka

Jedinou cestou je teda snaha vhodne sa starať o pokožku, dýchacie cesty a celkové zdravie našich detí. Lenže niečo také nie je vôbec ľahké. „To, či sa napríklad atopický ekzém alebo lupienka prejavia alebo sa ich prejavy zhoršia, závisí od súhry vonkajších a vnútorných vplyvov, ktoré všeobecne nazývame provokačnými faktormi.

Patrí k nim okrem iného klíma, teda i hmla, chlad a smog na jeseň a v zime,“ vysvetľuje MUDr. Milena Dedičová.

Atopický ekzém je najbežnejšie chronické kožné ochorenie. V Slovenskej republike ním trpí približne dvadsať percent detí a niektorou z foriem lupienky trpí každý štvrtý človek. Hoci sú prejavy oboch ochorení sú rozdielne, atopický ekzém postihuje viac deti a lupienka zase viac dospelých.

Niečo spoločné však majú – vznikajú na genetickom základe (nededia sa choroby, ale sklon k nim), ovplyvňuje ich okolité prostredie, nie sú infekčné a svrbia. A tiež ich nemožno vyliečiť. Je však možné potlačiť ich príznaky a vhodným preventívnym správaním minimalizovať riziko zhoršenia v chladných mesiacoch roka.

Teplo tak akurát a dobré oblečenie

„V miestnostiach je najlepšie udržiavať teplotu okolo dvadsať stupňov Celzia,“ konštatuje MUDr. Milena Dedičová. U detí s atopickým ekzémom alebo psoriázou, teda s porušenou kožnou bariérou, treba myslieť i na správne oblečenie.

To by malo byť podľa kúpeľnej lekárky pohodlné, vzdušné, vyrobené z hladkých tkanín odvádzajúcich pot. Nie sú dobré hrubé švíky a treba odstraňovať vnútorné nášivky i ceduľky. Deti s kožnými alergiami by nemali nosiť oblečenie z vlny a ďalších materiálov, ktoré sú hrubé a majú vlas.

Dôležité sú i všetky všeobecne odporúčané opatrenia pre režim atopikov, astmatikov a alergikov celkovo. „Nie sú príliš populárne, ale najmä na počiatku liečby sú nevyhnutné,“ pripomína lekárka.

Podľa jej slov ide predovšetkým o odstránenie lapačov prachu, ako sú koberce, čalúnený nábytok a závesy. Prach treba utierať navlhko.

Matrace lôžka a prikrývky kryjeme nepriepustnými odnímateľnými povlakmi, ktoré dvakrát do mesiaca perieme najmenej na 60 °C. Prikrývky i vankúše by mali byť z dutého vlákna. Kúpeľne a kuchyne je dobré často vetrať a mokrú bielizeň nesušiť v byte. Tiež sa treba vzdať domácich zvierat.“

Kúpele dokážu zlepšiť obranné schopnosti organizmu

Predtým chodili deti z inverzných oblastí, pravidelne do miest, kde je čistý vzduch. Dnes to už také automatické nie je, ale rad kúpeľov je stále pripravených na malých atopikov, psoriatikov a astmatikov.

„Podhorská, mierne dráždivá klíma s teplotami nepresahujúcimi v lete väčšinou 17 až 18 stupňov Celzia, s vyšším obsahom negatívne nabitých častíc v ovzduší a vyššou čistotou vzduchu bez prašných častíc a alergénov, pôsobia na dermorespiračné choroby skutočne priaznivo,“ potvrdzuje MUDr. Milena Dedičová a pokračuje:

„Medzi také miesta patria mnohé kúpeľné oblasti. Pobyt v kúpeľoch umožňuje preťať začarovaný kruh, v ktorom žijú alergici, preladiť organizmus, zapojiť jeho regulačné mechanizmy a naladiť sebaozdravujúce procesy i po psychickej stránke.“

Ako sa snažíme pomôcť detským atopikom v termálnych kúpeľoch?
Cieľom liečby atopickej dermatitídy je zahojiť vonkajšie prejavy na koži, stabilizovať ochorenie tak, aby sa už ďalej nezhoršovalo, a zabrániť komplikáciám, ktoré by v budúcnosti mohli prísť – napríklad vzniku astmy či prechodu detskej formy do dospelej.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

Máte novorodenca? Rýchlo na prechádzku!

Najmä v akútnej fáze ochorenia pomôžu obklady a kúpele. Podobne i psoriatikom prinesú kúpele značnú úľavu vo forme psychického upokojenia, relaxácie a preladenia imunitnej odpovede organizmu na podnety vedúce k prejavom lupienky.

Na liečbu atopického ekzému a psoriázy sú najlepšie prírodné minerálne sírne vody, na Slovensku sú to Kúpele Smrdáky. „Síra ovplyvňuje funkciu kože, podkožia a sliznice respiračného traktu.

Preto je jednou zo základných balneologických procedúr pri atopickom ekzéme pravidelný pohyb formou plávania s využitím účinku sírnej vody na kožu a dýchacie cesty,“ objasňuje kúpeľná lekárka. „Ďalej zaraďujeme kúpele v sírnej minerálnej vode, kúpele škrobové, s prísadou ovsených vločiek samostatne alebo s prímesou konopného oleja, a kúpele olejové, soľné alebo bylinné.

V niektorých prípadoch pomáhajú i dávno používané kúpele v dubovej kôre a pri aktivácii ekzému aj ichtyolové. V prípade malého atopika s častými infektmi dýchacích ciest pridávame procedúry vedúce k udržaniu a odhlieneniu dýchacích ciest – pravidelné inhalácie s Vincentkou, výplachy nosa, individuálne dychové cvičenia.

Snažíme sa zaradiť kondičné cvičenia, detské športovanie, a to všetko v komplexe klimatoterapie,“ dodáva MUDr. Milena Dedičová. I pri pobyte v kúpeľoch je samozrejmosťou základná liečebná starostlivosť, teda premazávanie kože vhodnými telovými mliekami, krémami a kúpeľovými olejmi.

Prečo ekzematici trpia na dýchacie cesty?

Vlhkosť v uzavretých priestoroch, kde sa kúri (doma, v škole), totiž rapídne klesá. V mrazivých zimných dňoch často dokonca i na dvadsať percent relatívnej vlhkosti namiesto ideálnych 40 až 60 percent. Suchá sliznica potom stráca svoju ochrannú funkciu.

Prach, alergény a choroboplodné zárodky, ktoré by sa za normálnych okolnostiach zachytili na vlhkých stenách sliznice niekde vo vnútri nosa, môžu prechádzať až do hrdla či dokonca do priedušiek.

Vírusy tak majú veľmi dobrú šancu sliznicu ďalej poškodiť a oslabiť jej samočistiacu schopnosť. Dýchacie cesty sa potom horšie zbavujú ako vdýchnutých alergénov, tak i prachu či hlienu.

Životný štýl | Tehotenstvo

Chrípka sa nevyhýba ani tehuľkám

Navyše sa na sliznici môžu uchytiť ďalšie druhy vírusov a baktérií, ktoré stav ešte viac skomplikujú. Práve preto môže liečba obyčajného nachladnutia u alergika trvať oveľa dlhšie než u iného človeka. I po niekoľkých týždňoch od nákazy môžu byť priedušky citlivejšie na podráždenie, výsledkom je dlhodobé pokašliavanie.
 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma